Kdo skutečně zaplatí Dukovany?

12:12 | E V | Diskuze
Vláda schválila "Lex Dukovany", tj. "bezemisní zákon", který garantuje investorovi do nových jaderných bloků, že víceméně jakékoliv náklady projektu budou uhrazeny koncovými spotřebiteli v nové platbě za jistič, resp. rezervovaný příkon.
Ilustrativní obrázek
Foto: ČEZ
Zákon umožňuje, aby dopad na spotřebitele kompenzoval stát přímo ze státního rozpočtu. Vyjma přednostního výpočtu poplatku přes hodnotu jističů se tedy jedná o stejné schema podpory, jaké představuje zákon o podporovaných zdrojích energie a jak sami autoři přiznávají, správně jádro mělo být přiřazeno právě do zákona "POZE", politicky by to však nebylo výhodné. 
 
Včera ministr Karel Havlíček podepsal za stát dvě smlouvy s ČEZ, uvidíme, jak velkou část těchto smluv si budeme moci přečíst v registru smluv a jak velká část bude některou ze smluvních stran začerněna. V každém případě lze očekávat, že práva ČEZ jsou ve smlouvách ochráněna dobře. Nelze proto označit za důvěryhodné tvrzení ministra Havlíčka, že "veškerá rizika zdražení a zpoždění projektu ponese společnost ČEZ." Ostatně pokud by tomu trh důvěřoval, musely by akcie ČEZ zaznamenat výrazně prudší pokles než ostatní akcie na pražské burze. Naopak "Lex Dukovany" jednoznačně otevírá prostor pro přenesení vícenákladů na spotřebitele elektřiny, resp. státní rozpočet. Pan ministr tedy chtěl patrně říci, že vícenáklady projektu již nebudou financovány vládním úvěrem vůči společnosti ČEZ s levným cca 2% úrokem, ale že vícenáklady již ponese společnost ČEZ se svými vyššími náklady financování, což koncové ceny elektřiny nebo náklady státního rozpočtu jen dále navýší a nikoliv eliminuje. 
 
Stát v tuto chvíli společnosti ČEZ poskytuje v mezinárodním srovnání (Velká Británie, Maďarsko) nadstandardní trojí veřejnou podporu: garantovanou cenu elektřiny dle bezemisního zákona, státní úvěr a put opci, která dává ČEZ možnosti jaderný projekt státu vrátit. Z veřejně dostupných zdrojů není známo, že by stát měl pro vyjednávání o notifikaci v Bruselu připravenou odpovídající analýzu této veřejné podpory jako celku. Zatím známe pouze "Regulation Impact Analysis" k bezemisnímu zákonu, která však neobsahuje žádnou analýzu ani výpočty dopadů na trh, spotřebitele ani veřejné rozpočty, tento dokument pouze překopíroval některé údaje z materiálů z roku 2015 (zejm. z již neaktuální Státní energetické koncepce). Pokud vláda chce ve vyjednávání s Evropskou Komisí uspět, musí celý rámec zásadně přepracovat a podložit kvalitními analýzami. Ze všeho nejvíce pak Česká republika postrádá ucelenou strategii přechodu na nízkouhlíkovou energetiku a ekonomiku.
 
Takovou strategii by kupříkladu mohla namísto jeho podkopávání postavit na systému emisních povolenek, kde evropský systém lze podobně jako v Německu doplnit i propojeným národním systémem povolenek s minimální cenou a s širším okruhem zahrnutých producentů CO2. Výnosy z emisních povolenek by pak bylo možné použít pro financování veškerých nízkoemisních technologií, v případě národních povolenek ("uhlíkové daně") pak i pro financování jádra. 
 
Jan Palaščák, skupina Amper
 
 
O Janu Palaščákovi
Vystudoval ekonomii (národní hospodářství - hospodářskou politiku), filozofii a politologii na Masarykově univerzitě v Brně, nyní je studentem Phd. v oboru Řízení a ekonomika podniku na TU v Liberci. První zkušenosti s energetikou získal v oblasti obnovitelných zdrojů a v roce 2011 založil obchodníka s elektřinou a plynem Amper Market, který se postupně zařadil až na 5.-6. příčku mezi dodavateli elektřiny českým zákazníkům a jako první v Česku přišel s konceptem komerční virtuální elektrárny, založeným na výkupu elektřiny od decentralizovaných výrobců. V roce 2018 Amper Market a.s. prodal s obratem cca 4 mld. Kč. Nyní pokračuje v podnikání v decentralizované energetice pod hlavičkou Amper Holding, ve které má majoritní majetkový podíl a mezi poskytované energetické služby patří např. energetické úspory či profesionální meteorologie, reprezentované firmami Amper Savings a Amper Meteo.
Zdroj:Jaroslav Ostrčilík, WS Czech
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Společnost ČEZ a vláda podepsaly smlouvy ohledně stavby nového jaderného bloku (+komentář analytika)

Ilustrativní obrázek

Vláda schválila zákon, jenž dává zelenou ke stanovení výkupní ceny elektřiny pro nový jaderný blok

Ilustrativní obrázek

Rozhodnutí bulharského správního soudu dává ČEZu naději na dokončení prodeje jeho bulharských aktiv

Ilustrativní obrázek

Ranní restart 24.7.2020

Ilustrativní obrázek

Vláda schválila model financování výstavby nového jaderného bloku v Dukovanech (+komentář analytika)

Ilustrativní obrázek

Koronavirus a neobvyklé počasí mají zásadní vliv na energetikuČti více
Ilustrativní obrázek

Německý DAX navyšuje zisky po indexech PMI, MTU Aero Engines se propadá o 7 % po výsledcích za 2Q

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie převážně v plusu

Ilustrativní obrázek

Dopady koronakrize donutí mnohé domácnosti hledat levnější energie.

Ilustrativní obrázek

Německé akcie posilují

Ilustrativní obrázek

Asie s výjimkou Číny ztrácela

Ilustrativní obrázek

Léto, ideální čas začít obchodovat na burze

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.