KB: Česká ekonomika zpomaluje. Produktivita roste pomalu

20:35 | Redakce W4T | Diskuze

Dynamika českého HDP zpomalila, když jeho mezi-čtvrtletní růst v Q2 dosáhnul 0,5 %. Česká ekonomika vykazuje slabší dynamiku na mezičtvrtletní bázi již od poloviny loňského roku. Ve druhém čtvrtletí se to projevilo i v meziročním srovnání, kdy už se nezapočítává dynamika z Q2 loňského roku.

Ilustrativní obrázek
Foto: W4T

Tehdy ekonomika vykázala nebývalý růst. Meziroční zvýšení HDP v Q2 18 tak dosáhlo pouze 2,3 % a jasně se ukazuje, že česká ekonomika zaostává za svými regionálními protějšky. Maďarský HDP vzrostl o 4,6 % a polský přidal 5,2 %. Dynamika domácí ekonomiky spíše odpovídá Německu, kde hospodářství ve druhém čtvrtletí vzrostlo o 2,0 % y/y. Do velké míry za to mohou kapacitní omezení české ekonomiky, které se nejvíce projevují na trhu práce. Bohužel zatím nepozorujeme velký růst produktivity, který je v tuho chvíli pro další zvyšování HDP nezbytný, přestože investiční aktivita zejména soukromého sektoru je velmi silná.

Struktura domácího růstu dnes zveřejněna nebyla. Z komentáře ČSÚ je vyplývá, že se na něm nejvíce podílela domácí poptávka. Spotřeba roste ruku v ruce se zvyšováním platů a zlepšujícím se výhledem ekonomiky. V předchozích čtvrtletích ekonomiku také hodně podporovaly investice. Ty podle ČSÚ do meziročního růstu znovu přispěly kladně, ale z dnešního reportu odvozujeme, že jejich kontribuce již není tak výrazná jako dříve. Tomu odpovídá skutečnost, že podle ČSÚ zahraniční obchod domácí růst překvapivě podpořil. 

Domácí ekonomika by ve zbytku letošního roku měla zrychlit. Pomoct by ji měla i oživení ekonomiky eurozóny v čele s Německem. I nadále očekáváme příspěvky zejména od spotřeby domácností. Investice by si měly udržet dobrou dynamiku. Podnikatelé se totiž budou snažit zvyšovat produktivitu v situaci, kdy mohou jen těžko najít volnou pracovní sílu. Celkově očekáváme celoroční růst HDP dosáhne 3,0 %.

Zdroj:Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu: Poklidný závěr týdne

Ilustrativní obrázek

Britští poslanci smlouvu o brexitu podle všeho napoprvé neschválí

Ilustrativní obrázek

Zpráva z finančního trhu: Inflace se v závěru roku dostala nad cíl ČNB

Ilustrativní obrázek

Zápis z jednání FOMC snižuje nejistotu ohledně dalších kroků Fedu

Ilustrativní obrázek

Inflace se vrátí dvě desetiny procentního bodu nad 2% cíl ČNBČti více
Ilustrativní obrázek

Americké indexy v pátek v kladném teritoriu

Ilustrativní obrázek

Pražská burza zakončila týden růstově

Ilustrativní obrázek

V roce 2019 posílí česká koruna, zdraží komodity a uspějí nové startupy

Ilustrativní obrázek

Pražská burza v plusu

Ilustrativní obrázek

Asijsko - pacifické indexy posílily po nadějných zprávach ohledně vyjednávání mezi USA a Čínou

Ilustrativní obrázek

Americké indexy obrátily do zelených čísel.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.