Jednatel předlužené EMTC Tomáš Bárta chce řešit úpadek konkurzem

13:45 | E V | Diskuze

Jednatel předlužené skupiny EMTC Tomáš Bárta doposud navrhoval řešení svého úpadku formou oddlužení.

Ilustrativní obrázek
Foto: EMTC

Nyní však vyzývá soud, aby rozhodl o způsobu řešení jeho úpadku konkurzem, vyplývá z informací zveřejněných v inslovenčním rejstříku. Skupina EMTC a její jednatel Tomáš Bárta dluží svým věřitelům téměř jednu miliardu, převážně za nesplacené dluhopisy, které jeho skupina emitovala. Městský soud v Praze se tak nyní zabývá jednou z aktuálně největších dluhopisových kauz v ČR. Informaci dnes zveřejnila i ČTK.

Státní zastupitelství a soud se v poslední době také věnovali návrhu Tomáše Bárty z poloviny července, ve kterém Bárta vyzýval soud ke zproštění současného insolvenčního správce Jaroslava Brože. Svůj návrh Bárta odůvodnil především porušením odborné péče správce při přezkumu přihlášených pohledávek vůči Bártovi. Jeho domněnka, že správce nepostupoval v souladu s jeho představou o výsledku přezkumu, nemůže podle státního zastupitelství obstát jako důvod pro jeho odvolání. Ke stejnému názoru dospěl i Městský soud v Praze, který Bártův návrh na Brožovo zproštění funkce zamítl jako nedůvodný. V rámci svého řízení totiž nezjistil, že by správce nepostupoval při výkonu své funkce s odbornou péčí. Ve svém usnesení přímo uvádí: „Naopak, soudu se dosavadní činnost správce jeví jako vysoce profesionální, pečlivá a svědomitá“.

Státní zastupitelství také na závěr uvedlo, že změna výměna insolvenčního správce v této fázi řízení znamená obecně vždy zdržení a v dané věci to platí dvojnásobně, a to s ohledem na personální propojení Tomáše Bárty jako fyzické osoby a Tomáše Bárty jako vlastníka většího počtu obchodních společností nacházejících se v úpadku. Mimo samotného Bárty jsou totiž v úpadku i jeho skupina EMTC-Czech, společnost Lipa Learning, EMTC Business či EMTC Real Estate. Insolvenční správce Bárty Jaroslav Brož během insolvenčního řízení mimo jiné také upozornil na možnou existenci indikátorů Ponziho schématu, tzv. letadla.

Zdroj:Marek Hermann, rizikovedluhopisy.cz
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

GLP představuje svůj první logistický projekt v České republice

Ilustrativní obrázek

Live Sweaters mění název

Ilustrativní obrázek

Dividenda Vienna Insurance Group v roce 2020 a dalších letech

Ilustrativní obrázek

Prodejce autodílů Autozone zveřejnil výsledky za 4Q, ve kterém dosáhnul rekordních tržeb

Ilustrativní obrázek

Společnost Daktela vstoupila na Filipíny, největší call centrový trh na světě

Ilustrativní obrázek

Expobank CZ rozšiřuje partnerské on-line služby o sjednání dlouhodobého cestovního pojištění za atraktivní cenu, kryje i covid-19Čti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v záporu

Ilustrativní obrázek

Asijské indexy dnes pokračovaly v poklesech

Ilustrativní obrázek

Index S&P 500 uzavírá středeční seanci ztrátou -2,37%

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k pádu akcií Tesly

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k pádu akcií Nikola Corporation

Ilustrativní obrázek

Německá burza otevřela v pozitivních číslech

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.