Klíčové informace o kryptoměnách bitcoin, ethereum a také o ICO z konference Goldman Tech

08:49 | Ne Ro | Diskuze

Neustále se omílají pozitiva nejznámějších virtuálních měn jako je bitcoin či ethereum. Bylo by ale nerozumné současně opomíjet jejich úskalí či velké technologické nevýhody oproti starším řešením, proti kterým kryptoměny jdou a které by chtěly narušit.

Ilustrativní obrázek
Foto: BTC Keychain

Existence kryptoměn založených na blockchainu a jejich technologické platformy mají v současném světě své opodstatnění. Nicméně není vždy na místě spoléhat se právě na kryptoměny a paušálně zavrhovat všechna starší řešení jen proto, že to prostě lze. To byl ostatně jeden z námětů, který se na proběhnuvší technologické a internetové konferenci Goldman Sachs v San Franciscu víckrát zopakoval. Na zmiňované konferenci jeden z příspěvků představil Brad Garlinghouse, CEO startup společnosti, zaměřené na platební služby pomocí kryptoměny Ripple/XRP. Další souvislosti pak zazněly během panelové diskuze, v jejímž rámci byl představen poskytovatel blockchainové infrastruktury Chain a další poskytovatelé platebních služeb, založení na blockchainu - Circle a nanoPay.

Bitcoin

I když konferenciéři vyzdvihovali užitečnost bitcoinu coby uchovatele hodnoty a hovořili o jeho likviditě, která je z kryptoměn zdaleka nejlepší, neváhali též pohovořit o technických omezeních bitcoinu. Mezi ně patří především velké transakční poplatky a na dnešní dobu neúnosně dlouhé trvání transakcí, což z bitcoinu činí poměrně nepraktický platební nástroj. Průměrný poplatek za provedení bitcoinové transakce činí 3 USD. Jeho výše se navíc mění a v jednom prosincovém okamžiku dokonce činila více než 50 USD. A průměrná doba potvrzení bitcoinové transakce je 37 minut.

Bitcoin jakožto moderní platební nástroj prohrává s Visa (V) na plné čáře - v rychlosti, výkonnosti i v poplatcích. Naopak Garlinghouse tvrdí, že náklady jejich XRP transakce činí jen zlomek centu a potvrzení transakce trvá ani ne 3 vteřiny. Bitcoinu je na druhou stranu nutno přiznat, že na rozdíl od Visa je bitcoin daleko odolnější proti případné vládní cenzuře a jejím snahám tvrdě zakročit proti kryptoměnám a třeba snaze zmrazit bitcoinové prostředky na účtech. Také je značně nesnadné ne-li nemožné pozměnit detaily určité bitcoinové transakce v momentě, kdy byly jednou zapsány do blockchainu. Výkonný ředitel společnosti nanoPay, Laurence Cooke, během svého příspěvku zmínil, že užitečnost bitcoinu jakožto platebního prostředku s nárůstem ceny klesá. 

Ethereum

Zatímco praktická využitelnost bitcoinu spočívá především v jeho funkci coby platebního prostředku a uchovatele hodnoty, blockchain ethereum a jeho kryptoměna zvaná ether se zaměřují na tzv. chytré kontrakty a distribuované aplikace. Ty využívají blockchainu etherea k uskutečnění finančních transakcí bez nutnosti jakéhokoli prostředníka.

Ale stejně tak jako je zpracovávání bitcoinových transakcí z výpočetního hlediska méně efektivní než zpracovávání tradičních finančních transakcí, jsou i aplikace běžící skrze Ethereum méně efektivní než kdyby tradiční cloudové servery. Výhodou nicméně je, uživatel není na rozdíl od tradičních finančních transakcí odkázán na prostředníka (banku), čímž do značné míry odpadá riziko případné vládní cenzury či prostojů. Na druhou stranu je třeba poznamenat, že nějaká opravdu revoluční kryptoměna, která by byla schopna zničit byznys Visa, se dosud neobjevila. Doposud se vynořila jen řada různých kryptoaplikací, nicméně ze systémového hlediska zatím nic opravdu zásadního.

Přeshraniční transakce

Velká část nadšení z blockchainových technologií se týkala a týká skutečnosti, že umožňují realizaci bezpečné přeshraniční platební operace, která nevyžaduje zapojení zprostředkovatelské instituce (banky) a která může být uskutečněna s menším transakčním poplatkem a rychleji než tradiční zahraniční platební styk. Jenže jak je tomu doopravdy? Garlinghouse mezi výhodami zdůrazňoval především větší transparentnost transakce a jednoduchost v přesunu prostředků po světě, především pak z méně žádané měny k oblíbenější měně.

Provozní ředitel společnosti PayPal, Bill Ready, nicméně vidí praktickou použitelnost blockchainu v zahraničním platebním styku poněkud diferencovaněji. Použití blockchainu lze podle Readyho doporučit pro zahraniční platební styk jen v některých (v podstatě jen v těch opravdu rozvojových) zemích světa. To jest tam, kde je jednodušší, rychlejší a levnější provést zahraniční platební operaci za pomoci blockchainu, než tradičním způsobem. Použití blockchainových řešení lze doporučit kupříkladu v situaci, když chceme směnit keňskou měnu za nigerijskou. Nikoli však v případě, pokud bychom chtěli směnit americký dolar za euro. Nebylo by to totiž efektivní, ani časově, ani finančně.

Spekulace s kryptoměnami

Během poslední doby zazněl nespočet varování před kryptoměnovou investiční bublinou. Řada virtuálních měn totiž za poslední rok zažila doslova hvězdný nárůst na hodnotě. A následně nové a nové virtuální měny začaly vznikat jako houby po dešti. Garlinghouse předpokládá, že většina kryptoměn se dříve nebo později v budoucnu stane bezcennou. Zůstanou jen některé z těch, které disponují nějakou dlouhodobou hodnotou, a to je užitečnost.

Cooke si myslí, že největší kryptoměny jsou teprve ve svých počátcích, přičemž očekává velký propad těch ostatních. Kryptoměn je dnes zkrátka přespříliš na to, abychom mohli existenci všech považovat za relevantní. Cooke místo toho raději doporučuje zaměřit se na předních 10 kryptoměn a na zbytku si jednoduše přestat všímat.

ICO (initial coin offering - primární úpis mincí)

Také s ICO se obzvláště v posledním roce roztrhl pytel, načež opětovně zazněla řada varovných slov před nákupem nových neznámých kryptoměn. David Ludwig, jeden z šéfů americké divize kapitálových trhů Goldman Sachs, David Ludwig, říká, že on a jeho tým hledali a mezi těmito novými kryptoměnami nenašli jedinou, do níž by byli ochotni investovat.

Ludwiga sice neopouští optimismus ohledně blockchainové technologie jako takové a jejího potenciálu změnit fungování kapitálových trhů, nicméně podle něj oblast kryptoměn ještě nevyzrála natolik, aby se rozhodl do nějakého ICO investovat. Ludwig si není jist ani tím, že ti současní investoři skutečně vědí, do čeho to vlastně investují. V souvislosti s ICO Ludwig poukazuje také na skutečnost, jak ICO narušuje tradiční získávání investičních prostředků určitou firmou. Podle něj je to dobře, jelikož alespoň může tyto firmy přimět k otevřenějšímu a čestnějšímu jednání, když budou chtít od investorů získat rizikový investiční kapitál tradičním způsobem.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Cena Bitcoinu na úrovni 72 000 dolarů? Možná se dočkáme dříve, než si myslíte

Ilustrativní obrázek

Kryptomeny: Bitcoin ako bezpečný prístav v časoch neistoty?

Ilustrativní obrázek

Hackeři z jedné z největších kryptoburz ukradli bitcoiny za 40 milionů dolarů

Ilustrativní obrázek

Kryptozima je u konce, bitcoin je do roku 2020 na nových maximech

Ilustrativní obrázek

Banky a krypto by měly spolupracovat říká Simplecoin

Ilustrativní obrázek

Průzkum: čeští mileniálové už méně důvěřují kryptoměnámČti více
Ilustrativní obrázek

Wirecard se spojila s indickými státními společnostmi na vývoj multifunkčních karet

Ilustrativní obrázek

Asijsko-Pacifickým regionem se nadále prolínají tenze mezi USA a Čínou

Ilustrativní obrázek

Wall Street končí v zeleném teritoriu

Ilustrativní obrázek

45 % firem chce zásadně investovat do vymáhání nezaplacených faktur za zboží a služby

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.