Kdo vydělá na brexitu? Může to být i monarchie

14:14 | E V | Diskuze

Zatím posledním termínem, ke kterému by měl po několika odkladech proběhnout brexit, je 31. říjen 2019.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Má to logiku, protože toto datum zároveň označuje konec mandátu současné Evropské komise. Není ale zdaleka tak vzdálené, jak by se mohlo zdát teď, po prázdninách.

České firmy etablované v Británii zatím na její chystaný odchod z EU reagovaly různě. Někteří omezují investice v této zemi a hledají alternativní trhy, nebo si naopak přímo v zemi založily vlastní společnosti. Ty jsou zpravidla vlastněné ze zemí, s nimiž má monarchie uzavřené dohody o zamezení zdanění, či celní dohody.

Pokud by se ale někteří investoři a podnikatelé v souvislosti s brexitem rozhodli své obchodní aktivity v Británii zcela ukončit, mají nejvyšší čas. Je totiž nezbytné, aby své společnosti řádně zlikvidovali. Znamená to kompletní účetní a daňové i transakční vypořádání majetku a závazků společnosti.

Postup není nepodobný tomu v ČR a zabere obvykle 3-6 měsíců. Likvidační tzv. „strike – off & dissolution“ proces je nutno zveřejnit v jakési obdobě Obchodního věstníku. Pro společnosti registrované v Anglii a Walesu je to London Gazette, pro společnosti zapsané ve Skotsku Edinburgh Gazette a Belfast Gazette pro společnosti registrované v Severním Irsku. Všechny vycházejí jednou týdně.

Je pravda, že britské úřady obecně mají lidský přístup i pochopení. Mají ale také dlouhou paměť a jaksi neodpouštějí. Proces je proto třeba absolvovat opravdu řádně. Ředitelé, likvidátoři i tzv. „persons with significant control“ tak nesou nemalou zodpovědnost. Mohli by se totiž přičinit o další rozmnožení majetku britské monarchie, která už dnes podle odhadů vydělává v přepočtu přes 52 miliard korun ročně. 

Od data zrušení se totiž opomenutá aktiva bývalé společnosti mohou stát „bona vacantia“ čili pozůstalostí bez dědice nebo-li odúmrtí. Doslovný překlad tohoto latinského termínu zní „volné zboží“, což může znamenat nemovitost, zůstatek na bankovním účtu nebo jiný majetek, který přechází na britskou korunu, protože nemá zákonného vlastníka.

Zdroj:Petr Kotek, APOPGEO Group
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Společnost Fastenal ve 4Q zaostala za odhady

Ilustrativní obrázek

Trendy roku 2020 podle Cisco

Ilustrativní obrázek

Česko patří k evropské špičce ve vývozu lyžařského vybavení, zimní sporty baví polovinu obyvatel

Ilustrativní obrázek

Visa převezme Plaid

Ilustrativní obrázek

ORFIN Industry hledá investory prostřednictvím platformy finGOOD

Ilustrativní obrázek

Gebrüder Weiss rozšíří sklady v areálech Jeneč a SyroviceČti více
Ilustrativní obrázek

Německý DAX v mírném plusu

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifický region převážně v kladném

Ilustrativní obrázek

Analýza

Ilustrativní obrázek

Frankfurt otevřel oslabený

Ilustrativní obrázek

Asijské indexy oslabují: Dohoda pravděpodobně přinese klid zbraní, „bourání zdí“ ale asi ne

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.