Kalendář ekonomických událostí naznačuje klidný týden

15.08.2016 08:30 | fa ra | Diskuze

Dnešní kalendář ekonomických je v podstatě prázdný. Důvěra v průmysl v okolí New Yorku by podle tržních odhadů měla mírně klesnout, ale velký vliv na devizových trh mít nebude.

Foto: Public Domain

Ani zbytek týdne nenabídne mnoho ekonomických statistik. Pozornost se bude soustředit na zápisy z jednání centrálních bank. Ve středu bude zveřejněn zápis z jednání amerického Fedu, který by měl naznačit, jak velká část jeho představitelů vnímá květnové zklamání z trhu práce jako závažné. Zápis by také mohl ukázat, jak daleko je FOMC od hodnocení rizik jako vyrovnaných. Jestli Fed začne rizika znovu hodnotit jako vyrovnaná již na zářijovém zasedání, tak podle ekonomů SG ještě existuje šance na zvyšování sazeb v prosinci. Prozatím ale stále nepředpokládají zvyšování sazeb ještě letos a pouze dvojí zvýšení příští rok.

ECB představí zápis ze svého zasedání až ve čtvrtek. Poslední zasedání bylo poměrně klidné, protože většina členů bankovní rady se rozhodla po referendu o brexitu zaujmout vyčkávací mód. Ze zápisu se budeme hlavně snažit vyčíst, jestli je ECB připravena změnit podmínky programu odkupu aktiv tak, aby přesvědčila tržní aktéry, že je skutečně schopna nakupovat až do března 2017. Podle našeho odhadu zvýší limit na odkup cenných papírů z jedné emise.

Z důležitých dat nás tento týden čeká zveřejnění inflace za červenec na obou březích Atlantiku, ale v eurozóně se bude jednat pouze o případné revize již zveřejněných údajů. V USA ekonomové SG očekávají zvolnění inflace z 1 % na 0,8 % zejména díky levnějším pohonným hmotám, nicméně snížení by měla zaznamenat i jádrová inflace, a to ze 2,3 % na 2,2 %. Žádná revize se nečeká u inflace v eurozóně, ta by měla potvrdit předběžný odhad na 0,2 %. Jádrová složka rostal o 0,9 % y/y.

I minulý týden byl na globálních trzích poměrně klidný. Dolar ze začátku týdne oslaboval v důsledku horších čísel o americké produktivitě. Ke konci týdne pak přišlo několik statistik, které dolaru znovu vesměs nepřály. Nečekaně silný se ukázal první odhad německého HDP, ale odhad za celou eurozónu zůstal bez revize, a tak tato čísla kurzem eura proti dolaru ještě nepohnula. Větším impulzem bylo zklamání z amerických maloobchodních tržeb, které dolar nakrátko poslalo až nad 1,12 USD/EUR. Tam ale kurz nepobyl dlouho a vrátil se na hladinu 1,116 USD/EUR, na které otevírá i dnes ráno.

Zdroj:Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.