Kdo je Jie Ťien-ming, poradce prezidenta Zemana a šéf CEFC?

18:29 | wa pe | Diskuze

Vizitka předsedy představenstva čínské skupiny CEFC (China Energy Company Limited) Jie Ťien-minga (40; čínští představitelé potvrdili Hradu, že manažer je v Číně vyšetřován pro porušení zákona, podle vedení firmy odejde z jejího čela).

Ilustrativní obrázek
Foto: Peggy und Marco Lachmann Anke

- Skupina CEFC China Energy Company Limited působí především v energetice, financích a průmyslu. V posledních letech podniká také v Česku, kde vlastní podíly v řadě firem, investovala rovněž do nemovitostí. Webové stránky společnosti uvádějí, že firmu založil Jie Ťien-ming v roce 2002, dosud byl předsedou představenstva.

- Od dubna 2015 je podnikatel i poradcem prezidenta Miloše Zemana. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček dříve uvedl, že Jie je prezidentovým speciálním poradcem "pro Čínskou lidovou republiku, pro ekonomické otázky a otázky ekonomického rozvoje".

- Hongkongský deník South China Morning Post před časem uvedl, že Jie Ťien-ming byl na přímý příkaz čínského prezidenta Si Ťin-pchinga zadržen již 16. února letošního roku a je vyšetřován kvůli podezření z ekonomické kriminality.

- Ruský zpravodajský sever RBK pak napsal, že podle jedné z verzí za vzestupem i pádem předsedy představenstva CEFC stojí jeho vazby na čínské tajné služby. Jeho zatčení měl podle některých informací skutečně nařídit přímo prezident Si Ťin-pching.

- Únorové zatčení šéfa CEFC potvrdili serveru Neovlivni.cz nedávno také podnikatelé a státní úředníci, kteří podrobnosti zjišťovali přímo v Číně. Dnes Hrad uvedl, že zástupci Šanghaje a čínských úřadů potvrdili, že Jie Ťien-ming je v Číně vyšetřován pro podezření z porušení zákona. Podle vedení CEFC odejde z čela firmy.

- Jie patří podle čínských investigativních novinářů k "nejtajemnějším čínským boháčům". Novináři zjistili, že svoji první firmu založil v roce 1999. V letech 2002 až 2004 obchodoval spolu se svou manželkou Wu Li-čchiung s hygienickými potřebami, hasicími přístroji, výrobky ze dřeva a potravinami. V roce 2017 se stal politickým poradcem konzervativní pročínské Nové lidové strany v Hongkongu.

- Jie Ťien-ming se narodil 5. června 1977 v Pchu-čchengu v provincii Fu-ťien. Podle ruských zdrojů je údajně synem převozníka a po ukončení střední školy sloužil v armádě. Podle jedné z verzí se pak odstěhoval do Hongkongu, kde založil firmu. Podle jiných informací pracoval nejdříve jako lesník v rodném městě, kde pak měl štěstí při vlně privatizace, která mu umožnila koupit si první podnik.

- V roce 2016 americký magazín Fortune zařadil Jie Ťien-minga na druhé místo svého seznamu "40 pod 40", tedy 40 nejvlivnějších lidí světa mladších 40 let. Podnikatel v rozhovoru pro magazín uvedl, že na svou první investici před deseti lety obdržel peníze od státní banky a bohatých investorů. Nevysvětlil však, jak málo známý mladý podnikatel mohl získat úvěr v bance i důvěru investorů.

- Čínské zdroje v minulosti uvedly, že Jie Ťien-ming je vnukem maršála Jie Ťien-linga, jenž se po smrti vůdce Mao Ce-tunga největší měrou zapříčinil o pád takzvaného Gangu čtyř, což byla skupina členů politbyra vedená vdovou po Maovi. Za dvouleté vlády tohoto uskupení se ještě zintenzivnil teror Maovy kulturní revoluce. Maršál Jie Ťien-ling se poté zařadil k vůdcům takzvané druhé generace. Podle listu Financial Times ale Jie v prohlášení pro česká média popřel, že je vnukem Jie Ťien-linga. Financial Times tvrdí, že loni v září odhalil úzké vztahy Jie Ťien-minga s čínskou vojenskou rozvědkou.

- Z informací, které firma CEFC zveřejnila v roce 2012, vyplývá, že Jie v letech 2003 až 2005 pracoval jako zástupce generálního tajemníka Čínské asociace pro mezinárodní přátelské styky. Orgán je podřízen mocné Ústřední vojenské komisi Komunistické strany Číny. Oficiálním úkolem asociace je propagovat čínské úspěchy v rozvoji socialismu, ve skutečnosti se ale jedná o zpravodajskou službu vojenské komise.

- Skupina CEFC je podle vlastních údajů největší soukromou společností v Šanghaji a sedmou největší privátní firmou v Číně. Po celém světě zaměstnává zhruba 50.000 lidí. Jako hlavní sídlo svých evropských aktivit si firma vybrala Česko.

Zdroj:čtk
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

The Economist: Apple by si měl chystat plán B

Ilustrativní obrázek

Čínský konkurent Mastercard a Visa vstupuje na trh v Evropě

Ilustrativní obrázek

Asijské akciové trhy spíše oslabují, výjimkou je Šanghaj

Ilustrativní obrázek

Akciový výhled 24.5.2019

Ilustrativní obrázek

USA údajně zvažují obchodní restrikce na další čínské firmy

Ilustrativní obrázek

Čínský Shanghai Composite prudce posílilČti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v záporných číslech

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy v poklesu, výnosy japonských dluhopisů nejvýše od roku 2016

Ilustrativní obrázek

Německá burza otevřela v lehkém plusu, Bayer reportoval horší než očekávané 4Q a snížení dividendy

Ilustrativní obrázek

Asijským akciím se dnes dařilo

Ilustrativní obrázek

Německý trh posiluje

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie ztrácely, Hong Kong ztratil téměř 3 %

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.