Jiří Neužil: Zasahujeme podstatu rakovinných buněk

06:18 | Ivo Horváth | Diskuze

S Jiřím Neužilem z Biotechnologického ústavu Akademie věd ČR jsme hovořili zejména o nejnovějších úspěších jeho týmu v oblasti boje s rakovinou prsu – o nové látce, kterou čeká testování.

Jiří Neužil z Biotechnologického ústavu Akademie věd ČR
Foto: Jiří Neužil

Jakou konkrétní formu rakoviny chcete se zkoumanou látkou léčit?

Jedná se hlavně o rakovinu prsu. Látka, kterou jsme vymysleli a syntetizovali, je odvozena od jiné látky. Mateřská látka se jmenuje Tamoxifen, což je běžně používaný lék proti méně zavažným formám rakoviny prsu. Na základě uvedené látky jsme připravili novou molekulu tím, že jsme ji chemicky změnili, aby v buňce zasahovala nová místa.

Naše látka je výrazně účinnější a zabírá i na typy nádoru prsu, na které mateřská látka nezabírala. Mechanismus účinku je takový, že by tato látka mohla potlačovat i jiné typy nádorů. Zatím se ale budeme soustředit na nádor prsu. Vzali jsme známou molekulu, změnili jsme ji chemicky tak, aby se koncentrovala v mitochondriích nádoru, které slouží v každé buňce pro výrobu energie. Normální tkáně by přitom měly zůstat téměř nedotčené. Zasahujeme podstatu rakovinných buněk - v tom tkví náš inovativní přístup k léčbě nádorů. Navíc ukazujeme, že prostředky, které vynakládají na výzkum sponzoři i stát, mohou časem přinést zajímavé a praktické výsledky.

 

Z jakých zdrojů je váš výzkum financován?

Naše financování je z několika zdrojů a situace v České republice se za poslední dobu hodně změnila – zatímco dříve se o financích na vědu rozhodovalo centrálně, dnes to u nás z části funguje podobně jako ve vyspělém světě. A de facto soupeříme o granty se svými kolegy. Mezi předpoklady úspěchu patří například významné publikační úspěchy.

Granty jsou samozřejmě to hlavní, co nás drží. Mezi důležité zdroje patří rovněž institucionální finance, které rozděluje Akademie věd. Také máme velké štěstí, před několika lety jsem se poznal s panem magistrem Karlem Komárkem starším a hodně spolupracujeme s jeho firmou Smart Brain. Pan magistr se před několika lety rozhodl, že bude podporovat výzkum v oblasti nádorové biologie. Společnost přispívá k financování našeho výzkumu a zároveň je hlavním hnacím motorem – finančním i morálním – a pomáhá v tom, aby se vyvinuté látky dostaly do klinického testování. A občas je nutné bojovat s překážkami – lékaři – pokud se za nimi přijde s nějakým novým preparátem, totiž bývají často rozpačití. Na stejném poli jako my působí též firma Sotio – jedná se o velkou společnost, která má například pro vyjednávání s nemocnicemi specialisty, my jsme naopak malý tým. Ale často pomůže, když je na úvodu nějakého jednání přítomen pan magistr Komárek – i když další schůzky pak pokračují bez něj, bývá to dobrý start jakékoli spolupráce. V současné době máme díky panu magistru Komárkovi velice dobré kontakty s některými onkologickými pracovišti.

 

Jak by se dalo vymezit vaše zaměření?

Jsme laboratoř základního výzkumu, naším hlavním cílem není léčit, ale pochopit nějaké procesy, které probíhají v buňce. Pochopit, proč dochází k tvorbě nádorů atd. Ale když se dostaneme do stadia, kdy máme nějaké nové látky, bylo by dobré je vyzkoušet v praxi.. A něco takového by bez silného finančního zázemí vůbec nebylo možné.

  

Prof. Jiří Neužil je vedoucím Laboratoře molekulární terapie Biotechnologického ústavu AV ČR. Jeho tým se zabývá biologií nádorových buněk. Prof. Neužil jako první ukázal, že analogy vitaminu E, reprezentované prototypickou látkou a-tokoferyl sukcinát (a-TOS), mají protirakovinný účinek na myších modelech nádorových onemocnění, a to bez sekundární toxicity. Na základě těchto výzkumů jsou v současné době v přípravě klinické testy na pacientech s dosud neléčitelnou rakovinou pohrudnice (mesotheliom). V nedávné době se podařilo skupině prof. Neužila syntetizovat a ověřit účinnost další zcela nové skupiny protirakovinných látek působících na mitochondrie. Prof. Neužil pracuje na Griffith University v Austrálii a zároveň v BTÚ AV ČR. V obou institucích vede výzkumné skupiny.

 

Jak je velký váš tým?

Zrovna já nejsem moc typickým vědeckým pracovníkem, vlastně sedím na dvou židlích – jsem půl roku v ČR a půl roku v Austrálii. Tým v Praze se skládá z 15 – 16 lidí.

 

Oba týmy pracují na stejné věci? Nebo se nějak doplňují?

Říkáme si, že jsme laboratoř, která nikdy nespí – když je tady noc, tam je den… Oba výzkumy se doplňují – co se dělá v Austrálii, se nedělá zde atd. Já sám vím, kde co probíhá a oba týmy koordinuji. Lidé z australské laboratoře tady byli na stáži, další čtyři kolegové naopak z Prahy odcestovali do Austrálie na 2 – 6 měsíců. Taková výměna je pro práci obou týmů velice přínosná.

 

Zdroj:redakce
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Aktivně nakupujte a prodávejte. Finanční ztrátu berte jako “školné”, chybami se člověk učí a za dobrou školu se platí”, říká slavný český ekonom

Lucie Brešová

Kiwi.com: O IPO jsme uvažovali spíše směrem k Londýnu či New Yorku. Vstup Googlu na trh letenek jako hrozbu nevnímáme

Opční stratég: Platfomy na binární opce mívají schovaná "kazítka" obchodů, vykopávají ze systému lidi s výdělkem a až podezřele často krachují

Čech, který se prosadil v Chicagu, hlavním městě futures obchodování: V Čechách máme elitní developery pro strategie na futures trzích

Optaglio: Chystáme vstup na burzu. Přivítá pražská burza nové IPO nebo vyhraje jen Londýn?Čti více
Ilustrativní obrázek

Německý akciový trh mírně posiluje měřeno indexem DAX

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifická oblast uzavírá pondělní seance v zeleném teritoriu

Ilustrativní obrázek

Zámořské akcie uzavřely týden růstem

Ilustrativní obrázek

Akcie společnosti Newell Brands klesají o téměř 20 %

Ilustrativní obrázek

Management Tui AG využil nízkých cen akcií společnosti k nákupu

Ilustrativní obrázek

Zámoří otevírá poslední seanci tohoto týdne růstem

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.