Jiří Pehe: Demokracie může být v ohrožení. Omezme pravomoci prezidenta. Už Václav Klaus si dělal co chtěl, část 2

16:07 | Ivo Horváth | Diskuze

Je na čase přehodnotit pravomoci prezidenta?

Stačí se na to podívat komparativně. V Evropské unii je 28 zemí, z toho jedna třetina volí prezidenta přímo, druhá nepřímo. A ve zbytku jsou monarchie.

Například na Slovensku prezident stejné pravomoci, v Polsku o trochu větší, než u nás, a v Rakousku je to s pravomocemi tak, že odpovídají spíše prezidentskému systému, tradice ale vypadá tak, že prezident se ujal jako ceremoniální figura. Pochopitelně záleží na politické kultuře v jednotlivých zemích. U nás ale máme ve funkcích i komunistické politiky a různá pravidla se vykládají způsobem, jak by neměla.

 

Někde se ústava neměnila po celá staletí...

Ano. A v některých evropských zemích, například ve Skandinávii dokonce existuje pravidlo, že když se odhlasuje změna ústavy, musí se parlament rozpustit a nová ústava začne platit až v momentu, kdy se zvolí nový parlament. Jedná se tedy o velice vážnou sankci, takže ústava se mění až po velmi vážném uvážení.

 

Je možné, že současná vládní krize se dostane až k ústavnímu soudu. Co si myslíte o této instituci – je podle vás dostatečně osvícená?

Ústavní soud je osvícený z principu, protože jsou tam jmenováni ti nejzkušenější právníci. Není to postaveno na teorii pozitivního práva. To znamená, že ústavní soud nerozhoduje podle toho, co je někde napsáno, ale podle zdravého rozumu. Ústavní soud je také velice důležitou institucí a vytváří určituo rovnováhu vůči fachidiotismu. Na druhou stranu samozřejmě ústavní soud má v každé demokracii takovou váhu, jakou mi nakonec samotní politici dají. A bohužel u nás existují tendence zpochybňovat i rozhodnutí ústavního soudu.

 

Myslíte, že u nás je zakotvena jistá neúcta k autoritám, když je zpochybňováno i rozhodnutí ústavního soudu?

Je to dáno zejména tím, že politici jsou nezkušení, pokud jde o fungování liberální demokracie. Vůbec si neuvědomují, že liberální demokracie stojí mnohem více na osobnostech, než na fungování institucí. Lidé také musejí pochopit, že řádné fungování institucí musí být nadřazeno osobním zájmům. To u nás zatím tak není a do politiky se obvykle chodí s tím, že kvůli osobním zájmům se politici nebudou podřizovat ničemu.

 

Demokracii máme zatím jen 26 let a spoustu věcí jsme se zatím nestihli naučit...

Například ve Velké Británii mají většinový systém, a ten vede k tomu, že vždycky vládne jen jedna strana. Když se něco podobného stane ve Východní Evropě a vládne jedna strana, je z toho okamžitě karambol. V Polsku, Maďarsku, nebo svého času na Slovensku jsme byli svědky toho, že si pak politici vykládají, že mají absolutní moc a určují pravidla hry. Kdežto ve Velké Británii dokonce neexistuje ani institut vyslovení nedůvěry vládě. Politická kultura je tam politicky zakořeněná, a politici své moci nezneužívají k tomu, aby začali měnit základní pravidla hry, aby chtěli zrušit BBC atp.

 

Zdroj:redakce
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Aktivně nakupujte a prodávejte. Finanční ztrátu berte jako “školné”, chybami se člověk učí a za dobrou školu se platí”, říká slavný český ekonom

Lucie Brešová

Kiwi.com: O IPO jsme uvažovali spíše směrem k Londýnu či New Yorku. Vstup Googlu na trh letenek jako hrozbu nevnímáme

Opční stratég: Platfomy na binární opce mívají schovaná "kazítka" obchodů, vykopávají ze systému lidi s výdělkem a až podezřele často krachují

Čech, který se prosadil v Chicagu, hlavním městě futures obchodování: V Čechách máme elitní developery pro strategie na futures trzích

Optaglio: Chystáme vstup na burzu. Přivítá pražská burza nové IPO nebo vyhraje jen Londýn?Čti více
Ilustrativní obrázek

Americké indexy v pátek v kladném teritoriu

Ilustrativní obrázek

Pražská burza zakončila týden růstově

Ilustrativní obrázek

V roce 2019 posílí česká koruna, zdraží komodity a uspějí nové startupy

Ilustrativní obrázek

Pražská burza v plusu

Ilustrativní obrázek

Asijsko - pacifické indexy posílily po nadějných zprávach ohledně vyjednávání mezi USA a Čínou

Ilustrativní obrázek

Americké indexy obrátily do zelených čísel.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.