TOP absurdity České republiky

05:56 | Ivo Horváth | Diskuze

V politice státu jsou rozpory. Jak jsme například informovali v rozhovoru zde, existují daňové úlevy pro investiční životní pojištění, zároveň ale ČNB před tímto typem pojištění v jednom ze svých banchmarků varuje. Dalších podobných rozporů bychom přitom našli celou řadu.

Ilustrační obrázek
Foto: Hans Splinter Follow

O dalším velice kuriózním případu jsme také informovali zde. Jde přitom o to, že Finanční správa, která na jednu stranu školí podnikatele, jak mají prověřovat subjekty, se kterými obchodují, na straně druhé ale Finanční správa nakoupila, jak uvádíme v odkazovaném článku, mobilní telefony od subjektu, který zavání offshorovými adresami atd.

Ve výčtu bychom mohli pokračovat – jde například o mediálně známou kauzu zvedacího železničního mostu ve Středočeském Kolíně. Který je sice postaven – zrekonstruován za více než miliardu korun pro to, aby se mohl zvedat a umožnil proplutí větších plavidel na Labi. S lodní dopravou ve větším měřítku se ale v této lokalitě nepočítá, ani koleje nejsou postaveny tak, aby se mohly zvedat a mostní konstrukci, která je celkově uzpůsobena zvedání. Chybí jen samotný hydraulický mechanismus, který by to umožňoval... Absurdita tohoto případu přitom překročila i hranice ČR a věnovala se jí také německá média a co hůře, kauzou se zabýval rovněž Evropský parlament.

Ani tak není náš výčet u konce. Úředníků je mnoho a bohužel se často stává, že jak se říká, jedna ruka neví, co dělá ta druhá. Absurdní je i když jeden orgán státní správy pokutuje jiný – i takové věci se dějí.

Politolog Jiří Pehe a ředitel New York University v Praze v jedné osobě říká: „Obecně se domnívám, že česká státní správa včetně ministerstev je málo propojená, koordinovaná. A to se například na mikroúrovni projevuje tím, že když si někdo vyřizuje doklady, tak musí běžet na dvacet různých míst. Ale s tím by bylo možné v dnešní době a s dnešní technikou určitě něco dělat. Vše by mohlo být zkoordinováno tak, že by se člověk dostavil jen na jedno místo. Toto se ale bohužel přenáší i na vyšší úrovně. Referent nebo náměstek má svou agendu, a evidentně, i když se často jedná o důležité věci, tak ty pak nejsou koordinovány na ministerské úrovni. Může se nakonec stát to, že se na jednom ministerstvu věci řeší určitým způsobem, a na druhém zase nějakým jiným a vzájemně o tom nevědí ani členové vlády.“

 

ČR někde uprostřed

Podle známého politologa se uvedený problém netýká jen České republiky: „Obecně toto platí pro země, které mají nižší úroveň státní správy. Nemyslím si, že by se něco podobného mohlo stát například v Dánsku nebo ve Švédsku či v zemích, kde jsou státní správy na vysoké úrovni. Naopak existují ještě horší případy, než ČR, ale to už se jedná o takzvané banánové republiky, kde úředníci nejsou schopní se dohodnout vůbec na ničem. V tom světovém žebříčku jsme tak někde uprostřed.

I když Českou republiku jako banánovou označit nemůžeme, nad některými absurditami přesto zůstává rozum stát a to mimo jiné v případech, kdy jeden orgán veřejné moci pokutuje druhý. Například Praha musí zaplatit 15 mil. na pokutách a to jen za to, že postavila jiný most, než ten, jaký byl vyprojektován, schválen a stál dvakrát tolik,než jak bylo odsouhlaseno. Přitom se veškerá schvalovací řízení odehrávají v kolečku státních institucí, a je pak absurdní, že jedna státní instituce dostane od druhé pokutu ve výši patnácti milionů korun. A vše stejně nakonec jde z kapes daňových poplatníků. A poplatníci zaplatí pochopitelně i za dvojnásobně drahý most,“ dodává Pehe.

Od října loňského roku platí novela zákona o veřejných zakázkách, a kdyby chtěl stát někdo upozornit na nějaké nesrovnalosti ve veřejných zakázkách, za každé podání antimonopolnímu úřadu je nutné poplatek deset tisíc korun, aby UOHS nějaký podnět vůbec začal řešit, byť by například někdo chtěl upozornit na nějaký nesmysl podobný těm výše popsaným. Jiří Pehe k tomu říká: „Vše to nakonec vyúsťuje do velkých finančních ztrát.“

Jako modla, od které si řada lidí slibuje lepší fungování státu, bývá označován služební zákon, který by měl dát ve státních institucích větší moc úředníkům na úkor politiků.

„Domnívám se, že služební zákon o státní službě funguje teprve dva roky. Ustanovení o státní službě se odkládalo od roku 2004 asi deset let. A celou tuto dobu jsme neměli to, k čemu jsme se zavázali v přístupových dokumentech k EU. Díky služebnímu zákonu ale skutečně může dojít ke zlepšení – úředníci budou profesionálnější. Státní tajemníci a úředníci spolu budou lépe komunikovat, protože na svých pozicích budou déle setrvávat, budou se lépe orientovat,“ říká Pehe.

Princip, jaký efekt by služební zákon mohl přinést, je jednoduchý: dříve tu panoval určitý chaos a každé ministerstvo patřilo nějaké jiné politické straně a ta se s každými volbami většinou měnila. Teď je státní správa díky služebnímu zákonu více odpolitizovaná.

Státní tajemníci a většina náměstků na ministerstvech jsou odborníci. A po volbách nebudou automaticky odcházet, když přijde ministr z jiné politické strany. Na úřadech bude lepší kontinuita a popsané problémy, kdy různé složky státu postupují nekoordinovaně, by se už tolik opakovat neměly. Jak to dopadne, ale pochopitelně prověří čas.

 

Neradi riskují

Zaznívají také názory, podle kterých by ke zlepšení fungování státní správy mohlo dojít i v případě, že by úředníci dostali lépe zaplaceno. Díky tomu by například měl stát při obsazování volných úřednických pracovních pozic lepší výběr z kvalitních kandidátů. Ředitel New York University ale tomuto názoru do určité míry oponuje: „Řekl bych, že jsou tipy lidí, kteří mají rádi riskování a podnikání. Na druhou stranu jsou lidé, kterým stačí o něco menší plat, ale mají rádi svou jistotu. Je určitý typ lidí, kteří nemají ve svém genetickém kódu riskování a režim státní správy jim vyhovuje lépe, než riskovat, že jeden den budou bohatí a ten druhý v bankrotu,“ říká Pehe a snaží se také vysvětlit další příčinu, proč stát postupuje nekoordinovaně: „Nejen existence zvedacího železničního mostu v Kolíně, který tam ani není potřebný, se dá vysvětlit i jinak. Souvisí to s takovým čecháčkovitým, nebo hurá stylem. To má souvislost s tím, jak se vyvíjela česká společnost již od Habsburků, kdy se před nejvyššími autoritami leccos tajilo. Totéž tady stále funguje a jde u určitou nedůvěru k autoritám. A má to někdy až úplně absurdní dopady, protože i autority z oblasti byrokracie nedůvěřují jedna druhé. Autorita důvěřuje jen sama sobě, protože ta druhá jí může spíše něco překazit, zmařit, než pomoci. A jde také o jistou nedůvěru k systému jako k celku.“

Na silnější efekt služebního zákona si budeme muset ještě počkat, nicméně pokud jsme například nespokojení s prací úředníků, stejně chod ministerstev a jim podléhajících institucí řídí členové vlády a ti nesou politickou odpovědnost.

A my jako běžní občané jim vystavujeme za jejich aktivity vysvědčení ve volbách jednou za čtyři roky. Termín podzimních parlamentních voleb se blíží. Měli bychom si proto dobře rozmyslet, jak jsme byli spokojení s prací jednotlivých resortů během posledního volebního období a podle toho se rozhodnout, komu odevzdáme svůj hlas.

Zdroj:redakce
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Pražská burza ve světovém kontextu

Ilustrativní obrázek

Souhrn hodinového rozhovoru předsedy Rady guvernérů Fedu J. Powella

Ilustrativní obrázek

NAD VĚCÍ: Krize může být příležitost, investoři se probouzí

Ilustrativní obrázek

NAD VĚCÍ: Když černý netopýr řádí na trzích

Ilustrativní obrázek

Cizinci se opijí a statistiky to připisují ČechůmČti více
Ilustrativní obrázek

OPEC+ je blízko dohody o prodloužení snížené těžby ropy, píše Bloomberg

Ilustrativní obrázek

Německý DAX se obchoduje v plusu

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifický region výrazně posiloval

Ilustrativní obrázek

Zámořské akcie potřetí v řadě uzavřely v zelených číslech

Ilustrativní obrázek

Německý DAX v úterý výrazně posiluje

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifický region v úterý rostl

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.