Kam s vesmírným odpadem? Nachytat do rybářských sítí!

09:35 | wa pe | Diskuze

Více jak půl století poté, co člověk začal vysílat umělé objekty do vesmíru, začíná být na oběžné dráze Země poněkud těsno. Malé i větší objekty ohrožují nejen majetek za miliardy dolarů, ale také životy kosmonautů. Japonská vesmírná agentura nabízí netradiční řešení inspirované rybářskými sítěmi.

Foto: Miguel Soares

Odborníci odhadují, že na oběžné dráze Země dnes poletuje více než půl milionu různě velkých objektů, nejčastěji zbytků raket a satelitů. Některé z těchto trosek letí rychlostí až 15 500 mil za hodinu, při které i velmi malý objekt může způsobit nenapravitelné škody obrovských rozměrů.

Mezinárodní tým vědců nyní společně pracuje na způsobu jako ochránit cennou techniku na oběžné dráze. Podle odhadů je celková hodnota orbitálních stanic, satelitů či zařízení pro předpověď počasí kroužících kolem modré planety asi 900 miliard USD. Jeden z nejznámějších zástupců takového vybavení, Hubbleův vesmírný teleskop má v jedné ze svých teleskopických antén asi centimetr širokou díru a jeho solární panely jsou díky nárazům mikroskopických částeček popraskané a odštípnuté na mnoha místech, dočteme se na stránkách NASA. Také Mezinárodní vesmírná stanice musí měnit svou polohu, aby se vyhnula kolizím s možnými fatálními následky, a to stojí čas i peníze. Situaci zhoršují střety jednotlivých satelitů i testování antisatelitních zbraní, které ve větší míře probíhají od roku 2007, uvádí NASA. „Trosky narážejí do jiných trosek a tvoří tak další trosky. Vzniká řetězová reakce, jejímž důsledkem je velké nebezpečí pro stávající i nově vypouštěné satelity. Pokaždé, když vypouštíme satelit, musíme pečlivě plánovat jeho cestu, tak abychom se vyhnuli vesmírnému odpadu,“ říká Steve Gower, generální ředitel Výzkumného centra pro vesmírné prostředí v Canbeře.

V minulosti zde byly snahy nežádoucí materiál z oběžné dráhy odstranit mnoha různými způsoby, od použití harpun, přes laser až po zatažení trosek buďto do atmosféry, nebo na opačnou stranu dál na oběžné dráze.Japonská vesmírná agentura pro tento účel přišla v principu s jednoduchým řešením. Pomocí ocelového síťovaného materiálu zachytí kusy trosek a stáhne je zpět k Zemi, kde jak vědci doufají, shoří v atmosféře. Na pomoc při vývoji materiálu si přizvali 106 let starého výrobce rybářských sítí, společnost Nitto Seimo Co. První test proběhne již v tomto měsíci, prohlásil jeden z vedoucích vědců Japonské vesmírné agentury, Koichi Inoue.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Nástup moderních technologií do českého stavebnictví pokračuje

Ilustrativní obrázek

Ford chce do 3 let představit na čínském trhu 30 nových modelů, 10 z toho mají být elektrovozy

Ilustrativní obrázek

3 ze 4 studentů technických škol neví, co to je Průmysl 4.0

Ilustrativní obrázek

Digitální transformace 2.0 – jak technologie nové generace formují výrobní sektor

Ilustrativní obrázek

Motorem českého výzkumu jsou zahraniční podniky

Ilustrativní obrázek

Martin Puchwein jmenován novým Country Presidentem farmaceutické skupiny Novartis Group v České republiceČti více
Ilustrativní obrázek

Rusko volá po nové dohodě na omezení těžby ropy na širší platformě než jen OPEC

Ilustrativní obrázek

Serverhousing v době karantény: vzdáleně a přece výhodněji

Ilustrativní obrázek

Call centra mají v době karantény nepostradatelnou úlohu.

Ilustrativní obrázek

ČEZ získal 51% podíl ve firmě Geomet zabývající se projektem těžby lithia na Cínovci

Ilustrativní obrázek

Frankfurt s pátečním ránem oslabuje; většina titulů v červené barvě

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy spíše rostou; USA obsadily prvenství v počtu evidovaných nakažených

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.