Jen 16 % Čechů si bere dovolenou na 3 týdny v kuse a déle

15:32 | TRN | 1 komentář / 1 nový

Díky rostoucí ekonomice nejsou Češi při nákupu letních dovolených finančně limitováni tolik jako tomu bylo v minulosti. Oproti loňsku vzrostla poptávka dovolených u moře o více než pětinu (22 %). Zhruba stejný počet Čechů se však letos na dovolenou vůbec nechystá. Tato data vyplynula z červnového průzkumu společnosti Profesia.cz.1 Přitom u vyšších manažerů je odpočinek naprosto klíčový pro zvládání pracovních stresových situací.

Pro většinu lidí je léto synonymem relaxu a odpočinku. I přes to se však najdou tací, kteří odpočívat neumí, nechtějí nebo nemůžou. Bohužel ne vždy se tvrdá práce rovná práci kvalitní. Lidé mají tendenci pracovat rychle, ve finále však neefektivně. Příliš mnoho práce vede k únavě, která neumožňuje dosažení dobrých pracovních výsledků. Doc. Eva Bedrnová, přední česká odbornice na psychologii práce, ve své publikaci Management osobního rozvoje uvádí, že účinnou prevencí před zvládáním těchto situací je především kvalitní odpočinek.

Pozor na syndrom vyhoření

Syndrom vyhoření vzniká především z nezvládnutého a chronického stresu. Ve většině případů se nejprve objevuje ztráta nadšení a pracovního nasazení. Ohrožený jedinec cítí lhostejnost a nechuť k práci i svému okolí. Objevovat se můžou pocity vyčerpanosti, sklíčenosti, a dokonce i agrese, zklamání nebo poruchy paměti. Nastat můžou i problémy fyzického charakteru, jako je například bolest hlavy nebo poruchy zažívacího traktu. Pak už zbývá jen krůček k vyhoření čili burnout syndromu.

Nepodceňujte prevenci

Zdraví patří k nejcennějším hodnotám, které v životě máme. Naše životy se bez určité dávky stresu a tlaku neobejdou. S pracovní zátěží se vyrovnejte tak, že si dopřejete potřebnou dávku odpočinku. Věnujte se činnostem, které máte rádi, sportujte nebo odjeďte na dovolenou. Podle psychologů lidský organismus potřebuje pro opravdový odpočinek volno trvající alespoň 3 týdny v kuse. Čas strávený na dovolené se může stát zdroje inspirace a kreativity, kterou pak můžete využít ve svém zaměstnání. „Osobní rozvoj je naprostou nutností pro kvalitní fungování každého manažera. Nejen lidé na vedoucích pozicích by si měli uvědomit, že odpočinek je součástí potřebné regenerace. Být na příjmu 24 hodin denně, 7 dní v týdnu zkrátka nelze,“ říká Mgr. Štěpán Mika, ředitel vzdělávacího institutu CEMI, jehož branami prošlo již více než 1 500 manažerů a kde se v rámci uceleného MBA studia specializují mimo jiné právě na výuku managementu osobního rozvoje manažerů na všech úrovních řízení.

 

Zdroje:

  1. http://firma.profesia.cz/aktuality/nejvice-lidi-stravi-letos-dovolenou-cesku-petina-lete-nikam-nepojede/
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
To je taky můj případ. Nejraději si vybírám dovolenou najednou a v kuse. Bohužel ne vždy to tak jde udělat. Ale když se to povede je to pak super. Člověk má čas v podstatě na cokoliv. Jedno jaro jsem tak mohl procestovat USA od východu na západ, jindy jsme pro změnu s kamarády procestovali kus Asie. Je to bezva a hlavně žádný stres. Problém nastane, když člověk potřebuje dovolenou ještě někdy jindy po zbytek roku. Letos jsem měl dovolenou tři týdny v kuse ale naše původní plány nakonec nevyšly. A tak jsem vybral nějakou last minutku a navštívil Koreu a když mi zbývalo ještě 8 dní dovolené, vzal jsem auto, vybral několik ubytování http://www.ubytovanivchorvatsku.cz/lastminute/ a vyrazil do Chorvatska. Ani tady jsem tak nezůstával na jednom místě. Jen tak se vyvalit u vody, není pro mě.
Vstoupit do diskuze


Související články

Objev století vždy získá náhoda

Jak obchodovat levely

Zenith Credit Group Investment Inc.

EU

EUR/USD & GBP/USD

S&P500Čti více
Ilustrativní obrázek

Ropa posiluje v reakci na sestřelení íránského dronu

Ilustrativní obrázek

Zlato dnes zdražilo nejvýše za více než 6 let. Na vině jsou centrální banky

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy končí v zeleném

Ilustrativní obrázek

Index DAX roste

Ilustrativní obrázek

Akcie na Wall Street zavřely mírně v zelených číslech

Ilustrativní obrázek

Ozvěny trhu: Je americký dolar silný, nebo není?

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.