Jiří Rusnok očekává v tomto roce 0 - 2 zvýšení úrokových sazeb

11:15 | S L | Diskuze

Rusnok očekává, že v tomto roce dojde k 0 – 2 zvýšení základní úrokové sazby.

Ilustrativní obrázek
Foto: ČNB

Důležitými faktory jsou oddalování normalizace měnové politiky ECB, hospodářské zpomalení v zahraničí a na straně druhé stále přehřívající se tuzemský trh práce. Guvernér ČNB se mimo jiné zmínil o tématu přijetí eura v České republice, podle něj tak „přijetí eura není na dohledném horizontu".

Guvernér České národní banky, Jiří Rusnok, včera prohlásil, že očekává, že v tomto roce dojde k 0 – 2 zvýšení základní úrokové sazby centrální banky. Za jeden z důležitých determinantů pro ČNB je měnová politika Evropské centrální banky: 

„Hlavně vidíme, že Evropská centrální banka oddaluje svoji vůli takzvaně normalizovat svoji měnovou politiku čili vrátit úroky někam nad zápornou úroveň.“

Důležitým faktorem jsou dle jeho názoru i signály o zpomalení, které přicházejí ze zahraničí. Nicméně v číslech z domácího trhu práce spatřuje stále inflační tlaky, obzvláště na českém trhu práce, který se má stále přehřívat a tlačit na silnou mzdovou dynamiku.

Jiří Rusnok se mimo jiné zmínil o tématu přijetí eura v České republice. Dle jeho názoru tak „přijetí eura není na dohledném horizontu". Jedním z důvodů mají být přetrvávající hospodářské rozdíly mezi tuzemskem a jádrem měnové unie, ačkoli ke konvergenci ČR k zemím EMU stále dochází. Tím dalším je pak i jsou současné institucionální podmínky projektu jednotné evropské měny - od dob, kdy se ČR k přijetí eura zavázala, se proměnilo složení zemí užívající tuto měnu a přibyly závazky s ní spojené a z jejího užívání vyplývající.

 

Zdroj: Česká televize

Zdroj:Miloslav Blín, Fio banka, a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články


Čti více
Ilustrativní obrázek

Pražské burze se v úvodu týdne dařilo

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza po ránu s mírným růstem

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifická oblast posílila; konečná dohoda mezi Washingtonem a Pekingem možná až v červnu

Ilustrativní obrázek

Americké indexy v pátek uzavřely v plusu

Ilustrativní obrázek

Wall Street otevřel v zelené

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.