Jednání o Brexitu by mělo začít v 1Q 2017

03.10.2016 12:28 | Redakce W4T | Diskuze

Britská libra dnes vůči dolaru oslabuje téměř o 1 % po komentáři britské premiérky, která uvedla, že jednání o Brexitu by mělo začít v 1Q 2017. V minulém týdnu hedgeové fondy zvýšily u libry krátké pozice, čímž spekulovaly na oslabení měny.

Foto: frankieleon

Libra je nyní 1 % nad 31-letým minimem, které bylo dosaženo několik dní po rozhodnutí Britů vystoupit z EU v referendu uskutečněného 23. června.

 

Index nákupních manažerů ve výrobě Markit

V 10:30 institut Markit zveřejnil index nákupních manažerů ve výrobě, který výrazně překonal očekávání analytiků. Index se v září zvýšil z 53,4 b. na 55,4 b. při očekávání 52,1 b. Nicméně libra v rámci denní volatility reagovala posílením z dnešních minim.

Před měsícem jsme informovali, že tzv. měkká data indexů PMI ve Velké Británii výrazně překonaly očekávání.

Podle ekonomů z Markit slabší libra nadále pozitivně ovlivňuje výrobu, což působí jako kompenzace za nejistotu ohledně jednání s EU o zavedení nových obchodních vztahů.

Ekonom Rob Dobson z Markit uvedl, že nové objednávky se nejvíce zvýšily v Asii, Evropě, USA a řadě rozvíjejících se trzích.

Robson dále uvedl, že se zlepšily obě kategorii v investičních statcích jako nová aktivita a výroba. Což může být znakem, že objem kapitálových výdajů se zvyšuje z nižší aktivity započaté začátkem roku.  

Na druhé straně slabší měna zvyšuje náklady, protože importní ceny jsou vyšší. V září se importní i exportní náklady výrazně zvýšily právě kvůli slabší libře.

Následující graf ukazuje vývoj britské libry vůči americkému dolaru GBP/USD od října 2015.

Zdroj: Bloomberg

Zdroj:Vojtěch Cinert Fio banka, a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.