KB: Česká ekonomika zpomaluje. Produktivita roste pomalu

20:35 | Redakce W4T | Diskuze

Dynamika českého HDP zpomalila, když jeho mezi-čtvrtletní růst v Q2 dosáhnul 0,5 %. Česká ekonomika vykazuje slabší dynamiku na mezičtvrtletní bázi již od poloviny loňského roku. Ve druhém čtvrtletí se to projevilo i v meziročním srovnání, kdy už se nezapočítává dynamika z Q2 loňského roku.

Ilustrativní obrázek
Foto: W4T

Tehdy ekonomika vykázala nebývalý růst. Meziroční zvýšení HDP v Q2 18 tak dosáhlo pouze 2,3 % a jasně se ukazuje, že česká ekonomika zaostává za svými regionálními protějšky. Maďarský HDP vzrostl o 4,6 % a polský přidal 5,2 %. Dynamika domácí ekonomiky spíše odpovídá Německu, kde hospodářství ve druhém čtvrtletí vzrostlo o 2,0 % y/y. Do velké míry za to mohou kapacitní omezení české ekonomiky, které se nejvíce projevují na trhu práce. Bohužel zatím nepozorujeme velký růst produktivity, který je v tuho chvíli pro další zvyšování HDP nezbytný, přestože investiční aktivita zejména soukromého sektoru je velmi silná.

Struktura domácího růstu dnes zveřejněna nebyla. Z komentáře ČSÚ je vyplývá, že se na něm nejvíce podílela domácí poptávka. Spotřeba roste ruku v ruce se zvyšováním platů a zlepšujícím se výhledem ekonomiky. V předchozích čtvrtletích ekonomiku také hodně podporovaly investice. Ty podle ČSÚ do meziročního růstu znovu přispěly kladně, ale z dnešního reportu odvozujeme, že jejich kontribuce již není tak výrazná jako dříve. Tomu odpovídá skutečnost, že podle ČSÚ zahraniční obchod domácí růst překvapivě podpořil. 

Domácí ekonomika by ve zbytku letošního roku měla zrychlit. Pomoct by ji měla i oživení ekonomiky eurozóny v čele s Německem. I nadále očekáváme příspěvky zejména od spotřeby domácností. Investice by si měly udržet dobrou dynamiku. Podnikatelé se totiž budou snažit zvyšovat produktivitu v situaci, kdy mohou jen těžko najít volnou pracovní sílu. Celkově očekáváme celoroční růst HDP dosáhne 3,0 %.

Zdroj:Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Míra nezaměstnanosti v říjnu na rekordních minimech

Ilustrativní obrázek

Meziroční růst cen mírně zpomalil, meziměsíčně inflace vzrostla

Ilustrativní obrázek

ČR: Míra nezaměstnanosti v říjnu dále poklesla na 2,8 % z předchozích 3 %

Ilustrativní obrázek

Pražská burza poklesla, nedařilo se Čezu a akciím Moneta Money Bank Pražská burza poklesla, nedařilo se Čezu a akciím Moneta Money Bank

Ilustrativní obrázek

Ministerstvo financí snižuje odhad růstu českého HDP pro rok 2018 na 3 % z předchozích 3,2 %

Ilustrativní obrázek

ČR: Průmyslová výroba v září meziročně poklesla o 0,9 %, stavební výroba meziročně + 12,4 %Čti více
Ilustrativní obrázek

Home Depot zveřejnil silné výsledky za 3Q a navýšil výhled

Ilustrativní obrázek

IQE, výrobce polovodičů a druhý nejvýznamnější dodavatel Apple, varuje před upadajícími zisky

Ilustrativní obrázek

OPEC snižuje svůj odhad růstu poptávky po ropě pro příští rok a varuje před převisem její nabídky

Ilustrativní obrázek

Ceny ropy opět klesají – Donald Trump tweetuje a IEA předpokládá dlouhodobě nižší poptávku

Ilustrativní obrázek

Německé akcie posilují o necelé procento

Ilustrativní obrázek

Asie následovala Wall Street a ztrácela

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.