Kdy bývají investoři nejvíce optimističtí?

15:57 | Ne Ro | Diskuze

Je zdá se nepochybné, že nálada investorů ovlivňuje trhy po celém světě. Přemýšleli jste však někdy o tom, zdali neexistují určitá obecná pravidla, která by pravděpodobnost výskytu té které nálady investorů předem definovala?

Foto: DonkeyHotey

 

Výskyt té či oné nálady investorů jakožto celku skutečně lze předem s určitou mírou pravděpodobnoti definovat, a to nejen v rámci určitého dne v týdnu, nýbrž leckdy i v rámci konkrétní části jednoho a téhož dne.

Představme si, že každý den tisíce různých investorů a obchodníků z celého světa sdílejí prostřednictvím sociálních sítí, které jsou celosvětovým fenoménem, svůj sentiment, akcie, které sledují, s nimiž obchodují a které vlastní. A naopak si většina z nich, třeba ve snaze najít poučení či inspiraci, čte podobné příspěvky, které na sítě sdílí jiní investoři.

Členové komunity StockTwits sdílejí právě příspěvky zmiňovaného typu, což představuje dostatečně velký objem dat pro případnou analýzu, pakliže si k analýze vybereme delší časový úsek. Řekněme, že si pro zmiňované účely zvolíme všechny relevantní zprávy na StockTwits za časové období od února roku 2014 do ledna 2015 s omezením, že budeme analyzovat pouze ty ze zpráv, které se budou týkat akcií S&P 500.

Výsledky podobné studie, učiněné pomocí platformy StockTwits a na ní operujícího analytika s přezdívkou Mktstk, jsou překvapující:

Zdroj: StockTwits

Zatímco byli investoři a obchodníci celkově vzato poměrně optimističtí, investoři byli nejoptimističtější o víkendech, tedy v době, kdy jsou trhy zavřeny, a také za pondělních rán, těsně předtím, než trhy otevřely. Naopak, investoři byli nejpesimističtější uprostřed pracovního týdne, dále pak těsně před zavřením trhu a těsně po něm. Toto přehledně znázorňují i následující grafická vyobrazení průměrného sentimentu investorů během jednotlivých dnů týdne a také po hodinách v rámci jednoho dne.

 

Jednoduše řečeno, investoři byli nejoptimističtější, právě když byl trh zavřený.

Toto představuje úžasné zjištění a jako každá lepší analýza skýtá celou řadu dalších otázek. Především pak - Proč? či Proč právě tehdy a ne jindy?

Zde nabízíme několik domněnek, proč by tomu tak mohlo být, a obzvláště jste-li investor či obchodník, rádi vyslyšíme i vaši hypotézu, proč tomu tak je či mohlo být.

  1. Jsou-li naše peníze v nebezpečí, jsou lidé nervóznější. A peníze jsou pravděpodobně ve větším riziku (anebo je to alespoň takto vnímáno), právě když jsou trhy otevřené.
  2. Lidé provádějí své vlastní analýzy a rešerše nejčastěji během večerních hodin a o víkendech a následně nezřídka sdílejí své investiční volby. A jelikož většina lidí investuje na long, tak i tyto jejich volby, které prostřednictvím komunitní sítě sdílejí, mají tendenci být býčí čili optimistické.
  3. Riziko, že se objeví nějaká negativní zpráva, je pravděpodobnější právě během doby, kdy jsou trhy otevřeny, spíše než když jsou zavřeny a neobchoduje se.
Zdroj:medium.com, redakce
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.