KB: I když ČNB tento týden sazby nezvedne, příští rok tak učiní 4x

08:04 | fa ra | Diskuze

Světový ekonomický kalendář se pomalu připravuje na blížící se vánoční svátky. Pozornost investorů bude mířit především na politické události – v Evropě na čtvrteční volby v Katalánsku, ve Spojených státech na prezidenta Trumpa.

Ilustrativní obrázek
Foto: W4T

Ten by měl svým podpisem završit úsilí prosadit daňovou reformu, zároveň musí vyřešit problém s navýšením dluhového stropu. Zajímavá bude situace v tuzemsku, kde se ve čtvrtek sejde bankovní rada ČNB. V souladu s tržním konsensem změnu v úrokových sazbách nečekáme, pravděpodobnost jejich zvýšení ale vidíme na významných 35 %.

Událostí týdne v Evropě jsou čtvrteční volby v Katalánsku

Finální čísla listopadové inflace v eurozóně by měla být potvrzena na hodnotách předběžného odhadu. Celková inflace zůstává hluboko pod cílem ECB, jádrová inflace se nachází dokonce pod 1 %. I když evropská ekonomika roste, inflační tlaky tento růst negeneruje. Zlepšování na trhu práce jde zatím primárně cestou vyšší zaměstnanosti, nikoliv významnějšího zvyšování platů.

Německý Ifo letí do nebe. Důvěra podnikatelů v Německu láme rekordy. Za prosinec očekáváme další mírné zlepšení, za kterým budou stát obě složky – hodnocení současných podmínek i očekávání. Dosud zveřejněné PMI ukazatele zatím žádnou ztrátu růstového momenta nenaznačují. Všechny „měkké“ indikátory tak předbíhají výsledek, který přinášejí „tvrdá“ data. I tak ale německá ekonomika v závěru roku silně roste, což příznivě ovlivní i její vstup do roku 2018.

Další silný měsíc pro prodeje stávajících nemovitostí v USA. Po silném říjnovém vzestupu o 2,0 % očekáváme za listopad neméně dobrý výsledek, i když trh již tak optimistický není. Vnímáme především vzestup nemovitostí, u kterých byl proces koupě a prodeje zahájen, ale ještě ne dokončen.

Spotřebitelská důvěra by se měla začít vracet z mnohaletých výšit k normálnějším hodnotám. Listopadový skok na desetileté maximum znamenal dosažení hodnoty 1,6 směrodatné odchylky nad dlouhodobým průměrem. Za prosinec očekáváme snížení na 1,4 směrodatné odchylky. I tak se v historickém srovnání bude jednat o vysokou hodnotu danou lepšící se situací na trhu práce v kombinaci s nevýraznými inflačními tlaky. Domácnosti tak nemají obavy zvyšovat své spotřebitelské výdaje, a to i na úkor klesající míry úspor.

Klíčovou politickou událostí čtvrtečního dne budou volby v Katalánsku. Předvolební průzkumy ukazují na téměř nerozhodný výsledek. Strany bojující za nezávislost zřejmě o pár křesel ztratí většinu.

Jádrová inflace v USA zůstává slabá. Listopadový deflátor soukromé spotřeby v listopadu vzrostl zřejmě o 0,1 %, když ceny průmyslových výrobců i jádrový CPI poukazují na ochlazení tlaků do inflace. Meziroční dynamika sice zrychlí z říjnových 1,4 % na 1,5 %, to však bude znamenat dosažení lokálního maxima. Celková inflace ale skončí výše (+0,3 % m/m), a to kvůli vyšším cenám komodit a energií. I přes vyšší celkovou inflaci by reálné osobní výdaje měly za listopad přidat solidních 0,2 % m/m. Osobní příjmy Američanů se přitom zřejmě zvedly o 0,4 %. Spolu s již zveřejněnými statistikami maloobchodních tržeb to ukazuje na sílící spotřebu domácností jako hlavního tahouna růstu americké ekonomiky během závěrečného čtvrtletí letošního roku.

ECB ani Fed impulsy trhům nepřinesly

V uplynulém týdnu zasedaly klíčové centrální banky – ECB a Fed. Ani jedna z těchto centrálních bank nijak nepřekvapila. Kurz eura vůči dolaru tak v minulém týdnu osciloval v okolí hladiny 1,18 USD/EUR, aniž by se prosadil významnější trend.

Americký Fed v souladu s očekáváním zvýšil svou klíčovou úrokovou sazbu o 25 bb na 1,50 %. Američtí centrální bankéři nijak nezměnili svůj výhled. Pro rok 2018 očekávají další trojí zvýšení úrokových sazeb. Stejně to vidíme i my. Přes zvýšení růstových vyhlídek a očekávanou vyšší zaměstnanost, prognóza inflace změn nedoznala. A obdobným závěrem skončilo i zasedání ECB. Růstové vyhlídky byly zvýšeny, inflace se ani v horizontu dalších tří let nedostane na inflační cíl ECB.

Zasedání ČNB bude napínavé, sazby by nakonec měly jít nahoru až v únoru

Zejména vyšší ceny ropy se podepíší na listopadovém růstu cen průmyslových výrobců v tuzemsku, jejich meziroční dynamika dokonce zrychlí. Zůstane ale výrazně pod dynamikou spotřebitelských cen. Ceny zemědělských výrobců by měly pokračovat v desinflačním trendu a potvrdit, že největší vlna zdražování potravin je za námi.

Napjatý trh práce v Polsku znamená, že zaměstnanost v listopadu rostla pouze tempem 0,1 % m/m, meziroční dynamika stagnovala na 4,4 % y/y. Nedostatek zaměstnanců je zvýhodňuje v mzdových vyjednáváních, což se projevuje v dynamice růstu mezd. Oproti konsensu předpokládáme dokonce mírné zrychlení meziročního růstu na 7,5 %.

Bazický efekt srazí listopadovou meziroční dynamiku polských cen průmyslových výrobců pod 3%. Námi očekávaných 2,4 % y/y bude znamenat nejnižší hodnotu od července. Zatímco v říjny byly ceny v těžebním průmyslu meziročně výše o 23,8 % y/y, za listopad to již bude „pouze“ kolem 10 %. Na cenách zpracovatelského průmyslu bude patrný vzestup cen ropy a energií, což bude cenové tlaky zvyšovat i v dalších měsících.

Efekt statistické základny negativně ovlivní i čísla listopadové průmyslové výroby v Polsku. To by ale nic nemělo měnit na faktu zlepšujícího se trendu, čemuž nahrávají i předstihové ukazatele typu PMI.

A v neposlední řadě ovlivní bazický efekt i statistiky maloobchodních tržeb. U tohoto indikátoru to bude primárně kvůli prodeji automobilů, kde loňský listopad byl rekordní. Naopak dosavadní statistky o prodaných automobilech ukazují na významný meziroční propad. To převáží jinak příznivé trendy v maloobchodě. Ten profituje hlavně z lepšící se situace polských domácností ve světle napjatého trhu práce.

Poslední zasedání bankovní rady ČNB k měnové politice bude hodně napínavé. ČNB jako jedna z mála bank začala v létě s cyklem zvyšujících se úrokových sazeb. I když samotná prognóza ČNB na druhé zvýšení úrokových sazeb během tohoto kvartálu neukazuje a dosud publikovaná data jsou s touto prognózou v souladu, možnost zvýšení sazeb reálně existuje. Samotný guvernér J. Rusnok se několikrát nechal slyšet, že to vidí 50:50. My v souladu s tržním konsensem zvýšení sazeb neočekáváme, zhruba třetina analytiků na trhu však tento krok čeká. Podle nás rozhodne to, jak moc budou jednotliví členové bankovní rady vnímat současnou hodnotu kurzu koruny jako příliš slabou.

Trend snižující se míry nezaměstnanosti v Polsku byl patrný i v průběhu listopadu, a to navzdory tradičně nepříznivým sezónním faktorům. Kromě rostoucí ekonomiky vytvářející pracovní místa na listopadovém čísle opět podepíše snížení hranice pro odchod do důchodu platné od letošního října.

Koruna v závěru týdne zastavila oslabující trend

Minulý týden nebyl z pohledu české měny příliš úspěšný. V podstatě ruku v ruce s polským zlotým oslabila zhruba o půl procenta; naopak maďarský forint si v týdenním hodnocení dokonce nepatrně polepšil. Koruna oslabovala prakticky v průběhu celého minulého týdne, v jeho závěru se kurz krátce přehoupl přes hladinu 25,70 CZK/EUR. Nakonec ale koruna svou týdenní pouť zakončila těsně pod touto úrovní.

Proti koruně stály možná paradoxně nižší inflační tlaky. Na počátku minulého týdne zveřejněná listopadová inflační data ukázala na snížení meziročního růstu spotřebitelských cen na 2,6 % z říjnových 2,9 %. Výsledek byl o desetinu nižší, než s čím v průměru počítal trh. Aktuální inflace tak není argumentem pro to, aby ČNB na svém zasedání tento čtvrtek přistoupila k již druhému zvýšení sazeb v tomto čtvrtletí. Dosavadní inflační vývoj je totiž v naprostém souladu s aktuální prognózou ČNB. A ta s prosincovým zvýšením sazeb již nepočítá. Právě nadcházející zasedání ČNB a zároveň i blížící se konec roku stály za tím, že trh nijak pozitivně nereagoval na mnohem vyšší než očekávaný přebytek běžného účtu říjnové platební bilance.

Co očekával z pohledu kurzového vývoje ve zbytku roku? Hodně napoví zasedání bankovní rady ČNB, které se uskuteční ve čtvrtek. Většina trhu (14 z 21 analytiků oslovených agenturou Bloomberg) včetně nás neočekává, že by ČNB na tomto zasedání úrokové sazby zvýšila. Jak inflace, tak HDP se vyvíjejí v souladu s prognózou ČNB, která na další zvýšení sazeb v aktuálním čtvrtletí neukazuje. V tomto případě bychom asi do konce roku výraznější posílení koruny již neviděli. Naopak efekt konce roku zdůrazňuje rizika na straně krátkodobě slabší měny. Pokud k oslabení koruny skutečně dojde, očekáváme s Novým rokem rychlou nápravu a její posílení. Tuzemská měna zůstane pro investory atraktivní.

Právě ale slabší koruna může být pro ČNB argumentem, proč zvýšit sazby ještě do konce roku. Tento scénář očekává pouze třetina oslovených analytiků. My mu jako alternativě dáváme pravděpodobnost 35 %. Pokud by se realizoval, lze očekávat pozitivní reakci koruny a opětovné testování hladiny 25,40 CZK/EUR.

Zdroj:Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Komentář ČNB k listopadovým inflačním datům

Ilustrativní obrázek

Čína omezí cla na dovoz amerických aut, napsal na Twitter D. Trump po úspěšné schůzce s Ťin-pchingem

Ilustrativní obrázek

Ministr financí USA se poptával zástupců bank na jimi preferovaný kanál utahování měnové politiky

Ilustrativní obrázek

Apple kontra Microsoft – boj o největší firmu světa dle tržní kapitalizace

Ilustrativní obrázek

Trump zvažuje zrušení veškerých dotací General Motors v reakci na jejich plán o propouštění

Ilustrativní obrázek

ČNB snížila Monetě kapitálový požadavekČti více
Ilustrativní obrázek

Rudý závěr v zámoří

Ilustrativní obrázek

Index DAX na závěr týdne o půl procenta oslabil

Ilustrativní obrázek

Johnson & Johnson - 7,5 % po zprávě o přítomnosti azbestu v dětském prášku

Ilustrativní obrázek

Akcie na Wall Street klesají

Ilustrativní obrázek

Německé akcie na počátku seance klesají o více než 1 %

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické akciové indexy zakončily páteční seanci poklesem

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.