Jednobarevná vláda Andreje Babiše podnikatelům nepomůže, návrh na zvýšení limitů pro výdajové paušály shodila ze stolu

09:09 | fa ra | Diskuze

Vláda dnes vyslovila nesouhlas s návrhem ODS, který by zvýšil hranici pro možnost využít výdajové paušály o milion korun na dva miliony korun. Novináře o tom informovalo tiskové oddělení úřadu vlády. Negativní stanovisko k návrhu již dříve navrhli vládní legislativci. Podnikatelům by podle nich administrativy neubylo. Navíc by tratily státní, krajské i obecní rozpočty. Návrh projedná Sněmovna.

Ilustrativní obrázek
Foto: hnutiano.cz

Předkladatelé z řad poslanců ODS si od novely slibují snížení byrokracie podnikatelů související s evidováním výdajů. Kabinet by ale měl upozornit na to, že právě milion korun příjmů je hranicí pro to, že se podnikatel stane poplatníkem daně z přidané hodnoty. "Vznikne mu povinnost sledovat a evidovat skutečné výdaje. Využití paušálních výdajů u takového poplatníka by se pak stávalo pouze nástrojem daňové optimalizace daně z příjmů, a nikoliv nástrojem ke snížení poplatníkovy administrativy," stojí v návrhu stanoviska vlády.

Občanští demokraté naopak poukazují na to, že při uplatnění paušálu podnikatel vždy nějakou daň odvede. "Paušály nenutí podnikatele do daňových optimalizací a umělému zvyšování nákladů," napsali v důvodové zprávě.

ODS odhadla rozpočtové dopady novely nejvýše na miliardu korun ročně pro stát a do 350 milionů korun pro obce a kraje. Ministerstvo financí předpokládá roční ztrátu veřejných rozpočtů kolem 1,2 miliardy korun, dopady na obce a kraje by byly kolem 300 milionů korun.

Proti předloze se podle podkladů postavila v připomínkovém řízení ministerstva financí a práce a sociálních věcí. Naopak ministerstvo zemědělství s novelou "v zásadě" souhlasilo a ministerstvo průmyslu a obchodu k ní zaujalo neutrální postoj.

Snížení hranice ze dvou milionů na nynější jeden milion korun schválila Sněmovna v minulém volebním období za koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL. Výdajové paušály slouží živnostníkům při výpočtu základu daně. Místo toho, aby dokládali jednotlivé výdaje během roku, uplatní je paušální částkou, kterou zákon stanoví procentem, a to podle jednotlivých druhů podnikání.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Expandující české e-shopy už mají jen měsíc na změnu fakturace v Maďarsku.

Ilustrativní obrázek

Do konce února musí firmy nahlásit přeshraniční daňová uspořádání. Nejasnosti bude řešit soud EU

Ilustrativní obrázek

Jen do března. Brexit zkrátil lhůtu pro žádosti o vrácení DPH

Ilustrativní obrázek

Jak správně odečíst úroky hypotéky z daní?

Ilustrativní obrázek

Daňařem roku v oblasti DPH je Igor Pantůček z BDO

Ilustrativní obrázek

HDP Česká republika, 4Q 2020 - komentář Radomíra Jáče, Generali InvestmentsČti více
Ilustrativní obrázek

RSTS poskytuje na družstevní bydlení až 2 miliony bez zajištění, Splatnost úvěru prodlužuje až na 25 let

Ilustrativní obrázek

Dvě třetiny zákazníků plánují nadále využívat digitální platby i po skončení pandemie

Ilustrativní obrázek

Jak nyní požádat o hypotéku a jakých chyb se vyvarovat?

Ilustrativní obrázek

Měsíčník finančních trhů – Únor 2021

Ilustrativní obrázek

Tři čtvrtiny Čechů vychází s aktuálními příjmy stejně nebo lépe než pandemií

Ilustrativní obrázek

Jak financovat koupi nemovitosti, když jejich ceny nadále rostou?

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.