Jsme jen krok od recese v Turecku

11:32 | Redakce W4T | Diskuze

Turecká lira od začátku roku oslabila vůči americkému dolaru o 40 procent. Její hodnotu tlačí dolů spory se Spojenými státy a zároveň obavy z vlivu prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Navzdory k jeho nátlaku turecká centrální banka v září zvýšila úrokové sazby o 6,25 procenta na 24 procent.

Ilustrativní obrázek
Foto: Pedro Szekely

Erdogan kritizuje tento přistup a nejraději by snižoval úrokové sazby, aby "nastartoval ekonomiku". Právě díky zvyšování se zabránilo dalšímu prudkému oslabování domácí měny a narůstající inflaci, která se v září vyšplhala na téměř 25 procent. Podobné podmínky s úrokovými sazbami byly na tureckém trhu zaznamenané naposledy v letech 2007-2009, nad úrovní 15 procent. Úrokové sazby v Turecku byly již na mnohem vyšších úrovních, zejména v 90. letech.

I když hovoříme o dobrém kroku z pohledu turecké centrální banky, zvýšení úrokových sazeb má i negativní stránku. Prodraží obsluhu vládního dluhu země. Ten v roce 2017 činil 28,3 procenta HDP. Spolu s propadem měny a růstem inflace to výrazně zpomalí ekonomiku. Podle očekávání by se mělo HDP země ve čtvrtém kvartálu 2018 snížit o 1,4 procenta a v prvním čtvrtletí 2019 o dalších 2,1 procenta. Jelikož pokles ekonomiky obvykle signalizují alespoň dva kvartální poklesy, je pravděpodobné, že recese tureckého hospodářství je jen otázkou času. Napjatá situace mezi prezidentem a centrální bankou je podobná jako v americké ekonomice, pokud mluvíme o odlišnosti názorů. Ekonomická situace v těchto zemích je však diametrálně odlišná.

Nedávno zhoršený výhled turecké vlády hovořil o tom, že HDP v ročním horizontu celkově vzroste o 3,8 procenta a v příštím roce o 2,3 procenta. Původní odhad přitom počítal s nárůstem o 5,5 procent pro oba roky. Jenže odhady posledního průzkumu jsou ještě pesimističtější. Podle nich HDP stoupne letos jen o 3,3 procenta a v roce 2019 o 1,1 procenta.

Pokud si myslíme, že situace se nás netýká, jsme na omylu. Na trhu panují i obavy z negativního dopadu prudkého propadu turecké měny na evropské banky. Španělským bankám dluží turecké banky až 83.4 mld. USD, francouzským bankám 38.9 mld. USD a do Itálie 17 mld. USD. K nejvíce ohroženým patří španělská banka BBVA, francouzský BNP Paribas a italský UniCredit, které může další pokles turecké měny dostat do nepříjemné situace. V případě nesplácení, by již zmíněné banky musely tyto částky započítávat jako ztráty a následně by mohly nastat problémy s jejich likviditou. Konkrétní banky své kroky nekomentují, ale podle toho, v jaké situací se nacházejí, pravděpodobně přicházel tlak na růst úrokových sazeb i z jejich strany. Evropská centrální banka se zatím snaží zachovat na trzích klid.

Zatím je situace stabilizovaná a vypadá to tak, že pokles turecké liry se dočasně zastavil. Turecká lira vůči dolaru oslabuje od roku 2012 a aktuálně se americký dolar obchoduje za 5.57 TRY.

Zdroj:Patrik Mackových, analytik TopForex
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Erdoganovo megalomanství žene Turecko do krize

Ilustrativní obrázek

Po včerejším sprintu si dnes trhy odpočinou

Ilustrativní obrázek

Turecká centrální banka zvýšila úrokové míry na 24 %

Ilustrativní obrázek

Turecká lira oslabila proti americkému dolaru před zasedáním centrální banky

Ilustrativní obrázek

Turecko balancuje nad propastí

Ilustrativní obrázek

Naděje na turecký zvratČti více
Ilustrativní obrázek

Pražská burza v červeném

Ilustrativní obrázek

Akcie napříč Asií oslabovaly

Ilustrativní obrázek

Akciový výhled 20.11.2018

Ilustrativní obrázek

Zámořské akcie hluboko v červeném

Ilustrativní obrázek

Vývoj cen komodit: Ropa (+0,99 %); zemní plyn (+6,93 %); zlato (-0,22 %)

Ilustrativní obrázek

Firemní výsledky pro tento týden: O2 ČR, thyssenkrupp AG, Foot Locker, GAP Inc., Deere and Co.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.