Kdo vydělá na daňové reformě v USA a kdo ztratí?

11:44 | wa pe | Diskuze

Složitý legislativní mechanismus v USA dal v minulých týdnech vzniknout dvěma samostatným návrhům chystané daňové reformy. Zatímco první vychází z představ Republikánů ve Sněmovně reprezentantů, ten druhý vypracoval daňový výbor Senátu.

Foto: Public Domain

Podle senátního návrhu by po jednom roce došlo ke zvýšení celkové daňové zátěže u 9,1 % plátců, tedy 16 milionů osob. Do deseti let by přitom toto číslo vzrostlo na 12,1 %, tedy 22,5 milionu osob.  V případě návrhu Sněmovny reprezentantů by během příštího desetiletí platilo vyšší daně než dnes celých 20 % plátců. Tyto odhady přitom nepočítají se zdvojnásobením úlev na dani z nemovitosti na 11 milionů USD, což pomůže především skupinám s vysokými příjmy.

V tabulce níže označuje modrá část poměr lidí z dané příjmové skupiny u kterých dojde vlivem senátního návrhu reformy ke snížení daňové zátěže, zelená část označuje poměr lidí, u kterých bude mít reforma nepatrný dopad na jejich daňovou zátěž a konečně červená část označuje poměr lidí, u kterých dojde ke zvýšení daní. 

zdroj: WSJ

Na procentuální bázi budou i bez zahrnutí odpočtu nemovitostí z chystané reformy těžit především lidé s vyššími příjmy mezi 0,5 až 1 milionem USD ročně.

 

 zdroj: WSJ

Jistý dopad bude mít reforma především na trh s nemovitostmi, kdy se nákup méně nákladných domů stane výrazně ekonomičtější než dnes, odhadují analytici výzkumné společnosti Trulia. Koupě domu v hodnotě nad 300 000 USD bude sice stále výhodnější než platby nájmu, nicméně mnohem méně než za stávající podoby daňového systému, tvrdí Ralph McLaughlin, hlavní ekonom Trulia. Medián ceny staršího domu v USA činí 245 000 USD, přičemž medián ceny nového domu dosahuje 319 700 USD.

V rámci senátního návrhu by zcela odpadly úlevy na dani z nemovitosti, nicméně odpočitatelné by stále byly úroky z hypoték. „Odpovídající nájem, který je požadován u dražších domů je stále dostatečně vysoký, aby byl nákup vlastního domu atraktivní,“ uvedl Mclaughlin. K tomu je navíc potřeba si uvědomit, že pobřežní oblasti v USA se tradičně vyznačují vysokým růstem hodnoty nemovitostí v čase. Pokud bude schválen návrh reformy Sněmovny reprezentantů, pak by zvýšení své daňové zátěže v souvislosti s vlastnictvím nemovitosti zaznamenalo 20 % dnešních kupujících a 9 % stávajících vlastníků. V některých oblastech jako například v Kalifornii a na severovýchodě USA, kde jsou nemovitosti v průměru dražší, by se na vyšší daně měla připravit až více jak polovina vlastníků.  

V případě schválení senátní verze by došlo ke zvýšení daně z nemovitosti u všech současných vlastníků i budoucích kupujících.  V takovém případě se změní trh s nemovitostmi, kdy budou kupující pravděpodobně  preferovat menší a levnější domy, na které se bude vztahovat nižší daňové zatížení. Přesto zůstane u všech cenových relací výhodnější si nemovitost pořídit nežli najímat. Ať jedna či druhá verze daňové reformy podle McLaughlin výrazně nezmění fundamentální dynamiku poptávky a nabídky na trhu s nemovitostmi v USA. 

Zdroj:MW, Redakce
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Americká vláda je v platební neschopnosti. Co to znamená?

Ilustrativní obrázek

Japonská vláda poprvé po sedmi měsících zvýšila svá očekávání stran japonské ekonomiky

Ilustrativní obrázek

Senát řeší krizi financování vlády USA. Hrozí exekutivní chaos a veřejná ostuda?

Ilustrativní obrázek

Rusko předpokládá menší schodek letošního státního rozpočtu a vyšší výnosy z ropy

Ilustrativní obrázek

Kanadská centrální banka zvyšuje úrokové sazby

Ilustrativní obrázek

Americké ministerstvo financí chystá na letošek dluhopisy až do bilionu dolarůČti více
Ilustrativní obrázek

Lidé akcie málo kupují a prodávají. Makléři často nedostanou vyplaceny žádné bonusy

Ilustrativní obrázek

Saúdská Arábie vyzývá producenty ropy ke spolupráci v regulaci těžby ropy i po roce 2018

Ilustrativní obrázek

Příští týden na akciových trzích bude opět patřit výsledkům, ECB a politice v ČR a USA

Ilustrativní obrázek

Ryanair podal stížnost na Polsko u antimonopolních úřadů EU

Ilustrativní obrázek

Americké akciové indexy přečkají víkend na nových rekordech

Ilustrativní obrázek

Uplynulý týden na akciových trzích: Hospodářské výsledky, ekonomika USA, Fortuna, ČEZ, Moneta a politika

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.