Kdo může za to, že se akcie v USA propadly?

10:35 | Ne Ro | Diskuze

Vysoká valuace akcií a rekordně vysoký přísun kapitálu způsobily nabobtnání amerického akciového trhu. A s novým šéfem Fedu vyvstala otázka, zdali se bude držet stanovené cílové úrokové sazby anebo zdali ji překročí. A to není vše.

Ilustrativní obrázek
Foto: Terrapin Flyer

Výrazný propad na akciovém trhu v USA, k němuž došlo v závěru předešlého týdne, zdá se nebyl vyvolán žádným konkrétním spouštěčem. Mnozí investoři si tento propad neumějí vysvětlit a jsou v šoku.  Co mohlo zapříčinit aktuální propad na akciovém trhu v USA?

Prudký nárůst výnosů u státních dluhopisů USA

Dlouhodobé státní dluhopisy USA dlouhou dobu zatvrzele odmítaly hnout se z místa poté, co Fed v roce 2015 zahájil utužování monetární politiky. Ekonomika USA začala růst, zatímco inflace a dlouhodobé výpůjční náklady se dál držely na nízkých úrovních. A to představovalo býčí prostředí pro akcie v USA. Jenže, minulý měsíc se začaly výnosy státních dluhopisů USA rázem drát vzhůru. A někteří analytici v této souvislosti varovali, že pokud se výnos u 10letých státních dluhopisů USA přehoupne přes 2,6 %, tak vyvstane pro akcie v USA problém. A tak se i stalo.

Zdroj: Bloomberg

Otázka, co udělá nový šéf Fed?

Za aktuálním prudkým nárůstem výnosu státních dluhopisů USA lze spatřit poslední dobou sílící debatu o případné změně výhledu monetární politiky Federální rezervní banky USA. Původně se vesměs očekávalo, že Fed  bude zvyšovat úrokové sazby postupně až do určité cílové sazby. Postupně proto, že je před rychlejším zvyšováním sazeb brzdila poměrně nízká inflace a hrozilo, že příliš rychlé zvyšování sazeb by růst ekonomiky odrovnalo.

Ekonomika USA rostla v posledních třech měsících loňského roku tempem cca 3 %. Na sklonku loňského roku pak došlo k Trumpově avizované daňové reformě. A páteční zpráva o vývoji (ne)zaměstnanosti v USA naznačuje pokračující růst mezd, čili potenciálního faktoru k růstu inflace. A navíc, Yellenino vedení Fedu bylo vystřídáno Powellovým. Sečteno-podtrženo, nabízí se (nezodpovězená) otázka, zdali se Fed zastaví u svého původního cíle a úrokové sazby bude navyšovat jen do 3% výše anebo zdali je bude navyšovat i nad tuto úroveň.

Zdroj: Bloomberg

Napnuté technické indikátory

Dobrý vstup amerických akcií do nového kalendářního roku podle zprávy investičních stratégů z Citigroup Inc. ze dne 25. ledna znamenal, že jsou akcie na trhu v USA v krátkodobém horizontu jasně přeprodané. Týdenní index relativní síly u indexu S&P 500 vystoupil na rekordně vysokou úroveň a stratégové z Citigroup z trendové čáry cyklu odhadli, že by mělo dojít ke korekci na trhu ve výši 20+ %.

Zdroj: Bloomberg

Také analytici z Bank of America Merrill Lynch upozorňovali, že na akciový trh USA může být pumpováno příliš rychle příliš mnoho peněz. Ke spuštění kontrariánského prodejního signálu došlo 30. ledna v momentě, kdy se "indikátor Býků & Medvědů" vyhoupl do červené oblasti, a to z části právě kvůli rekordně  vysokému přísunu kapitálu na trh.


Zdroj: Bloomberg, BofAML

Tlaky krátkodobé volatility

Jindy tolik oblíbená krátkodobá volatilita v pondělí ukázala svou odvrácenou tvář, jakmile prodávající stratégové sledující trend přispěli kolem 15:10 času na Wall Street k bleskovému minipropadu akcií v USA. Nárůst volatility v pátek totiž zafungoval u mnoha stratégů jakožto výrazný signál, aby se ochránili před rizikem. Analytici z JPMorgan Chase odhadují, že pokračující nárůst pravděpodobně způsobí, že fondy sledující tzv. systémový přístup odčerpají z akcií v USA prostředky v celkové výši 100 miliard USD.

Zdroj: Bloomberg

Příliš vysoká valuace

Valuace akcií v USA se poslední dobou pohybovala na extrémních úrovních, a to i v případě, pokud bychom tyto poměřovaly zvýšenými standardy posledních tří desetiletí. Shillerovo P/E, které poměřuje ceny s cyklicky upravenými zisky, postoupilo o více než dvě standardní odchylky nad průměr minulého století. K podobnému úkazu došlo po dot.com bublině a ve 20. letech 20. století.


Zdroj: Bloomberg

 

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.