Jihosúdánská libra po zrušení pevného kurzu vůči dolaru devalvovala o 84 %

09:06 | V Z | Diskuze

Jihosúdánská libra devalvovala o 84 % poté, co vláda povolila volnou konverzi a ustoupila cenám na černém trhu. Napsala to agentura Bloomberg.

Foto: Public Domain

 

Jihosúdánská centrální banka v úterý přijala paralelní tržní kurz ve výši 18,5 jihosúdánské libry za americký dolar, v porovnání s předchozím pevným kurzem 2,96 libry za dolar, uvedl guvernér centrální banky Kornelio Koriom Mayik pro novináře v jihosúdánském hlavním městě Jubě. Regulátor bude občas na trhu prodávat dolary, aby ovlivnil směnný kurz, prohlásil guvernér.

Produkce ropy nejmladšího státu na světě se po vypuknutí občanské války před dvěma lety propadla asi o třetinu. Jižní Súdán má přitom třetí největší zásoby ropy v subsaharské Africe. Propad tržeb i cen ropy pod 40% dolarů za barel vedl k nedostatku amerických dolarů na trhů, který ovlivnil věstní měnu a zvýšil poptávku po dolarech na černém trhu.

„Jsme ovlivňováni nabídkou a poptávkou po komoditách na trhu,” uvedl Mayik. „Hodnota peněz již byla devalvována. Lidé už dávno nezískávají peníze za oficiální kurz a černý kurz nebylo možné nijak řídit.”

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.