Kanada zrušila kvůli obchodním sporům koupi 18 stíhacích letounů společnosti Boeing

22:00 | wa pe | Diskuze

Kanadská vláda dnes zrušila plánovaný nákup 18 stíhaček od americké společnosti Boeing.

Ilustrativní obrázek
Foto: Mass Communication Specialist 1st Class Vladimir Ramos

Firmě dala zároveň najevo, že má jen malou šanci získat další zakázku na 88 letounů. Změnit by to mohla stažení stížnosti Boeingu na kanadského konkurenta Bombardier, informovala agentura Reuters.

Místo stíhaček Boeing Super Hornet si kanadská armáda pořídí použité australské letouny F-18. Hodnota transakce je stanovena zhruba na 500 milionů kanadských dolarů (8,5 miliardy Kč). Letadla F-18 již v kanadských vzdušných silách slouží.

Ministryně veřejných prací a zadávání veřejných zakázek Carla Qualtroughová řekla, že nadcházející soutěž na 88 letounů zůstane otevřená všem společnostem. Neupřesněnému znevýhodnění však podle ní budou čelit "uchazeči zodpovědní za poškozování hospodářských zájmů Kanady". V kontraktu je ve hře až 19 miliard kanadských dolarů (takřka 323 miliard Kč).

Boeing podal stížnost na Bombardier, neboť tuto firmu podezírá, že na americkém trhu prodává svá letadla za dotované ceny. Kanadská vláda požaduje, aby americký podnik stížnost stáhnul. Americké ministerstvo obchodu v září uvalilo clo téměř 220 procent na dopravní letadla CSeries, jejichž výrobcem je Bombardier.

Boeing tvrdí, že Bombardier nesubvencovala pouze kanadská, ale také britská vláda. Křídla pro letouny CSeries vyrábí továrna v Severním Irsku. Její případný zánik by ohrozil tisíce pracovních míst v oblasti a také podporu, kterou kabinetu Theresy Mayové poskytuje severoirská Demokratická unionistická strana (DUP).

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.