Jsme ve vesmíru sami? Pravděpodobně ano, tvrdí astrofyzik

06:18 | wa pe | 9 komentářů / 9 nových

Uznávaný astrofyzik a matematik Daniel Whitmire nedávno přehodnotil svůj pohled na takzvaný Fermiho paradox, který pokládá otázku, jak je možné, že navzdory vysoké pravděpodobnosti mimozemského života se lidstvo stále nesetkalo s cizími civilizacemi.

Foto: Fotomek

Pro emeritního profesora na Arkansaské univerzitě je lidstvo průměrnou civilizací, lépe řečeno průměrnou ve smyslu statistiky. Whitmire vychází z takzvaného principu průměrnosti, který je postaven na předpokladu, že za nedostatku důkazů prokazujících opak je potřeba lidstvo vnímat jako typického člena určité referenční skupiny. „Vždy jsem svým studentům tvrdil, že z pohledu statistiky musí být lidé tou nejhloupější civilizací v galaxii. Koneckonců rozmach techniky u nás trvá nějakých 100 let, zatímco ostatní civilizace mohou být technicky vyspělejší o miliony či miliardy let.“ Jak však Whitmire uvádí ve své aktuální studii publikované v International Journal of Astrobiology, jisté důvody jej donutily jeho názor změnit.

Předně je lidstvo první technologickou civilizací na Zemi, tedy takovou, která vyvinula elektronická zařízení a je schopna výrazně planetu ovlivňovat. To není tak banální tvrzení, jak by se mohlo zdát. Planeta Země je podle současných odhadů schopna podporovat život asi 50 miliard let. Za tuto dobu již mohla hostit bezpočet jiných pokročilých civilizací, přesto neexistuje jediný důkaz, ať už geologický či jiný, že by tomu tak v minulosti bylo. „Pokud bychom jako lidstvo přes noc zmizeli, zanechali bychom za sebou zatraceně velkou stopu,“ uvádí Whitmire.

 

 

zdroj: BigThink

 

Vycházíme-li z předpokladu, že lidstvo je z hlediska vesmírných civilizací statisticky průměrné, poté technologické civilizace trvající miliony let jsou zcela atypické. Whitmire vysvětluje fakt, že lidstvo doposud nebylo schopno zachytit signály produkované mimozemskými civilizacemi, hypotézou takzvaného Velkého filtru.

Jakmile statisticky průměrná civilizace dosáhne dostatečně vysokého technologického stupně, který by produkci podobných signálů umožňoval, čeká ji už jen velmi krátké trvání existence. Jinými slovy, technologická civilizace dosáhne svého sebezničení ještě předtím, než je schopna opustit svou domovskou planetu.

Tento filtr nebo chcete-li evoluční práh je důvodem, proč by lidstvo namísto samotných mimozemských civilizací mělo hledat spíše stopy jejich dávné existence, jsou přesvědčeni mnozí odborníci. Někteří z nich se dokonce domnívají, že podobným filtrem jsou nyní pro lidstvo probíhající klimatické změny.

I Whitmire však připouští, že se může mýlit, „Pokud nejsme jako lidstvo průměrní, poté by mé prvotní zjištění bylo správné. Byli bychom ty nejtupější myslící bytosti v galaxii.“

 

Zdroj:ftm, redakce
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Anketa

Jsme ve vesmíru sami?

Ano 272
Ne 1046
Celkem hlasů: 1318
Diskuze
Have you being having difficulty in accessing loan from the bank? has your request been turned down on several
loan applications and you feel so frustrated?
You don't need to worry because Zenith creditors & Investments Inc is here to give you
that loan you have being applying for.
Zenith creditors & Investments Inc, is readily available to provide
you with the requested loan. We are legitimate, reliable and guaranteed
loan institution. We are the best when it comes to quick loan processing and of course
our interest rate is 2.5 %. We give loans ranging from $100,000.00 to $1,000,000.00.
Contact us now via our email (zenithgroupcredit@gmail.com)
Speak with one of our customer units for more inquiries on +35723000149. We will be expecting
you, and Your satisfaction and financial success is our goal and your cooperation with us will be a good experience.
Minimálně p.Daeniken zveřejnil ve svých knihách řadu podivných artefaktů,které současná věda buď seriozně nezkoumala,nebo rovnou zavrhla.
Dle systému,z nebe přeci kameny nemohou padat!
Mám doma cca 650 knih zabývajících se různými věcmi,mimo jiné i těmito nálezy.
Takže údajně jsme již pátá generace technologicky vyspělého lidstva.
Bohužel se ty čtyři před námi vždy samozlikvidovaly!
Je to jisté? Nevím a proto miluji slovo možná!
Vědci neberou vůbec v potaz,že tato planeta mohla být navštívena,mohli tu ztroskotat, nějaké civilizace z vesmíru před doslova desítkami či stovkami miliony let s ohledem na stáří naší planety více jak 4 miliardy let !!! Navíc všichni vědci do jednoho tvrdí,že ve vesmíru,jeho nekonečnu, mohou být desítky tisíc různých civilizací na různém stupni vývoje tak proč ne !!! Na naší planetě jsou místa kde se nacházejí obrovské pozůstatky kamenných staveb,opracovaných obrovských kamenů strojovou technikou, o kterých nikdo neví kdy a kým byly stvořeny,opracovány.Rozhodně ne indiány a domorodými kmeny s kamennými nástroji !!! Nasvědčují tomu i nálezy různých podivných předmětů v dolech,ve velkých hloubkách, které odpovídají stáří milionů let !!! NÁŠ PŘEDEK PŘIŠEL Z HVĚZD A KDO TOMU NEVĚŘÍ AŤ TAM BĚŽÍ/LETÍ/!! Někdy se stačí dívat každou noc na oblohu,hvězdy !!! POSLEDNÍ ARCHEOLOGICKÉ NÁLEZY MEČŮ V ČÍNĚ,IRSKU, JASNĚ POSUNUJÍ ZPRACOVÁNÍ KOVŮ DO MNOHEM STARŠÍCH OBDOBÍ A TO 5000 AŽ 6000 LET, VE STAVEBNICTVÍ JSOU PRO SPOJE,ZPEVNĚNÍ KAMENNÝCH BLOKŮ KOVY POUŽÍVÁNÝ JEŠTĚ MNOHEM DÉLE, STAČÍ NAVŠTÍVIT PUMA PUNK A JEHO KAMENNOU PANELÁRNU KDE JSOU NEUVĚŘITELNĚ PŘESNĚ,DOKONALE V UHLECH VYROBENY Z KAMENE STAVEBNÍ PRVKY I S ZAPUŠTĚNÍM PRÁVĚ PRO KOVOVÉ SPONY !!! PŘITOM NIKDO NEVÍ KDO,KDY TOHLE V PUMA PUNKU VYROBIL, ODHADY HOVOŘÍ O 10 000 LETECH !!!
UŽ JSEM TO TU PSAL NĚKOLIKRÁT, KDYŽ SE PODÍVÁTE NA VŠECHNY OBRAZCE NA PLANINĚ NAZCA TAK UVIDÍTE NĚKOLIK OBRAZCŮ DOKONALE PROVEDENÝCH A TO I PŘES SVOU VELIKOST,JSOU PROVEDENÉ NAPROSTO PROFESIONÁLNĚ, DOSLOVA JAK RAZÍTKO,I PO STRÁNCE VÝTVARNÉ SE JIM NEDÁ NIC VYTKNOUT !!!
ALE POTOM TAM JE PLNO OBRAZCŮ UPIŽLANÝCH,ROZTŘESENÝCH,NEDOKONALE PROVEDENÝCH, JSOU NAPROSTO DĚTSKÉ,MALÉ NEBO VELIKÉ ALE NAPROSTO NEPOROVNATELNÉ S TĚMI NEJSTARŠÍMI,HLAVNÍMI !!! TO JE TOTIŽ PRÁCE DOMORODCŮ KTEŘÍ SE SNAŽILI NAPODOBIT TO CO TAM UŽ BYLO NEŽ TAM DOMORODCI PŘIŠLI !!! TENHLE JEV JE I U DESÍTEK OBROVSKÝCH KAMENNÝCH STAVEB,OBJEKTŮ PO CELÉM SVĚTĚ KDE SE DOMORODCI SNAŽILI NĚCO TAKOVÉHO NAPODOBIT,ČI VYUŽÍT A TAK K TOMU PŘILEPILI, PŘISTAVĚLI NĚCO CO SE OD TĚCH PŮVODNÍCH STAVEB,DOKONALE OPRACOVANÝCH KAMENŮ LIŠÍ UŽ NA PRVNÍ POHLED !!
OD ROKU 1945 POZOROVALY DESÍTKY TISÍC LIDÍ PO CELÉM SVĚTĚ RŮZNÉ LETÍCÍ OBJEKTY KTERÉ ODPOVÍDALY TVAREM,DRÁHOU LETU A RYCHLOSTÍ LETU VŠEMU MOŽNÉMU JEN NE LETADLŮM,BALONUM,MRAKŮM A DALŠÍM PODSUNOVANÝM NESMYSLŮM !!! KDYBY JSME Z TOHO 95% PROHLÁSILI ZA VYMYŠLENÁ HLÁŠENÍ Z RŮZNÝCH OSOBNÍCH DŮVODŮ,TAK TADY MÁME 5% PRAVDIVÝCH HLÁŠENÍ OD NORMÁLNÍCH LIDÍ O STROJÍCH,UFO MIMOZEMŠŤANŮ !!! Z TOHO NÁM MUSÍ BÝT JASNÉ,ŽE TU PROSTĚ JSOU !!! VĚDCI A VLÁDY BY MĚLY PŘESTAT ŠAŠKOVAT A SMÍŘIT SE S SKUTEČNOSTÍ,ŽE NEJSME VE VESMÍRU A NA ZEMI SAMI !!! JÁ PATŘÍM MEZI TĚCH 5% A PROTO PÍŠI TUTO HOLOU PRAVDU JAKO VÝSMĚCH VŠEM CO SI MYSLÍ,ŽE NÁS LEŽ PŘED NĚČÍM OCHRÁNÍ !!!
Miluji slovo MOŽNÁ.
A tak si myslím,že vesmír je časově,prostorově,hmotově a energeticky nekonečný.
A proto v něm je nekonečně mnoho civilizací.
A jednoho dne se s nimi spojíme.
Zda nám to bude k užitku či ke škodě v podstatě nelze odhadnout.
Mám pravdu?Možná.
Ale vím jistě,že slovem MOŽNÁ nikoho neurazím,protože ve své podstatě připouští jakýkoliv názor!
Ok,podle mě mimozemské vyspělé civilizace existují.podle mě je důkaz mimozemských civilizací
tzv.RELIKTNÍ ZÁŘENÍ.Pokud měly nebo mají vesmírné lodě,tak musí zanechávat nějaký odpad,
např. to ZMIŇOVNÉ (relitní záření).My zanecháváme taky pěkný nepořádek ve vesmíru.
Bůh stvořil vesmír nekonečný v prostoru a v čase a v energii a ve hmotě .Bůh stvořil vesmír sám ze sebe nebo-li z ducha svatého jako perpetum moibile.Ve vesmíru je obrovské množství vesmírných civilizací technologicky a duchovně až miliardy let před námi i když některé i za námi.Většina vesmíru ,který vidíme na noční obloze je de fakto starožitnost. Jak to existuje dneska nelze vědět.Vesmírné signály jsou vždycky rychlejší než létajcí stroje.Do dnešní doby lidé, ale věří v ufony na obloze, ale nikdo nevěří ve vesmírné signály vesmírných satelitů vysílaných vesmírnými civilizacemi .Lidstvo nemá ještě dostečnou technologii. Až vynalezneme technologii jak přijímat signály vesmírných civilizací, tak zjistíme že jich bude naráz celé tisíce jako v krátkých vlnách..Potom můžeme klidně všechno vidět na monitoru jak např.vypadaly s příslušným spožděním světelných let , jejich vesmírné civilizace a sluneční soustavy a planety a měsíce jako na google earth.Lidská mysl je nekonečná jako celý vesmír.Vidět věci a slyšet hlasy s podvědomí a komunikovat s ufonama telepaticky nebo přes nějaký přístroj je do dnešní doby pořád nemnožné,protože nejsme ještě ,tak duchovně a technologicky vyspělí .
Mám lepší vysvětlení pokud by byla civilizace třeba jen o 1000 let před námi a vzhledem ke stáří vesmíru kolem 13.8 miliardy let to mohou být i miliony let napřed tak jejích signál nezachytíme protože bude na kvantové úrovni nebo někde úplně jinde co vůbec nedokážeme pochopit je to jako chytat televizní signál klackem. Za druhé vyspělá civilizace se nebude bavit s poloopicemi lidé se také nebaví s mravenci. :-) Za třetí dám příklad lidé si myslí že vesmír je temný ale není tomu tak lidské oko je schopno vnímat pouze malou část elektromagnetického záření (viditelné světlo) ovšem celý vesmír je protkán xXx zářením, vlákny a kdo ví čím a celý ZÁŘÍ jen náš detektor oči jej nedokáží zachytit! A věřím že ty nejvyspělejší civilizace budou uchovány mimo čas i prostor a jsou bezčasové, bezprostorové a nehmotné.
Možná, že mimozemské civilizace vysílají signál, který jsme jen nevyhodnotili jako signál. Mohou mít jiné vnímání času takže i kratičká zpráva třeba trvá jeden měsíc, nebo naopak předpokládají, že jsme zvládli kybernetiku natolik, že celá zpráva trvá asi jako tečka v Morseově abecedě.
Takové velmi, velmi dlouhé či naopak superzahuštěné zprávy uniknou naší pozornosti, protože jsou vyhodnoceny jako poruchy.
Pán zapomněl na jednu maličkost. Čím vzdálenější místo ve vesmíru, tím déle by k nám případný signál doletěl. Takže pokud bychom nějaký zachytili, mohla by být civilizace, která ho vyslala dávno pryč. To co děláme je právě ta snaha zachytit důkaz dávné existence. Nyní může existovat spousta technologicky vyspělých civilizací a díky vzdálenosti nemáme ještě možnost je zachytit. Navíc je docela pravděpodobné, že život ve vesmíru začal vznikat až v určité době od jeho vzniku. I na Zemi je vidět, kolik civilizace potřebuje, aby dosáhla nějakého technologického vývoje. A možná, že právě Země byla mezi prvními planetami, kde život začal vznikat. Pokud ano, počkáme si možná tisíce let, než k nám nějaký cizí signál dorazí. To už ale tady zase bude pravděpodobně nějaká nová civilizace doby bronzové (a tam možná také).
Vstoupit do diskuze


Související články
Ilustrativní obrázek

Studenti budou soutěžit, jak pomocí digitálních technologií snížit uhlíkovou stopu. Vítěz získá 10 000 euro

Ilustrativní obrázek

Jedinečný vzdělávací program se světovou reputací je opět přístupný i českým vysokoškolákům

Ilustrativní obrázek

Vědci a studenti mohou zdarma vyzkoušet kvantové programování

Ilustrativní obrázek

Solar Orbiter začal s měřeními. Z Čech má na palubě jedinečnou optiku.

Ilustrativní obrázek

V Česku se rekordně investovalo do výzkumu a vývoje

Ilustrativní obrázek

Jak se ladila chytrá stélka do bot MiomoveČti více
Ilustrativní obrázek

Klíčové centrální banky tisknou peníze jako o závod

Ilustrativní obrázek

Dolar opět překvapil

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k růstu cen pohonných hmot

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k nákupu 100 tun zlata

Ilustrativní obrázek

Zdražování materiálů v automobilovém průmyslu (ocel, měď, kobalt)

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS ke zdražování ropy a pohonných hmot

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.