Každý šestý kontrolovaný cizinec je podezřelý z nelegální práce

13:31 | fa ra | Diskuze

Celníci a policisté minulý týden při celostátní kontrole odhalili 122 nelegálně zaměstnaných cizinců ze zemí mimo Evropskou unii. Z kontrolovaných 719 pracujících cizinců to byl každý šestý. Cizinci i majitelé firem, u nichž pracovali, jsou podezřelí z porušení zákona o zaměstnanosti. Zaměstnavatelům za to hrozí sankce až deset milionů korun. Informační povinnost k úřadu práce nesplnili zaměstnavatelé tří čtvrtin kontrolovaných cizinců. ČTK to sdělila mluvčí generálního ředitelství cel Hana Prudičová. Kontrola se zaměřila na subdodavatele automobilového průmyslu.

Ilustrativní obrázek
Foto: W4T

"Zjištěná porušení vybraných ustanovení zákona o zaměstnanosti budou jednotlivými celními úřady postoupena k dalšímu řízení na místně příslušné Oblastní inspektoráty práce," doplnila Prudičová.

Nejvíce podezření na nelegální práci cizinců ze zemí mimo EU kontrola zjistila v Libereckém, Karlovarském, Královéhradeckém kraji a v Praze. Informační povinnost nedodrželi zejména zaměstnavatelé na Plzeňsku.

Policisté se zaměřili také na potírání trestné činnosti související s nelegální migrací a paděláním dokladů. Výsledky potvrdily trend zaměstnávání cizinců zejména z Ukrajiny a Moldavska bez platného pracovního povolení. Kontrola zjistila 104 lidí při nezákonné výdělečné činnosti a tři lidi, kteří v Česku nelegálně pobývají. Policie zahájila 110 řízení o správním vyhoštění, nejvíce (26) jich bylo v Karlovarském kraji. Dalších 172 se dopustilo přestupku a 57 dostalo blokovou pokutu, jejichž celková výše dosáhla 28.400 korun.

Kontrolní akce nazvané Factory 2018 se zúčastnilo zhruba 200 celníků a 370 policistů. Zkontrolovali 719 pracujících cizinců, z nich 414 bylo občany EU a 305 pracovníků ze zemí mimo EU. Zkontrolovali 72 zaměstnavatelů v Česku. Před více než týdnem například kontrolovali v areálu Amazonu v Dobrovízi u Prahy, zda jsou všichni pracovníci zaměstnáni legálně.

Zdroj:čtk
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Nezaměstnanost stoupá navzdory dostatku volných pracovních míst, pomoci musí flexibilnější systém rekvalifikací

Ilustrativní obrázek

Každý desátý gastro podnik karanténu nepřežil

Ilustrativní obrázek

Komentář k míře nezaměstnanosti

Ilustrativní obrázek

Práce na home office se stavebním společnostem neosvědčila

Ilustrativní obrázek

Ranní restart 2.7.2020

Ilustrativní obrázek

Změna plánů. 25 % firem místo expanze plánuje zmenšovat kapacitu kanceláříČti více
Ilustrativní obrázek

Benzín bude přes léto zřejmě nejlevnější za posledních 20 let

Ilustrativní obrázek

Raiffeisenbank dokončila rozsáhlou modernizaci sítě svých bankomatů

Ilustrativní obrázek

Ekonomika pod lupou

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k úrodě obilovin

Ilustrativní obrázek

Nemovitostní trh vyčkává, očekávání se mění (2. část)

Ilustrativní obrázek

Karanténa a vzdálená práce – byla nedávná krize dostatečným impulsem něco změnit?

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.