Kofola ČeskoSlovensko: odhady hospodaření za 1Q 2019

15:21 | M Z | Diskuze

Výrobce nealkoholických nápojů Kofola ČeskoSlovensko dnes po uzavření trhu zveřejní výsledky hospodaření za 1Q 2019. Konferenční hovor s managementem společnosti se bude konat zítra od 9.30h.

Ilustrativní obrázek
Foto: W4T

 

Odhady hospodaření za 1Q 2019
mil. Kč 1Q 2019 Konsensus trhu 1Q 2018

y/y

Výnosy 1221 - 1434  -14,9%
EBITDA 106 - 97  9,3%
EBIT -34 - -37 -8,1%
Čistý zisk
-77 - -68  13,2%
Zisk na akcii (Kč)
-3,5 - -3,1  12,9%

 

Pozn.: odhady výnosů, EBITDA a EBIT jsou bez Hoop Polska; údaje za 1Q 2018 jsou uvedené včetně Hoop Polska - výnosy jsou tak meziročně neporovnatelné, odhady za 1Q 2019 i výsledky za 1Q 2018 jsou očištěny o jednorázové vlivy

 

Bez polského byznysu Hoop Polska, jenž bude ve finanční části výsledovky vykázán jako činnosti z nepokračujících operací (Kofola prodala dceřinou firmu Hoop Polska v polovině března), Kofola podle našich odhadů zaznamená solidní první letošní kvartál.

I přesto, že loňský 1Q s EBITDA ve výši 97 mil. Kč byl relativně silný podpořený jednak přesunem části prodejů z konce roku 2017 do výnosů za 1Q 2018 a jednak Velikonočními svátky, tak provozní úroveň hospodaření by za 1Q 2019 neměla nikterak zaostávat za loňskými čísly, ba naopak bychom mohli být svědky mírného meziročního zlepšení. EBITDA zisk bez Hoop Polska tak predikujeme na úrovni 106 mil. Kč. Celkové výnosy bez nepokračujících operací pak v 1Q 2019 odhadujeme kolem hladiny 1221 mil. Kč. Jsou však meziročně neporovnatelné, když loňské tržby ve výši 1434 mil. Kč ještě obsahovaly Hoop Polska (Předpokládáme, že Kofola při zveřejnění výsledků loňská čísla očistí. Pro srovnání, upravené výnosy za 1Q 2018 by se podle našich odhadů mohly pohybovat v blízkosti 1205 mil. Kč. Upravená EBITDA za 1Q 2018 by se měla pohybovat v blízkosti výše uvedených 97 mil. Kč, když provozní ziskovost Hoop Polska se loni pohybovala kolem nuly).

Podporou do provozní ziskovosti za 1Q 2019 by měla být slušná výkonnost na jádrovém česko-slovenském trhu, kde na výnosové straně očekáváme jak cca 45milionový příspěvek do prodejů ze strany akvizice Leros, jenž byla realizována na konci 1Q 2018, tak pokračující solidní prodeje hlavních značek jako jsou limonády Kofola, Vinea či Rajec. Na straně nákladů pak budou i nadále působit nižší ceny cukru, když Kofola na letošní rok nakontraktovala ceny v rozmezí 240 – 270 EUR/t, což je pokles z loňských cca 370 EUR. Odhadujeme tedy, že Kofola na česko-slovenském trhu vygeneruje obdobně silné tržby, resp. EBITDA jako v 1Q 2018, tzn. poblíž úrovně 970 mil. Kč, resp. 102 mil. Kč.

Určitý meziroční impuls do hospodaření bychom předpokládali ze strany chorvatských aktivit. Jde sice o mimosezónní kvartál a tudíž nepředpokládáme kladnou EBITDA, nicméně loňské aktivity směřující na podporu prodejů a rovněž zvýšení cen produktů by mělo napomoci snížit loňskou provozní ztrátu z cca 15 mil. Kč na jednotky milionů korun a mírně posunout tržby z 52 mil. Kč na 56 mil. Kč. Pilířem Adriatického regionu by dle našeho názoru mělo i nadále být Slovinsko se zhruba meziročně stabilními výnosy, resp. EBITDA poblíž 139 mil. Kč, resp. 10 mil. Kč.

Hoop Polska podle našich predikcí v 1Q 2019 vygeneruje výnosy kolem 190 mil. Kč a EBITDA ztrátu poblíž 24 mil. Kč. Již divestovaná polská aktiva tak ještě v prvním letošním čtvrtletí zatíží finanční část výsledovky na položce „nepokračující operace“, a proto očekáváme, že Kofola za 1Q 2019 vykáže prohloubení čisté ztráty z loňských 68 mil. Kč na cca 77 mil. Kč.

Zdroj:Jan Raška, analytik, Fio banka, a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Evropa v datech: Evropskou ekonomiku táhne průmysl, nejvíce lidí ale pracuje v koronavirem silně zasažených službách

Ilustrativní obrázek

Jiný pohled na liberační balíček

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k celkovým nákladům na obnovu ekonomiky

Ilustrativní obrázek

Ekonomické dopady koronaviru na české firmy

Ilustrativní obrázek

Moneta, Komerční banka: Stabilizační kroky ČNB i výzva ke zdržení se výplaty dividendy

Ilustrativní obrázek

Koronavirus ovlivňuje chod firem. Jaký má dopad na byznys?Čti více
Ilustrativní obrázek

Dell Technologies spouští Cloud Service Provider program s prvním českým partnerem Master Internet

Ilustrativní obrázek

Index DAX výrazně posiluje

Ilustrativní obrázek

Akcie na Wall Street nakonec zavřely mírně v červených číslech

Ilustrativní obrázek

Co firmám pomohlo zvládnout epidemii? Moderní technologie

Ilustrativní obrázek

Adidas: prodej v Číně se zotavil nad očekávání rychle, varování ohledně globálních tržeb zůstalo

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza oslabuje

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.