Kandidát německé SPD na kancléře chce kvóty pro elektromobily v Evropě

11:23 | fa ra | Diskuze

Kandidát německé sociální demokracie na kancléře Martin Schulz chce prosadit závazné kvóty pro elektromobily v Evropě. Požaduje také přísnější kontroly automobilového průmyslu. S odvoláním na jeho pětibodový plán o tom informuje list Süddeutsche Zeitung.

Ilustrační foto
Foto: Kārlis Dambrāns

"Budeme na (automobilový) průmysl výrazně více tlačit," řekl deníku Schulz, který by na podzim rád svolal druhý summit o emisích naftových aut. Jeho smyslem by bylo přezkoumat naplňování závěrů toho prvního. Pokud by byl pokrok nedostatečný, musely by automobilky na vlastní náklady sáhnout k dalším opatřením k omezení škodlivých emisí.

Na prvním takzvanému dieselovému summitu, který se uskutečnil začátkem srpna, se německé automobilky zavázaly, že upraví software u 5,3 milionu dieselových aut tak, aby v průměru o 25 až 30 procent snížily jejich emise oxidů dusíku. Podle kritiků ale změny softwaru nestačí, je potřeba sáhnout k technické úpravě aut. Ty nevylučuje ani Schulz.

Předseda sociální demokracie sedm týdnů před parlamentními volbami požaduje také přísnější testy emisí. Zákonné předpisy podle něj nesmějí nechávat žádný prostor pro jejich různé interpretace. Auta zatím musejí emisní limity splňovat jen v laboratorním prostředí, ve skutečném provozu drtivá většina nových dieselových aut produkuje výrazně více škodlivých spalin.

Od německých výrobců aut chce Schulz větší investice do produkce baterií ve spolkové republice, aby nebyli závislí na zahraniční konkurenci. Jak přesně vysoké by měly budoucí kvóty pro elektrická auta být, Süddeutsche Zeitung neuvádí.

Německé automobilky v poslední době čelí několika aférám, kvůli nimž se do centra pozornosti dostaly i velmi úzké vztahy automobilového průmyslu a předních politiků. Jejich symbolem se do značné míry stal dolnosaský ministerský předseda za sociální demokracii Stephan Weil, který v roce 2015 zaslal své vládní prohlášení k dieselové aféře Volkswagenu předem ke kontrole této automobilce.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Automobilka PSA hodlá zákazníkům nabídnout od roku 2025 elektrickou verzi u každého modelu

Ilustrativní obrázek

Hyundai Motor plánuje masivní investice, najmout chce dalších 45 000 zaměstnanců

Ilustrativní obrázek

Hyundai Motor Group chce v příštích pěti letech investovat 21,6 miliard dolarů

Ilustrativní obrázek

Koncern VW loni prodal nejvíce aut v historii, dopomohla ŠKODA

Ilustrativní obrázek

Volkswagen hlásí za rok 2017 zvýšené prodeje

Ilustrativní obrázek

Pesimistův průvodce roky 2018–2028. Co nejhoršího může investory potkat v příští dekádě a jak se připravitČti více
Ilustrativní obrázek

Analytici okomentovali včera zveřejněné kvartální zisky IBM

Ilustrativní obrázek

Cisco rozšiřuje vyšetřování o devět dalších produktů

Ilustrativní obrázek

Počet aktivních vrtů v USA v týdnu klesl o tři

Ilustrativní obrázek

Nebuďme přílišnými optimisty ohledně letošních tržeb Gilead

Ilustrativní obrázek

Tuzemský letecký dopravce Travel Service přepravil v loňském roce o 20 ptc víc pasažérů

Ilustrativní obrázek

Co musí Twitter udělat, aby nadchnul investory?

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.