K provedení online platby bude nyní vyžadována kombinace alespoň dvou nezávislých prvků

15:35 | mos ja | Diskuze

Evropská komise dnes přijala pravidla pro zvýšení bezpečnosti elektronických plateb na internetu i v kamenných prodejnách v celé Evropské unii.

Foto: Public Domain

Ta poskytovatelům platebních služeb mimo jiné ukládají vytvořit silné ověření klienta.

EK se snažila najít rovnováhu mezi požadavky bank, podle nichž by příliš otevřený přístup k účtům zákazníků mohl oslabit bezpečnost, a postojem společností působících v oblasti finančních technologií (takzvané fintech firem), které banky obviňují z utlačování konkurence.

"Tato nová pravidla povedou všechny aktéry na trhu, staré i nové, k tomu, aby spotřebitelům nabízeli lepší a bezpečnější platební služby," prohlásil místopředseda EK odpovědný za finanční služby Valdis Dombrovskis.

Namísto dnes používaného hesla nebo detailů z platební karty bude podle nových pravidel k provedení platby na internetu i v kamenném obchodě vyžadována kombinace alespoň dvou nezávislých prvků, jimiž může být jeden předmět - karta nebo mobilní telefon - plus heslo PIN nebo biometrický prvek, jako je otisk prstu nebo scan duhovky. V některých případech bude kromě dvou uvedených nezávislých prvků vyžadován ještě jednorázový kód platný pouze pro určitou transakci.

Nadále budou platit výjimky pro drobné bezkontaktní platby. Poskytovatelé platebních služeb tak mohou při placení zachovat praktičnost, aniž by byla ohrožena bezpečnost plateb.

Cílem pravidel, na nichž se podílel Evropský orgán pro bankovnictví a Evropská centrální banka, je zásadním způsobem snížit stávající míru podvodů u všech způsobů plateb, zejména on-line, a chránit důvěrnost finančních údajů uživatelů.

Pravidla rovněž určují povinnosti bank a poskytovatelů inovativních platebních řešení týkající se informací o účtech. Klientům, kteří nové služby hodlají využívat, nemohou jejich banky bránit. Poskytuje-li banka přístup k účtům on-line, musí spolupracovat s fintech společnostmi nebo jinými bankami, které tyto nové služby poskytují. Za tímto účelem proto musí banky zřídit zabezpečené komunikační kanály, aby mohly přenášet údaje a provádět platby. Držitelé účtů musí přístup ke svým údajům povolit.

Státy EU a Evropský parlament mají tři měsíce na přezkum pravidel. Po jejich zveřejnění v Úředním věstníku EU budou mít banky a jiní poskytovatelé platebních služeb 18 měsíců na jejich uvedení do praxe.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Evropská Komise vznesla námitky proti dohodě o sdílení sítí mezi O2 CZ/CETIN a T-Mobile CZ

Ilustrativní obrázek

Evropský regulátor hodlá udělit Daimler, BMW a Volskwagen pokuty za koluzi při snižování emisí

Ilustrativní obrázek

Visa reportuje za 1QFY19; tržby i EPS adj. nad očekáváním, zhoršení výhledu a přijde dividenda

Ilustrativní obrázek

Firemní výsledky pro tento týden: O2, Apple, eBay, Tesla, Facebook, Paypal, Amazon, Deutsche Bank

Ilustrativní obrázek

Guess dostal pokutu ve výši 40 milionů EUR

Ilustrativní obrázek

Češi nacházejí stále větší zálibu v online videoobsahuČti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v zisku

Ilustrativní obrázek

Asie obchodovala smíšeně, výrobce čipů TSMC oznámil výsledky a očekává větší investice

Ilustrativní obrázek

Klíčové centrální banky tisknou peníze jako o závod

Ilustrativní obrázek

Německý DAX se drží nuly, SAP a Covestro zvýšily celoroční výhled

Ilustrativní obrázek

Asijský trh převážně v zeleném

Ilustrativní obrázek

Německá burza zahajuje mírným růstem

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.