Banka své varování zdůvodnila především skutečností, že bitcoin není krytý žádnými aktivy a jako takový nemá vnitřní hodnotu. Jeho z podstaty spekulativní charakter s sebou přináší vysokou volatilitu a potenciální finanční ztráty uživatelům. Dále uvedla, že v současné době v zemi neexistuje fyzická či právnická osoba s licencí ke zprostředkovávání plateb ve virtuální měně. Také anonymita měny a nevystopovatelnost transakcí představuje podle banky značné riziko především s ohledem na možnosti jejího zneužití pro nelegální účely.
Keňa s ročním HDP 41 miliard USD je jednou z největších ekonomik v regionu, nízká úroveň bankovní infrastruktury a její nedostupnost však činí pro velkou část obyvatelstva přístup k "papírovým" penězům obtížný. I z těchto důvodů je v zemi nesmírně oblíbená metoda bezhotovostního styku prostřednictvím mobilní sítě zvaná M-Pesa. Jen od roku 2009 se zvýšil poměr populace s přístupem k formálním finančním službám o 26 %. V poslední době se však rozmáhá i platforma Bitpesa, která k bezhotovostnímu styku používá digitální měnu bitcoin.
Reakce uživatelů bitcoinu v zemi na varování se zdají být smíšené. Část z nich oceňuje zveřejnění oficiálního stanoviska centrální banky k používání bitcoinu, který má v africkém kontextu obrovský potenciál uplatnění a již dnes hraje významnou úlohu, nesouhlasí však v otázce regulace transakcí a hodnocení rizik používání měny.
Bitcoin nabývá proti oficiální keňské měně šilinku (KEC) na síle. V současné době je možné 1 bitcoin směnit za přibližně 45 000 keňských šilinků, přitom ještě před měsícem to bylo 32 500 KEC.