Kofola: Celoroční výsledky bez překvapení, meziroční pokles vzhledem k nižším tržbám

11:41 | E V | Diskuze

Kofola již 8. 2. 2021 reportovala vybrané provozní ukazatele za Q4 20. Samotná čísla tak nejsou pro trh překvapením.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Nezměnil se ani celoroční cíl Kofoly. 

Výsledky hospodaření: Kofola dosáhla vloni v posledním kvartále celkových výnosů 1 338 mil. CZK (-11,7 % y/y, bez akvizicí -20,9 % y/y) a zisku EBITDA 125 mil. CZK (-52 % y/y). EBITDA marže klesla o 7,8 pb na 9,3 %. Čistý zisk se propadl do ztráty 132 mil. CZK (v Q4 19 zisk 41 mil. CZK). Za celý rok Kofola splnila svůj cíl na EBITDA v rozmezí 0,95 mld. CZK až 1,0 mld. CZK, když reportovala 1,03 mld. CZK. Podrobnější komentář k datům zveřejněným 8. 2. 2021 naleznete zde https://bit.ly/Kofola_4Q20_TS.

 

Pokles výsledků jde na vrub restrikcí, které platily téměř celý Q4 20. To mělo dopad zejména na kanál HoReCa, a vzhledem k zavření nákupních center také na řetězec UGO. To bohužel nemohly kompenzovat tržby z loni akvírovaných společností, pouze to zmírnilo propad. Tržby klesly v meziročním srovnání ve všech segmentech (ČeskoSlovensko, Adriatický region, Fresh&Herbs). Potěšitelná je přísná kontrola nákladů, kterou Kofola převádí. Klesly náklady na prodej a administrativní náklady, zejména personální. O zhruba 2 % se zvýšily pouze náklady na marketing a distribuci. Do zisku EBITDA přispěly kladně pouze ČeskoSlovenské operace (142 mil. CZK). Adriatický region a Fresh&Herbs zaznamenaly na této úrovni shodnou ztrátu cca 9 mil. CZK. Na finanční úrovni byly vyšší náklady z důvodů kurzových ztrát. 

 

Celé první čtvrtletí tohoto roku je zavřený kanál HoReCa. To samé platí o řetězci občerstvení UGO. Navíc restrikce budou platit minimálně i část druhého kvartálu. Zajímavá je informace, že lednové tržby klesly o asi 36 %, únorové o 24 % a březnové „jen“ o 5 %. Nejmenší pokles v posledním měsíci je dán nízkou statistickou základnou a restrikcemi, které začaly již v březnu 2020. To ale nic nezmění na tom, že výsledky za Q1 21 meziročně významně klesnou. 

 

Připomínáme, že začátek roku je ze sezónního hlediska nejslabšía má tedy na celoroční výsledky nejmenší vliv. Pokud by došlo k brzkému rozvolnění/otevření snad mohly by být ztráty kompenzovány, aspoň částečně, nadcházejícími silnými letními měsíci. 

 

Kofola očekává, že tento rok dosáhne EBITDA 1,03-1,15 mld. CZKV našich konzervativních projekcích odhadujeme tuto položku na 1,035 mld. CZK, což představuje spodní okraj cíle společnosti. 

 

Zadluženost: Na konci roku 2020 bylo zadlužení na úrovni 3,7x (čistý dluh / EBITDA). To je nad bankovním kovenantem 3,5x. Kofola tak musela vloni vyjednat s bankami jeho rozvolnění. Ale to je skutečnost, která provázela Kofolu v posledních kvartálech. Bude nás zajímat jeho další vývoj a případně vliv na dividendu. 

 

Dividenda: Kofola uvedla, že o dividendě se rozhodne až po skončení omezení kanálu HoReCa. Podle dividendové politiky(60 % čistého zisku), by výplata za rok 2020 měla dosáhnout cca 5 CZKna akcii (loni 13,5 CZK). Nicméně Kofola se touto politikou neřídívyplácí vyšší dividendu. Loni to bylo například téměř 120 % čistého zisku.   

 

Potenciální dopad na předpovědi, cílovou cenu a doporučení: Kofola zveřejnila výsledky, které jsou v souladu s našimi očekáváními. I naše projekce pro tento rok jsou v rámci očekávání samotné Kofoly. Ponecháváme naše doporučení a cílovou cenu beze změny. 

 

Rizika: Rozsah ztrát ze situace vztahující se k nákaze covid-19. Rizikem jsou také vyšší ceny základních materiálů, tj. cukru a nákladů na obaly.    

 

Očekávané události: Další informace budou zveřejněny na konferenčním hovoru, který se koná v pátek 16. dubna v 9:30 hod CET.

Zdroj:Bohumil Trampota, Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS ke zrušení stropů na výši nájemného v Berlíně

Ilustrativní obrázek

LG představuje svou filosofii společensky odpovědného investování

Ilustrativní obrázek

MONETA varuje před vlnou podvodných mailů

Ilustrativní obrázek

Visa podporuje prodloužení projektu Česko platí kartou, na který nově dosáhnou i veřejné instituce

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vývoji cen pohonných hmot

Ilustrativní obrázek

Česko na problémy ve vzdělávání využije až 18 miliard z evropského rozpočtu, podpoří doučování i letní kempyČti více
Ilustrativní obrázek

Moneta: Aktivistický akcionář Petrus Advisers do dozorčí rady navrhuje vlastní protikandidátku

Ilustrativní obrázek

Budoucnost nemocnic je v lepším time managementu

Ilustrativní obrázek

Výsledky Goldman Sachs za 1Q převálcovaly očekávání, investiční banka těžila z rušného obchodování

Ilustrativní obrázek

Banka JPMorgan reportovala výsledky za 1Q, výnosy a zisk na akci překonaly nejvyšší analytický odhad

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v zisku

Ilustrativní obrázek

Asie obchodovala smíšeně, výrobce čipů TSMC oznámil výsledky a očekává větší investice

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.