Kam podle největších obchodníků a těžařů zamíří cena ropy?

09:24 | wa pe | Diskuze

Předpovídat cenu ropy je na trhu s rapidně se měnícími podmínkami stále obtížnější. Jakou hladinu očekávají v příštím roce hlavní hráči na globálním trhu s ropou?

Foto: Zukiman Mohamad

Mezi optimisty ohledně dalšího vývoje cen ropy nalezneme především Glencore Plc, Gunvor Group Ltd. a Trafigura Group. Všichni tito obchodníci předpokládají, že cena ropy trvale překoná hladinu 60 USD za barel.  V Trafigura jsou přesvědčeni, že dohoda o omezení těžby OPEC a nedostatek nové produkce povede k nedostatku ropy na trzích, což se promítne do dalšího růstu ceny v roce 2019 a dále.  Na růstu poptávky se bude podílet především Indie, jejíž rychle rostoucí ekonomika stále spoléhá především na fosilní paliva.  Přestože letos poptávka po ropě v zemi poklesla kvůli rozsáhlým záplavám, do roku 2020 očekávají v Trafigura růst indické spotřeby o 8–10 % ročně.  

Na straně pesimistů vyčnívá především Vitol Group, jejíž výkonný ředitel, Ian Taylor očekává v příštím roce pokles ceny ropy Brent na 45 USD za barel. Podle jeho názoru bude v příštím roce určujícím faktorem růst produkce ropy v USA, potenciálně k 10 milionům barelů denně. Analytici Wood Mackenzie zase upozorňují na dosažení vrcholu poptávky po ropě, která by měla mezi roky 2020–2035 poklesnout o 4 miliony barelů denně. Podobně vidí situaci i v BP a Total SA, kde se odvolávají především na odklon vyspělých ekonomik od fosilních paliv, slabší ekonomický růst a vzestup elektromobilů.

Mezitím se OPEC snaží udržet ceny ropy výše dohodou o omezení produkce. Generální tajemník OPEC, Mohammed Barkindo dokonce naznačil možné uzavření jakési permanentní dohody s nečlenskými zeměmi na čele s Ruskem. Kartel předpokládá, že k nalezení rovnováhy mezi spotřebou a těžbou ropy dojde někdy v druhé polovině příštího roku, kdy nová produkce dosáhne přibližně 900 000 barelů denně. Tento odhad je však v rozporu s očekáváním Mezinárodní energetické agentury, která ve stejné době očekává růst objemu těžby o 1,5 milionu barelů denně. 

Situace se navíc stává méně čitelnou také kvůli opětovně rostoucímu napětí na Blízkém východě, především v Íránu a v Iráku. Vypuknutí konfliktu v Kurdistánu by sice mohlo vynést ceny ropy nad 60 USD za barel, tato rally by však díky dalšímu růstu produkce v USA mohla být pouze krátkodobá. Bohužel to jediné, na čem se hlavní hráči na globálním trhu s ropou skutečně shodnou je do budoucna vysoká volatilita obchodování. 

 

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články

Cena ropy na světových trzích dnes posiluje díky spekulacím na její další růst

Ilustrační foto

Americké akcie zakončily týden smíšeně, pouze index Dow Jones nepatrně klesl

BP: cena ropy dosáhne v příštím roce maximálně 55 USD za barel

Kuvajt předpokládá, že dohoda o omezení těžby ropy bude prodloužena

Záměrně nízká cena ropy splnila svůj účel. Závislost světa na blízkovýchodní ropě roste

Které ropné akcie vzrostou letos až o desítky procent?Čti více
Ilustrativní obrázek

Analytici okomentovali včera zveřejněné kvartální zisky IBM

Ilustrativní obrázek

Počet aktivních vrtů v USA v týdnu klesl o tři

Ilustrativní obrázek

Nebuďme přílišnými optimisty ohledně letošních tržeb Gilead

Ilustrativní obrázek

Pohled forex analytiků BTMU na páry EUR/USD a USD/JPY pro příští týden

Ilustrativní obrázek

Mohly by akcie Kohl’s posílit i o padesát procent?

Ilustrativní obrázek

Saudi Aramco a Chevron budou využívat technologii přímé přeměny ropy na chemikálie

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.