K dlouhodobému pronájmu letos přešla už polovina bytů pro turisty, cena nájmu za metr čtvereční v Praze meziročně klesla o 11 %

16:16 | E V | Diskuze

Letošní pandemie zasadila citelnou ránu trhu s krátkodobými pronájmy nemovitostí.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Již téměř polovina (45 %) z nich se podle společnosti GarantovanyNajem.cz, která poskytuje kompletní správu nájemních bytů, objevila kvůli odlivu turistů v nabídce dlouhodobých pronájmů. Napříč Českou republikou díky tomuto trendu klesají ceny nájemného, přičemž nejcitelnější meziroční pokles (o 11,3 % za m2) zaznamenala Praha. Podle Viktora Mejzlíka, obchodního ředitele společnosti, lze očekávat, že byty určené pro turisty se budou na trh krátkodobých pronájmů vracet nejdříve za dva až tři roky.

Investiční byty, které jejich majitelé využívali k nabídce krátkodobých pronájmů cílené především na turisty, nyní v mnoha případech přecházejí na trh dlouhodobých pronájmů. Podle společnosti GarantovanyNajem.cz se tento trend od letošního jara týká již téměř poloviny (45 %) všech bytů, které byly předtím určené právě pro turisty. „Podle našich statistik se prvních zhruba deset procent těchto bytů, respektive jejich majitelů, takto zachovalo již na přelomu března a dubna, tedy na samém začátku pandemie. Těm se také podařilo získat brzy dlouhodobé nájemníky za příznivější ceny nájmů,“ uvádí Viktor Mejzlík, obchodní ředitel společnosti GarantovanyNajem.cz.

 

Klientela se nejdříve vrátí hotelům

Dalších zhruba až 35 % nemovitostí z krátkodobých pronájmů změnilo své zaměření na dlouhodobé s koncem léta a s příchodem druhé vlny pandemie. Donutil je k tomu masivní úbytek turistů, se kterým se vedle soukromých nemovitostí těžce potýkají také hotely. „Velká část majitelů investičních bytů přes léto vyčkávala a věřila, že koncem roku se bude situace alespoň blížit běžnému stavu, nicméně se tak nestalo. Právě z jejich řad evidujeme mnoho našich nových klientů, podle kterých se v příštích letech nevyplatí spoléhat na krátkodobý pronájem. Své byty proto raději pronajímají s jistotou na delší dobu dopředu,“ vysvětluje Viktor Mejzlík.

Návrat k obvyklému stavu v případě krátkodobých pronájmů lze podle něj očekávat nejdříve během příštích dvou až tří let. Jako první na řadu potom přijdou hotely. Zhruba třetinu jejich obsazenosti totiž podle Viktora Mejzlíka tvoří firemní klientela, která bude mezi přijíždějícími zaujímat zpočátku největší podíl. „Lidé, kteří kvůli práci musejí cestovat, se k tomu brzy po odeznění pandemie vrátí. Tito lidé při služebních cestách preferují právě hotely, ať už kvůli zázemí, snadné dostupnosti, anebo třeba i parkování. Až poté dojde k velmi pozvolnému návratu turistů do apartmánových domů vhodných pro rodiny. A nakonec i ke službám krátkodobých pronájmů,“ dodává Viktor Mejzlík.

 

Příval „nových“ bytů snižuje nájmy

Díky rozšiřování trhu dlouhodobých pronájmů o nemovitosti, jejichž majitelé dříve cílili na turisty, také klesá průměrná cena nájemného za metr čtvereční. Jen v Praze podle odhadů společnosti GarantovanyNajem.cz přibylo během první vlny pandemie 1300 takových bytů. I z toho důvodu se průměrná cena nájmu za metr čtvereční v hlavním městě dostala na úroveň o 11,3 % nižší než v listopadu loňského roku, jak vyplývá ze statistik portálu Realitymix.cz. Za tímto trendem ale nestojí jen šíření koronaviru a úbytek turistů, průměrné ceny pražských nájmů pozvolna klesají od roku 2018.

 

 

O společnosti:

Akciová společnost Garantovaný nájem, a.s. se sídlem v Brně vznikla v roce 2014 v rámci realitní skupiny VITOM Group. Jako první v České republice začala nabízet službu garantovaného nájmu, díky které zajišťuje kompletní správu nájemních nemovitostí. Společnost ve svém portfoliu spravuje více než 500 bytů a domů.

Zdroj:Roman Macháček, Allmedia4U s.r.o.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Letošek může na realitním trhu znamenat rozvoj nájemního bydlení

Ilustrativní obrázek

Rok Refinansa: online platforma Skupiny MONETA refinancovala hypotéky za téměř 2 miliardy korun

Ilustrativní obrázek

Realitní byznys přestává být konzervativní. Mění ho virtuální prohlídky

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k rekordu na hypotečním trhu a cenám nemovitostí

Ilustrativní obrázek

Homestaging aneb Jak zvýšit cenu a atraktivitu nemovitosti

Ilustrativní obrázek

Rekordní konec roku – MONETA hlásí mimořádný zájem o hypotékyČti více
Ilustrativní obrázek

Apple: Optimismus analytiků roste před blížícím se reportem výsledků

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza po otevření klesá

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie ztrácely, lockdown v Hongkongu

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza po otevření roste

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie převážně rostly, Čína uvalila sankce na USA

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v mírných ziscích

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.