Klíčové dny pro další osud libry

15:39 | E V | Diskuze

Tři dny. Přesně takovou dobu má dolní komora britského parlamentu na to, aby (ne)schválila 100stránkový návrh zákona, který by převedl vyjednané podmínky brexitu do britského práva.

Ilustrativní obrázek
Foto: Stux

Přijetí zákona je nutné pro ratifikace samotné dohody o odchodu z EU. Tři dny jsou ale v historickém srovnání přijímání prováděcích zákonů doslova šibeniční. I přesto, že odhady (např. Reuters) sází na to, že britská vláda bude mít dostatečnou podporu, možnost opačného scénáře nelze vyloučit. V takovém případě by se Johnsonova vidina odchodu z EU na konci října mohla ocitnout v troskách.

První čtení prováděcího zákona prošlo již v pondělí večer, dnes je na programu druhé, v jehož rámci se k návrhu budou moci vyjádřit jednotliví zákonodárci. Poté dojde na hlasování o zákoně v původním znění a následně bude možné předkládat pozměňovací návrhy. V tomto případě britská média zmiňují zejména snahu opozice, která v rámci návrhů bude usilovat například o druhé referendum či o vytvoření celní unie s EU. V případě přijetí pozměňovacích návrhů – pomoci by mohla aliance labouristů se severoirskými unionisty a dalšími odpůrci dohody – by dle serveru The Times premiérovi Johnsonovi nezbylo nic jiného, než přijmout odklad brexitu a pokusit se o uspořádání předčasných voleb.

Informace o tom, že i přes sobotní neprosazení dohody s EU v britském parlamentě získal Johnson potřebnou většinu k tomu, aby prosadil prováděcí zákon, pomohla libře ke krátkému zpevnění nad hranici 1,3000 GBPUSD. Trh, soudě dle dat k minulé středě, ale stále zůstává v čisté pozici shortu libry, jejichž podíl na celkovém počtu pozic dosahuje 30 %. Týden od 9. do 16. října tak i přes rally spotu britské měny přinesl jen minimální změny v pohledu na další vývoj tzv. cablu.

Následující dny budou pro další osud libry klíčové. Krátkodobá (overnight) implikovaná volatilita se nachází na letošních maximech jen těsně pod 25 %. Spotový kurz reflektuje optimismus ohledně posvěcení prováděcího zákona, ten opční měřený strategií risk reversal v širším časovém pojetí ale naznačuje převahu put opcí GBPUSD, tedy vyšší zájem o hedge proti možnému oslabení britské měny. Delší tenory u této strategie reflektují zejména dobu tranzitního období vycházející z aktuální dohody s EU. Přechodné období by mělo končit prosincem 2020, což je dle mnohých odhadů velmi krátká doba na dosažení dohody o volném obchodu.

Rally libry z posledních dní naznačuje, že dosažení dohody je již v kurzu částečně obsaženo. Podle analytického týmu společnosti Investec Asset Management je tomu tak z 60-70 %. Přijetí dohody jako takové by tím pádem mělo přinést spíše omezenější zisky, a to v rozmezí od 1,3300 GBPUSD až, jak například uvádí banka Goldman Sachs, k maximu na 1,3500 GBPUSD. Takovému posílení nahrává například fakt, že trh zůstává celkově v čistém shortu.

Pohledem technické analýzy vidíme jako silnou rezistenci během příštích dní na 1,3013 GBPUSD, dlouhodobější rámec pak ukazuje na 1,3185 GBPUSD. I přesto, že spotový trh se vyvíjí více v pozitivním duchu, existují rizika oslabení libry spojená zejména se zmiňovanými pozměňovacími návrhy. Limitní support v tomto případě spatřujeme na hranici 1,2717 GBPUSD.

Zaměříme-li se na eurodolar, jeho vývoj je spjat s děním kolem brexitu. To ho z našeho pohledu ovlivňuje mnohem více než například očekávání ohledně čtvrtečního zasedání ECB. Podobně jako u libry tak budeme vyhlížet, zda britským parlamentem projde prováděcí zákon. Takový scénář by vyústil nejen v (pro tuto chvíli) silnější libru, ale i euro. Jako horní rezistenci případných zisků vidíme v rámci dní hranici 1,1208 EURUSD.

Aktuálně se dolar vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1143 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 97,34 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1146 do 1,1198 EURUSD.*

Koruna prolomila úroveň 25,60 za euro, a je tak nejsilnější od konce července. U kurzu domácí měny pozorujeme, podobně jako u zbytku regionu, pozitivní korelaci s děním kolem brexitu působícím na silnější libru. Pokud by tak dnešní britské hlasování skončilo silnějším cablem, dá se předpokládat, že by si plusové body připsala i koruna. Tomu by rovněž nahrávala například i slabší nálada na americkém dolaru.

Aktuálně se koruna v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,57 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,58 až 25,67 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 22,85 až 23,02 USDCZK.**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj:Kurzy.cz
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.