Kde hledat skutečnou příčinu toho, proč se stále utápíme v ropě?

13:59 | Ne Ro | Diskuze

Kde leží skutečná příčina toho, proč se stále utápíme v ropě?

Foto: Roy Luck

Ropní experti mají tendenci rostoucí ropnou produkci a přezásobenost ropného trhu paušálně svádět na ty země, které nejsou vázány dohodou o zmrazení ropné produkce OPEC. To ale není celá pravda, míní samozvaný prezident společnosti Yardeni Research, Ed Yardeni.

Podle Yardeniho producenti ropy zapojení do kartelu OPEC sice souhlasí s dalším omezováním ropné produkce ve snaze posílit ceny ropy, nicméně faktem je, že se barel ropy Brent ve středu i tak obchodoval za méně než 45 USD, tedy přesně uprostřed cenového pásma, které Yardeni odhadoval pro letošní rok.

Cena ropy Brent i ropy WTI od počátku letošního roku oslabily zatím o více než 21 %. Yardeni svůj příspěvek nazval "Tonutí v ropě" a píše v něm, že technologický pokrok, jehož bylo v posledních letech dosaženo, má za následek vyšší produkci ropy ve Spojených státech, přičemž současně dochází i k stále markantnějšímu přechodu od fosilních zdrojů energie k tzv. čistým či "obnovitelným" energiím, jako je třeba ta solární.

V aktuálním hlášení IEA z poloviny června se píše, že globální nabídka ropy vzrostla v květnu o 585 tisíc barelů denně na 96,69 miliónů barelů denně. To představuje meziroční nárůst o 1,25 miliónů barelů denně při srovnání s květnem loňského roku. Současně se jedná o největší anuální nárůst od února 2016, jak dokládají údaje IEA. V hlášení se dál uvádí, že z nečlenů OPEC mají aktuální nárůst ropné produkce na svědomí především Spojené státy.

Na svém blogu Yardeni poznamenává, že nehledě na propad cen ropy klesla produkce ropy v USA v období od 5. června 2015 do 1. července 2016 "jen" o 12 %, přičemž ropná produkce byla lepší v oblasti Texasu a Severní Dakoty, než ve zbytku USA. Od té doby ropná produkce vzrostla o 10 % na 9,3 miliónů barelů ropy denně, přičemž naopak vedly v USA regiony mimo Texas a Severní Dakotu.

Zdroj: US Department of Energy, Haver Analytics

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

OPEC se dohodl na 9měsíčním prodloužení snížených dodávek ropy na trh

Ilustrativní obrázek

Ropa vs. recese: Graf, který vydá za tisíce slov

Ilustrativní obrázek

Ceny ropy začaly v pondělí opět mírně stoupat

Ilustrativní obrázek

Ropa zdražuje. Pohonné hmoty zlevňují. Trend se začíná obracet

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vývoji cen pohonných hmot a ropy 13.6.2019

Ilustrativní obrázek

Cena ropy roste po útoku na íránský tankerČti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza po otevření roste

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie převážně rostly, Čína uvalila sankce na USA

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v mírných ziscích

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické akciové indexy převážně rostly

Ilustrativní obrázek

Německý DAX obchoduje na kladné nule

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie převážně v zeleném, ztrácela Čína

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.