Katastrofa ve vzduchu. Brexit drtí globální aerolinky a akcie prochází očistou

28.06.2016 08:54 | Miloš Kotek | Diskuze

Akcie globálních leteckých společností padají v důsledku obav investorů, že odchod Velké Británie z Evropské unie by mohl snížit poptávku po leteckém spojení přes Británii.

Foto: Public Domain

 

Akcie společnosti EasyJet klesly na 12 leté minimum poté, když investoři začali mít obavy z toho, že požadavky na letní provoz poklesnou. Americká letecká společnost United Continental zažila největší dvoudenní pokles cen akcií za posledních pět let. Delta Air Lines zažila největší pokles cen akcií od loňského srpna.

Akcie amerických aerolinií mohou být zasaženy ještě víc tím, že mnozí Britové omezí své transatlantické lety v důsledku poklesu hodnoty britské libry. Tyto obavy však mohou být částečně kompenzovány tím, že silnější dolar povzbudí k cestování víc Američanů. Obavy z vývoje na americkém, trhu také přispívají k poklesu cen akcií leteckých společností.

„Rozhodnutí opustit Evropskou unii vytvořilo nejistotu ohledně krátkodobé poptávky po cestování jak v USA, tak ve Velké Británii. Otázkou také zůstává, jak dopadne dohoda mezi USA a EU o „otevřeném nebi.“ Analytik Deutsche Bank, Michael Linenberg prohlásil, že třem hlavním americkým aerolinkám se zvýšil počet volných sedadel na britském trhu z 2,8 % na 6,3 %. „Slabá poptávka by mohla mít vliv na ziskovost,“ dodal.

Akcie v Londýně kotovaných leteckých společností dostaly silně nařezáno.

EasyJet se propadl o 22 % a zakončil na úrovni 1020 pencí. International Consolidated Airlines Group SA klesla během pondělka o dalších 16 %, když v pátek klesla o 23 %. Akcie Ryanair Holdings klesly v pondělí v USA o 14 %. Společnost British Airways bude vystavena všem tlakům, které budou mít vliv na postavení Londýna, jako finančního centra.

Akcie dalších evropských aerolinek nezůstaly pozadu. Akcie Lufthansa se v pondělí propadly o 8 %, Air France KLM o 7 % a Air Berlin o 5,5 %. 

Americká společnost United Continental se propadla o 17 %, společnost American Airlines se propadla o 18 % během dvou dní. Delta ztratila 15 %. Některé společnosti zvýšily cenu za míli na transatlantických trasách.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.