Klonování lidí je na dosah. Takto vypadají první klonované opice

09:10 | wa pe | Diskuze

Přestože vědci z Institutu pro neurovědu Čínské akademie věd nejsou první, kterým se podařilo naklonovat primáty, jedno prvenství však přesto drží. Naklonovaná dvojice makaků jménem Zhong Zhong a Hua Hua představuje první primáty, kteří přišli na svět metodou, která dala život i slavné ovečce Dolly. 

Ilustrativní obrázek
Foto: newsonline

Jedna z dnes používaných metod klonování spočívá v rozdělení embrya po oplodnění. Tímto způsobem ovšem mohou vzniknout maximálně čtyři geneticky identičtí jedinci. Oproti tomu metoda použitá v případě ovečky Dolly teoreticky umožňuje neomezený počet klonů. Významný je tento fakt především pro farmaceutické společnosti, které by s pomocí naprosto identických jedinců řekněme s určitým typem rakoviny či Alzheimerovou chorobou mohly efektivně testovat nové léky s mnohem vyšší přesností nežli dnes.

Metoda spočívá ve výměně jádra vajíčka dárce za jádro tělní buňky jiného jedince. S pomocí elektrického proudu je nastartován vývoj vajíčka v embryo, které může být následně implantováno do vhodného příjemce. Tato metoda byla již úspěšně aplikována u mnoha zvířecích druhů, v případě našich blízkých příbuzných, primátů však až dosud selhávala. Vývoj embryí s vloženým jádrem jiného jedince se většinou ukončil již ve své rané fázi.

 zdroj: Science News

Tým čínských vědců pod vedením Qianga Suna vývoji embrya pomohli zavedením sloučeniny Trichostatin A a informační molekuly RNA. Dále pak namísto buněčného jádra dospělých jedinců použili jádra z plodů makaků. Přestože v případě použití jader z dospělých jedinců také došlo k úspěšnému naklonování, takto vzniklí makakové brzy po porodu umírali. Celkem bylo implantováno 79 takto upravených embryí do 21 samiček. U 6 z nich pak došlo k úspěšnému otěhotnění, přičemž malí Zhong Zhong a Hua Hua jsou jediní, kteří byli úspěšně donošeni a narodili se živí. 

Debaty o možném klonování lidí se množily již v době, kdy na svět přišla ovečka Dolly, poslední úspěch čínských vědců v případě primátů je tak jistě znovu rozvíří. Přestože vědci z týmu Qianga Suna záměr klonovat lidské jedince odmítají, nepopiratelně se v tomto směru jedná o podstatný krok kupředu. Technicky vzato by nyní již nic nemělo stát klonování člověka v cestě, v mnoha zemích světa je však dnes kvůli jeho etické kontroverzi nelegální. 

Zdroj:ftm, redakce
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Každý třetí obyvatel České republiky v průběhu svého života onemocní rakovinou.

Ilustrativní obrázek

Pfizer s Mylan údajně plánují založit novou společnost v oblasti generických léků

Ilustrativní obrázek

Američtí výrobci léčiv zvedají ceny. Opět

Ilustrativní obrázek

Dva pohledy na výdaje na zdraví

Ilustrativní obrázek

Vznikla nová koalice pro realizaci velkých IT projektů v českém zdravotnictví

Ilustrativní obrázek

IBM a ERGO Aktiv pomáhají lidem po mrtviciČti více
Ilustrativní obrázek

Německý open na zelené vlně

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie v prázdninovém módu bez výraznějších pohybů

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifický region na pozadí obav z koronaviru oslaboval

Ilustrativní obrázek

Frankfurt se středečním ránem posiluje

Ilustrativní obrázek

Asijské indexy rostou i přes obavy z dalšího šíření koronaviru

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.