KB: Potvrzujeme doporučení prodat akcie NWR

14:06 | Redakce W4T | Diskuze

Ziskovost NWR za Q3 15 byla výrazně pod našimi odhady. Zklamáním byl i propad stavu hotovosti na pouhých 57 mil. EUR ke konci září. Podle našich odhadů bude NWR za celý rok z pohledu EBITDA ve ztrátě, když splnění cíle celoročního objemu prodaného uhlí je nejisté.

Foto: nwr

 

Očekáváme, že NWR zůstane ztrátové i v následujících letech. Prodejní ceny uhlí by totiž na základě našich prognóz měly zůstat nízké a dokonce ještě mírně klesat. Kvůli nízkému objemu ekonomicky vytěžitelných uhelných rezerv se bude snižovat také objem produkce i prodejů uhlí. V prostředí klesajících tržeb je pro NWR jako firmu s velkým podílem fixních nákladů téměř nemožné zlepšit ziskovost. Podle našich prognóz je nereálné, aby NWR uhradilo své dluhy splatné v roce 2020.

Podle našich prognóz by NWR došly peníze nejpozději v roce 2017. Pro pokrytí provozních ztrát, úroků, investic a splátek dluhu by v následujících dvou letech musela firma použít nejen veškerou hotovost, ale i zpeněžit téměř všechny zásoby a pohledávky, což není reálné. Odhadujeme, že k úplnému vyčerpání hotovosti by mohlo dojít přibližně v polovině roku 2017.

Věříme, že management zahájí kroky směřující k likvidaci firmy již v prvním pololetí roku 2016. Tím by mohl management předejít situaci, kdy firma nebude mít dostatek hotovosti i na běžné výdaje. Objem hotovosti by totiž mohl klesnout na kritické úrovně už v říjnu 2016, kdy má firma splatit úvěr ve výši 35 mil. EUR, jehož refinancování vnímáme jako spíše nepravděpodobné.

Potvrzujeme doporučení „prodat“ akcie NWR, které máme nepřetržitě v platnosti již téměř dva roky. Cílovou cenu nestanovujeme. Ačkoliv vysoká volatilita ceny akcií může přinést velké krátkodobé zisky, ve střednědobém horizontu očekáváme pokračování sestupného trendu. Pokud se potvrdí naše prognózy, bude cena akcií směřovat až k nule. Prakticky nulovou hodnotu akcií NWR naznačují i naše hlavní oceňovací metody.

Hlavní rizika proti našemu doporučení spatřujeme v případném prudkém růstu globálních cen koksovatelného uhlí, které by eventuálně mohlo způsobit i revizi uhelných rezerv NWR směrem nahoru, nebo v nečekaně velkém snížení těžebních nákladů. Pozitivní dopad na cenu akcií by mohlo mít také získání nového kapitálu, což by ale z našeho pohledu znamenalo jen oddálení problémů firmy.

Očekávané události: Během ledna by firma mohla informovat o nastavení prodejních cen pro rok 2016. Výsledky hospodaření NWR za Q4 a celý rok 2015 by měly být zveřejněny v únoru.

Zdroj:Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.