Jsou akcie na dně nebo přijde ještě hlubší dno?

15:15 | A O | Diskuze

Většina odborníků se momentálně shoduje, že nastartování globální ekonomiky po aktuálním okleštění z důvodu pandemie koronaviru by mělo být klíčové pro její další vývoj.

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Většina odborníků se momentálně shoduje, že nastartování globální ekonomiky po aktuálním okleštění z důvodu pandemie koronaviru by mělo být klíčové pro její další vývoj. Ve hře je však řada faktorů včetně hlubokého propadu zaměstnanosti, které mohou při restartu způsobit problémy a ovlivnit nejen samotné světové hospodářství, ale i globální trhy.

A jak jsou na tom momentálně akciové trhy? Během uplynulého týdne dosáhly americké akcie nejvyšší hodnoty od března 2020, zřejmě i v důsledku dobrých zpráv ohledně potenciálního léku americké biotechnologické firmy Gilead Sciences, který by mohl dokázat vyléčit pacienty s pozitivní anamnézou na COVID-19. V růstu jim určitě pomohla i stimulace díky financím z Fedu, který odkupuje aktiva, a nelze zapomínat ani na balík v objemu dvou bilionů USD, který vzešel z Trumpové administrativy.

Rozsáhlý balík pobídek oznámila ještě v březnu i Evropská centrální banka, která také informovala o nákupu aktiv v objemu 750 miliard eur. Otázkou však zůstává dokdy pobídky dokážou investory uklidnit.

Některé země už postupně začínají uvolňovat opatření a opětovně otevírat ekonomiku, což by mohlo naznačovat, že dno akcií už je za námi. Může to však znamenat i takzvané "pověstné ticho před bouří". Proč? Pojďme si to rozebrat na podrobněji.

Pandemie způsobuje, že rostou náklady na jednotlivce, s čímž souvisí, že klesá zaměstnanost, nemluvě o dopadech dosavadního okleštění ekonomiky na hospodářskou činnost jednotlivých států.

Mezinárodní měnový fond (MMF) podle poslední zprávy ze 6. dubna 2020 výrazně snížil svůj výhled na vývoj globálního hospodářství, které by mohlo klesnout na -3 procenta. To by představovalo horší scénář než během poslední finanční krize v letech 2008 až 2009 a mohlo by to být jedním ze spouštěčů dalšího výprodeje na akciových trzích.

U vyspělých ekonomik se předpokládá pokles na úrovni - 6,1 procenta a u rozvíjejících se trhů a ekonomik na úrovni -1 procento.

Firmy postupně začínají reportovat své výsledky za první kvartál 2020, ve kterých zohledňují dopady koronaviru, díky čemuž i investoři postupně získávají reálný pohled na dopady aktuální krize na světovou ekonomiku.

Navíc vlna růstu akciových trhů po prudkém propadu v březnu mohla být jen dočasným protipohybem v rámci medvědího trendu. Jak se pro CNBC vyjádřil stratég Mark Jolley ze společnosti CCB International Securities hodnota akcií by mohla klesnout i o 15 procent pod poslední minima, protože například hlavní akciové indexy se aktuálně obchodují na vysokém forwardovém P / E zatímco zisky firem klesají (forwardové P / E je poměr aktuální ceny a odhadovaných zisků na akcii v příštích 12 měsících).

A to už je značný důvod na nervozitu investorů, jejichž chování při negativním sentimentu obvykle směřuje k výprodejům.

Zdroj:Kurzy.cz
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Zaměstnanci jako klíčový faktor úspěchu firmy – laxnost a neochota učit se nové bude do budoucna přítěží

Ilustrativní obrázek

Češi za nákupy v e-shopech na Black Friday poprvé utratí více než miliardu, o čtvrtinu více než loni

Ilustrativní obrázek

Foot Locker zveřejnil pozitivní výsledky za 3Q, rostou tržby i očištěný zisk na akcii

Ilustrativní obrázek

Společnost Buckle reportuje meziročně rostoucí tržby, čistý zisk i očištěný zisk na akcii

Ilustrativní obrázek

Spotřebitelská důvěra v eurozóně - komentář Radomíra Jáče, Generali InvestmentsČti více
Ilustrativní obrázek

Německý DAX posiluje

Ilustrativní obrázek

Asijské trhy rostly, posilovala především Jižní Korea po datech z obchodu

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela na kladné nule

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické akciové indexy se obchodovaly smíšeně

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza po otevření ztrácí

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické akcie vykázaly během čtvrtečního obchodování smíšenou výkonnost

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.