Kam podle největších obchodníků a těžařů zamíří cena ropy?

09:24 | wa pe | Diskuze

Předpovídat cenu ropy je na trhu s rapidně se měnícími podmínkami stále obtížnější. Jakou hladinu očekávají v příštím roce hlavní hráči na globálním trhu s ropou?

Foto: Zukiman Mohamad

Mezi optimisty ohledně dalšího vývoje cen ropy nalezneme především Glencore Plc, Gunvor Group Ltd. a Trafigura Group. Všichni tito obchodníci předpokládají, že cena ropy trvale překoná hladinu 60 USD za barel.  V Trafigura jsou přesvědčeni, že dohoda o omezení těžby OPEC a nedostatek nové produkce povede k nedostatku ropy na trzích, což se promítne do dalšího růstu ceny v roce 2019 a dále.  Na růstu poptávky se bude podílet především Indie, jejíž rychle rostoucí ekonomika stále spoléhá především na fosilní paliva.  Přestože letos poptávka po ropě v zemi poklesla kvůli rozsáhlým záplavám, do roku 2020 očekávají v Trafigura růst indické spotřeby o 8–10 % ročně.  

Na straně pesimistů vyčnívá především Vitol Group, jejíž výkonný ředitel, Ian Taylor očekává v příštím roce pokles ceny ropy Brent na 45 USD za barel. Podle jeho názoru bude v příštím roce určujícím faktorem růst produkce ropy v USA, potenciálně k 10 milionům barelů denně. Analytici Wood Mackenzie zase upozorňují na dosažení vrcholu poptávky po ropě, která by měla mezi roky 2020–2035 poklesnout o 4 miliony barelů denně. Podobně vidí situaci i v BP a Total SA, kde se odvolávají především na odklon vyspělých ekonomik od fosilních paliv, slabší ekonomický růst a vzestup elektromobilů.

Mezitím se OPEC snaží udržet ceny ropy výše dohodou o omezení produkce. Generální tajemník OPEC, Mohammed Barkindo dokonce naznačil možné uzavření jakési permanentní dohody s nečlenskými zeměmi na čele s Ruskem. Kartel předpokládá, že k nalezení rovnováhy mezi spotřebou a těžbou ropy dojde někdy v druhé polovině příštího roku, kdy nová produkce dosáhne přibližně 900 000 barelů denně. Tento odhad je však v rozporu s očekáváním Mezinárodní energetické agentury, která ve stejné době očekává růst objemu těžby o 1,5 milionu barelů denně. 

Situace se navíc stává méně čitelnou také kvůli opětovně rostoucímu napětí na Blízkém východě, především v Íránu a v Iráku. Vypuknutí konfliktu v Kurdistánu by sice mohlo vynést ceny ropy nad 60 USD za barel, tato rally by však díky dalšímu růstu produkce v USA mohla být pouze krátkodobá. Bohužel to jediné, na čem se hlavní hráči na globálním trhu s ropou skutečně shodnou je do budoucna vysoká volatilita obchodování. 

 

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Uzavření amerických trhů: Index Dow -0,16 % na 24140,91 bodech

Ilustrační foto

Půjde cena benzinu a nafty do konce roku nahoru? Analytici se neshodnou

Ilustrativní obrázek

Uzavření amerických trhů: Index Dow +0,88 % na 25295,87 bodech

Petrofac prodal 50 % podíl v mexickém nalezišti ropy

Ekvádor porušil dohodu OPEC, zvýšil produkci ropyČti více
Ilustrativní obrázek

Unipetrol: Poslední den obchodování s právem na VH

Ilustrativní obrázek

Henkel po oznámení výsledků a zhoršení výhledu oslabuje

Ilustrativní obrázek

Společnost Fidelity Investments významně zvýšila podíl v GE

Ilustrativní obrázek

Berkshire zvýšila v Q2 podíly v Apple, US Bank, Teva, BNY Mellon a Delta

Ilustrativní obrázek

KB: Avast (Koupit, 12m = 342 GBp) - První polovina roku bude ve znamení poakvizičního růstu

Ilustrativní obrázek

Akciový výhled. Sedm poklesů v řadě by mohl být konečnou

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.