Kandidát německé SPD na kancléře chce kvóty pro elektromobily v Evropě

11:23 | fa ra | Diskuze

Kandidát německé sociální demokracie na kancléře Martin Schulz chce prosadit závazné kvóty pro elektromobily v Evropě. Požaduje také přísnější kontroly automobilového průmyslu. S odvoláním na jeho pětibodový plán o tom informuje list Süddeutsche Zeitung.

Ilustrační foto
Foto: Kārlis Dambrāns

"Budeme na (automobilový) průmysl výrazně více tlačit," řekl deníku Schulz, který by na podzim rád svolal druhý summit o emisích naftových aut. Jeho smyslem by bylo přezkoumat naplňování závěrů toho prvního. Pokud by byl pokrok nedostatečný, musely by automobilky na vlastní náklady sáhnout k dalším opatřením k omezení škodlivých emisí.

Na prvním takzvanému dieselovému summitu, který se uskutečnil začátkem srpna, se německé automobilky zavázaly, že upraví software u 5,3 milionu dieselových aut tak, aby v průměru o 25 až 30 procent snížily jejich emise oxidů dusíku. Podle kritiků ale změny softwaru nestačí, je potřeba sáhnout k technické úpravě aut. Ty nevylučuje ani Schulz.

Předseda sociální demokracie sedm týdnů před parlamentními volbami požaduje také přísnější testy emisí. Zákonné předpisy podle něj nesmějí nechávat žádný prostor pro jejich různé interpretace. Auta zatím musejí emisní limity splňovat jen v laboratorním prostředí, ve skutečném provozu drtivá většina nových dieselových aut produkuje výrazně více škodlivých spalin.

Od německých výrobců aut chce Schulz větší investice do produkce baterií ve spolkové republice, aby nebyli závislí na zahraniční konkurenci. Jak přesně vysoké by měly budoucí kvóty pro elektrická auta být, Süddeutsche Zeitung neuvádí.

Německé automobilky v poslední době čelí několika aférám, kvůli nimž se do centra pozornosti dostaly i velmi úzké vztahy automobilového průmyslu a předních politiků. Jejich symbolem se do značné míry stal dolnosaský ministerský předseda za sociální demokracii Stephan Weil, který v roce 2015 zaslal své vládní prohlášení k dieselové aféře Volkswagenu předem ke kontrole této automobilce.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

U polských zlodějů se našly díly z nově vyvíjeného mercedesu

Ilustrativní obrázek

Prodej aut v dubnu vzrostl v ČR o 6,6 pct

Ilustrativní obrázek

Evropské firmy řeší budoucnost svých íránských aktivit

Ilustrativní obrázek

Trump s Mayovou se dohodli na jednáních o dopadech protiíránských sankcí

Ilustrativní obrázek

Prodej vozů Mercedes-Benz byl za čtyři měsíce rekordní

Ilustrativní obrázek

Čtvrtina Čechů si plete hybrid s elektromobilemČti více
Ilustrativní obrázek

Průměrné emise aut v Evropě loni poprvé za deset let vzrostly

Ilustrativní obrázek

Newyorskou burzu bude poprvé řídit výhradně žena

Ilustrativní obrázek

Valná hromada Stock Spirits Group schválila dividendu a všechny body navržené managementem

Ilustrativní obrázek

Agentura China Lianhe opět zhoršila rating CEFC Shanghai

Ilustrativní obrázek

Český realitní trh má nového obrovského konkurenta

Ilustrativní obrázek

Marks & Spencer uzavře do roku 2022 v mateřské Británii 100 obchodů

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.