Kam zamíří v roce 2018 cena zlata?

10:22 | wa pe | Diskuze

Přední analytici přinášejí své předpovědi pro cenu zlata v příštím roce. Ať již očekávají její růst či pokles, v jednom se shodují, cena zlata bude především ovlivněna dalším vývojem úrokových sazeb FEDu.

Foto: Public Domain

Část analytiků pochybuje, že FED v příštím roce dodrží svůj současný výhled tří a více zvýšení úrokových sazeb, přičemž ceně zlata by měla pomoci také zvyšující se fyzická poptávka ze strany Indie, Číny a také případný nárůst geopolitických rizik. Naopak analytici očekávající pokles hodnoty žlutého kovu sázejí především na solidní kondici ekonomiky USA, která si vyžádá relativně vysoké tempo zvyšování sazeb.

„Neočekáváme výrazné zvýšení reálných sazeb. K jednomu zvýšení sazeb dojde v prosinci a možná k dalším dvěma v příštím roce, nicméně existuje značné riziko, že se uskuteční pouze jedno.“ prohlásil Bart Melek, vedoucí komoditních strategií v TD Securities Inc. Ze současného výhledu guvernérů FEDu přitom vyplývá, že sami očekávají zvýšení úrokových sazeb v prosinci a poté trojí zvýšení v příštím roce. Analytik předpokládá, že cena zlata dosáhne v příštím roce průměru 1 313 USD za trojskou unci. Poukazuje například na současnou vysokou valuaci akcií v USA, kde trhy počítají s takřka ideálním scénářem dalšího vývoje, který bude jen těžké vyplnit. Pokud by mělo dojít k vážnější korekci na americkém akciovém trhu, bude to pro cenu zlata jednoznačně pozitivní faktor.

Obdobně optimistický je v případě zlata také Phil Flynn z Price Futures Group, který očekává průměr jeho ceny v příštím roce kolem 1 400 USD za trojskou unci. Stejnou cenu zlata očekávají také analytici Macquaries, kteří svůj odhad zdůvodňují koncem vyššího ekonomického výkonu USA vzhledem ke zbytku vyspělých zemí. FED podle jejich názoru sice zvýší díky ekonomické expanzi své úrokové sazby, nicméně k utahování šroubů měnové politiky nyní budou muset přistoupit také další centrální banky. „Dolar pravděpodobně oslabí a jeho úrovně před rokem 2014 jsou realisticky dosažitelné,“ tvrdí analytici. Ti poukazují také na klesající popularitu prezidenta Trumpa, který bude čelit komplexním obtížím na mezinárodní scéně, zatímco doma jeho voliči stále čekají na splnění předvolebních slibů. 

Naopak pokles ceny zlata očekávají v Societe Generale, kde Robin Bhar předpokládá průměrnou cenu 1 175 USD za trojskou unci. Analytik se domnívá, že další růst ekonomiky USA umožní FEDu v příštím roce trojí zvýšení úrokových sazeb. Rizikem pro tento scénář je podle něj možný nezdar daňové reformy v USA, který by znamenal, že FED bude ve své měnové politice mnohem opatrnější. Cenu zlata podle něj negativně ovlivní měnová politika ECB a Bank of England, které začaly se zvyšováním úrokových sazeb a zlepšující se makroekonomickou situaci Bhar registruje i v Japonsku. Analytik sice připouští v souvislosti s teroristickými úroky či napětím kolem Severní Koreje, že geopolitická rizika mohou vést k posílení zlata, nicméně to bude vždy přechodné.

 

 

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Akciové trhy po celém světě padají

Ilustrativní obrázek

Proč zlato marně čeká na „come-back“

Ilustrativní obrázek

Americké akciové indexy otevírají v plusu, zlato roste, ropa padá

Ilustrativní obrázek

Cena zlata dnes zaznamenala nové letošní minimum. Konkurencí je držení amerických dluhopisů

Ilustrativní obrázek

Uzavření amerických trhů: Index Dow -0,046 % na 24311,19 bodech

Ilustrativní obrázek

Maloobchodní kupci zlata ztrácejí zájemČti více
Ilustrativní obrázek

Home Depot zveřejnil silné výsledky za 3Q a navýšil výhled

Ilustrativní obrázek

IQE, výrobce polovodičů a druhý nejvýznamnější dodavatel Apple, varuje před upadajícími zisky

Ilustrativní obrázek

OPEC snižuje svůj odhad růstu poptávky po ropě pro příští rok a varuje před převisem její nabídky

Ilustrativní obrázek

Ceny ropy opět klesají – Donald Trump tweetuje a IEA předpokládá dlouhodobě nižší poptávku

Ilustrativní obrázek

Německé akcie posilují o necelé procento

Ilustrativní obrázek

Asie následovala Wall Street a ztrácela

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.