Kam míří investice manažerů největších hedge fondů? Investice do zlata nebo long Amazon. To nejzajímavější z investiční konference v New Yorku

14:11 | wa pe | Diskuze

Včerejší 21. ročník Sohn Investment Conference v New Yorku přinesl celou řadu chmurných varování před vývojem globální ekonomiky i zajímavé tipy pro budoucí investice.

Foto: Stachowiak

 

Letošní ročník investory bedlivě sledované Sohn Investment Conference  nebude pro mnoho manažerů hedge fondů přehlídkou úspěchů.  Hedge fondy se v loňském roce obecně špatně vyrovnávaly s vysokou volatilitou na trzích a dalšími negativními faktory jako například zpomalováním čínské ekonomiky či nízkou cenou ropy. Rok 2015 byl pro hedge fondy vůbec nejhorší od skončení světové finanční krize a jejich nízká výkonnost vedla k mohutnému odlivu jimi spravovaného kapitálu. Tradiční konference investorů, která se letos koná v Lincolnově centru v New Yorku však není proslulá oplakáváním neúspěchů či chvástáním se minulými vítězstvími, ale pohledem do budoucna a investičními vizemi těch nejslavnějších a nejúspěšnějších osobností z branže.

Letos se svými přibližně patnáctiminutovými příspěvky vystoupili například miliardáři Stanley Druckenmiller, Jeffrey Gundlach, Larry Robbins či David Einhorn. Jednotlivé příspěvky mohou poskytnout indicie, jak se největší hedge fondy připravují na výsledky prezidentských voleb ve Spojených státech či budoucí hospodářský vývoj v Číně a eurozóně. Osobnosti typu Jamese Chanose či Davida Einhorna, známé svými obchody na short mohou způsobit výrazné pohyby na akciových trzích, pokud na konferenci naznačí nový cíl svých sázek na pokles.

O tom, že konferenci se vyplatí věnovat svou pozornost svědčí i celá řada vyplněných prorockých prohlášení z minulých let. Před dvěma lety například Zachary Schreiber z PointState Capital doporučil investorům počítat s mohutným poklesem ceny ropy, přičemž zmiňoval severoamerickou ropu z břidlic jako důvod  budoucí přesyceností trhu.  Jak víme ropa od té doby prodělala pád z úrovní nad 100 USD až pod hranici 30 USD za barel. Letos se Schreiber zaměřil na nízké ceny ropy, které podle něj podvedou k zhroucení saúdskoarabského rijálu (SAR). Rozpočet největší monarchie na Blízkém východě podle něj nezvládne poklesy příjmů z ropy a každoroční kapitálový odliv 60–70 miliard USD. Výsledkem bude podle Schreibera opuštění fixace rijálu na americký dolar.

Letos mezi přednášejícími neuvidíme miliardáře Billa Ackmanna, CEO Pershing Square Capital Management, který se vzpamatovává z nejhoršího roku své kariéry investičního manažera vůbec. Nedávno musel dokonce před speciálním výborem amerického senátu obhajovat obchodní model své největší investice z minulého roku, firmy Valeant Pharmaceuticals.

 

Larry Robbins

Larry Robbins, CEO Glenview Capital Management, nejdříve zrekapituloval bouřlivý minulý rok na trzích. Panika na trzích vyvolaná pádem cen ropy, léků či vývojem v Číně podle něj zaslepila oči mnoha investorům, kteří měli přehlížet zdravé fundamenty mnoha společností především ve zdravotním sektoru. 

Pokud držíte akcie společností, jejichž akcie sice padají, ale fundamenty jsou zdravé, zatněte zuby a vydržte, radí investorům Robbins a zmiňuje své podíly ve VCA Inc., Thermo Fisher Scientific, AbbVie, CVS Health, Flextronics a Anthem. Všechny tyto společnosti zažily pád svých akcií i přes solidní tržby a stabilní obchodní model.

Glenview byl v minulém roce jedním z nejméně výkonných hedge fondů vůbec kvůli jeho podílům v sektoru zdravotní péče, který zaznamenal doslova úprk investorů. Robbins je přesvědčen, že sektor čeká konsolidace a jeho současný pád je jen výsledkem vysoké volatility a nepodloženého strachu.

 

Stan Druckenmiller

Patrně nejčernější svénář budoucího vývoje načrtl Stan Druckenmiller, který před jedenácti lety na stejném místě varoval investory, že tehdejší politika FEDu pod vedením Alana Greenspana vedla k nafouknutí realitní bubliny. Nyní se Druckenmiller zaměřil na stagnující zisky amerických korporací a především politiku levných peněz v podání současné předsedkyně rady guvernérů Janet Yellenové, ta podle něj povede k ještě větší krizi, než byla ta z roku 2008. Levné peníze podle jsou podle něj formou půjčování si z budoucího růstu, která se globální ekonomice zanedlouho vymstí. Investorům doporučil investice do zlata.

 

Carson Block

Carson Block z Muddy Waters Research bude podle svých slov shortovat arkansaskou Bank of the Ozarks, která podle něj poskytla příliš velké objemy ohrožených úvěrů ve stavebním sektoru. Také příjmy banky z divize fúzí a akvizic podle Blocka nemohou udržet současné tempo růstu, což by mohlo vést k potížím s likviditou. 

Carson Block je ve svém pochmurném líčení kondice Bank of Ozarks mezi analytiky výjimkou, například podle Toma Michauda, výkonného ředitele v Keefe Bruyette Woods je regionální banka jednou z mála, která může na místní úrovni konkurovat obrům jako JPMorgan Chase, Citigroup či Bank of America. 

 

John Khoury

Svou pozornost upřel John Khoury z Long Pond na provozovatele hotelové sítě Hyatt Hotels. Investor je přesvědčen, že jeho akcie mají asi 65% prostor k dalšímu růstu. Důvod k tomuto tvrzení silný obchodní model společnosti a její realitní aktiva v hodnotě 7 miliard USD. Negativní tržní prostředí v hotelovém sektoru by měl podle Khouryho vyvážit program zpětného odkupu akcií Hyatt Hotels.

 

Chamath Palihapitiya

Známý rizikový investor Chamath Palihapitiya vykreslil výkonného ředitele Amazon, Jeffa Bezose jako bezohledného manažera, který se pro dosažení monopolu nebude zdráhat převrátit zažité obchodní, mediální i technologické modely vzhůru nohama. Investor ohodnotil Amazon na 3 biliony USD, přičemž vyzdvihl především vysokou ziskovost společnosti a účelně vynaložené kapitálové výdaje, které v minulém desetiletí činily asi 18 miliard USD. Uveďmě například rozvoj cloudové služby Amazon Web Services.Podle Palihapitiyho činí annualizovaný výnos těchto investic asi 33 % ročně.

Líbil se vám článek?
+1 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.