Je poptávka po bezpečí udržitelná?

18.07.2016 10:31 | Swissquote Ltd | Diskuze

Referendum o brexitu podtrhlo důležitou roli bezpečných aktiv v nejistých obdobích. Býčí tlaky na švýcarský frank a jen ještě zesílily. Je jasné, že nejdůležitější nejsou ekonomické údaje, ale spíš politická stabilita těchto zemí.

Foto: Public Domain

Japonsko je stejně jako Švýcarsko uprostřed deflačního období. Jen nekoreluje s japonskou ekonomikou, ale riziko není u této měny zdaleka nízké. Jsme přesvědčeni, že úrokové sazby by mohly zapadnout ještě hlouběji do záporných hodnot. Proto není nijak překvapivé, že drahé kovy stoupají, protože představují pojistku bez úrokových sazeb proti (i když nepravděpodobnému) propadu důvěryhodných měn.

Výsledky hlasování o brexitu toho hodně odhalily. Od vzniku Evropské unie nebyl ještě její rozpad tak blízko. A aby se ještě přisypala sůl do rány, referendum ve Finsku také není daleko, protože petice už dosáhla poloviny požadovaných podpisů. Investoři jsou si této problematiky plně vědomi, poptávka po zlatu a stříbru stoupá a tyto drahé kovy se obchodují na úrovních, jaké jsme už tři roky neviděli.

Nicméně ostrý vzestup zlata a stříbra přináší paradox. Banky, především evropské banky, se jako emitenti papírové unce ocitly v oku uragánu. Vzestup nabídky drží cenné kovy na nižší úrovni a pomáhá udržet důvěru ve fiduciární měny. Není tedy podstatné, že nabídky fyzického zlata a stříbra nebyla nikdy tak vysoko. Existuje ještě jedno významné riziko, které by mohlo vzácné kovy zatížit a spustit vytvoření rozdílu mezi trhy s papírovými a fyzickými kovy. Nezapomínejme, že trh s papírovým zlatem je dvěstěkrát větší než trh s fyzickým zlatem.

Bude zlato a stříbro v dalších měsících dál stoupat? Existuje skutečný býčí potenciál. Přes sliby Fedu během posledních čtyř let, že americké úrokové sazby budou udržitelně stoupat, finanční trhy začínají vstřebávat pravděpodobnost snížení sazeb před koncem roku 2017. Nedůvěra k centrálním bankám se stává hlavním aspektem v posilování zlata a stříbra. Záporné úrokové sazby jsou nesmyslné, pokud ten, kdo půjčuje, platí úroky. Navíc nevidíme, jak by ECB nebo Bank of England mohly dosáhnout lepších výsledků než ECB nebo BoJ. Zlato a stříbro mají cestu doširoka otevřenou.

Swissquote

 

 

 

 

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.