Kdo vydělá na daňové reformě v USA a kdo ztratí?

11:44 | wa pe | Diskuze

Složitý legislativní mechanismus v USA dal v minulých týdnech vzniknout dvěma samostatným návrhům chystané daňové reformy. Zatímco první vychází z představ Republikánů ve Sněmovně reprezentantů, ten druhý vypracoval daňový výbor Senátu.

Foto: Public Domain

Podle senátního návrhu by po jednom roce došlo ke zvýšení celkové daňové zátěže u 9,1 % plátců, tedy 16 milionů osob. Do deseti let by přitom toto číslo vzrostlo na 12,1 %, tedy 22,5 milionu osob.  V případě návrhu Sněmovny reprezentantů by během příštího desetiletí platilo vyšší daně než dnes celých 20 % plátců. Tyto odhady přitom nepočítají se zdvojnásobením úlev na dani z nemovitosti na 11 milionů USD, což pomůže především skupinám s vysokými příjmy.

V tabulce níže označuje modrá část poměr lidí z dané příjmové skupiny u kterých dojde vlivem senátního návrhu reformy ke snížení daňové zátěže, zelená část označuje poměr lidí, u kterých bude mít reforma nepatrný dopad na jejich daňovou zátěž a konečně červená část označuje poměr lidí, u kterých dojde ke zvýšení daní. 

zdroj: WSJ

Na procentuální bázi budou i bez zahrnutí odpočtu nemovitostí z chystané reformy těžit především lidé s vyššími příjmy mezi 0,5 až 1 milionem USD ročně.

 

 zdroj: WSJ

Jistý dopad bude mít reforma především na trh s nemovitostmi, kdy se nákup méně nákladných domů stane výrazně ekonomičtější než dnes, odhadují analytici výzkumné společnosti Trulia. Koupě domu v hodnotě nad 300 000 USD bude sice stále výhodnější než platby nájmu, nicméně mnohem méně než za stávající podoby daňového systému, tvrdí Ralph McLaughlin, hlavní ekonom Trulia. Medián ceny staršího domu v USA činí 245 000 USD, přičemž medián ceny nového domu dosahuje 319 700 USD.

V rámci senátního návrhu by zcela odpadly úlevy na dani z nemovitosti, nicméně odpočitatelné by stále byly úroky z hypoték. „Odpovídající nájem, který je požadován u dražších domů je stále dostatečně vysoký, aby byl nákup vlastního domu atraktivní,“ uvedl Mclaughlin. K tomu je navíc potřeba si uvědomit, že pobřežní oblasti v USA se tradičně vyznačují vysokým růstem hodnoty nemovitostí v čase. Pokud bude schválen návrh reformy Sněmovny reprezentantů, pak by zvýšení své daňové zátěže v souvislosti s vlastnictvím nemovitosti zaznamenalo 20 % dnešních kupujících a 9 % stávajících vlastníků. V některých oblastech jako například v Kalifornii a na severovýchodě USA, kde jsou nemovitosti v průměru dražší, by se na vyšší daně měla připravit až více jak polovina vlastníků.  

V případě schválení senátní verze by došlo ke zvýšení daně z nemovitosti u všech současných vlastníků i budoucích kupujících.  V takovém případě se změní trh s nemovitostmi, kdy budou kupující pravděpodobně  preferovat menší a levnější domy, na které se bude vztahovat nižší daňové zatížení. Přesto zůstane u všech cenových relací výhodnější si nemovitost pořídit nežli najímat. Ať jedna či druhá verze daňové reformy podle McLaughlin výrazně nezmění fundamentální dynamiku poptávky a nabídky na trhu s nemovitostmi v USA. 

Zdroj:MW, Redakce
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Evropská unie nedostane výjimku ze sankcí vůči Íránu

Ilustrativní obrázek

Trump říká, že EU je nepřítelem USA

Ilustrativní obrázek

Cla a výdaje na obranu

Ilustrativní obrázek

USA a Čína na sebe posílají blesky v podobě dovozních tarifů

Ilustrativní obrázek

Hrozba vyšších cel na evropské automobily se stupňuje

Ilustrativní obrázek

Vlna celního napětíČti více
Ilustrativní obrázek

CEO banky Raiffeisen plánuje odstoupit ze své funkce do konce roku 2018

Ilustrativní obrázek

Trump plánuje otevřít druhou ropnou frontu proti OPEC. Dočkáme se poklesu cen?

Ilustrativní obrázek

Morgan Stanley reportovala za 2Q výnosy i zisk nad odhady

Ilustrativní obrázek

Banka Bancorp vydala výsledky za 2Q fiskálního roku 2018, čistý zisk meziročně vzrostl o 17,3 %

Ilustrativní obrázek

Letecká společnost United Continental překonala ve 2Q odhady, navíc navýšila výhled pro celý FY 18

Ilustrativní obrázek

CSX reportoval výsledky za 2Q, celkové náklady se snížily, zisk se meziročně zvýšil

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.