Je FX intervence jedinou kartou v rukávu SNB?

15.07.2016 08:00 | Swissquote Ltd | Diskuze

Švýcarská národní banka rozšiřuje svoji bilanci ve snaze zmírnit vzestupný tlak na švýcarskou měnu. Celkový počet vkladů na viděnou během posledního červnového týdne výrazně stoupl. Během týdne po hlasování o brexitu vzrost z 6,3 miliardy na 507,5 miliard. Nyní je zneklidňující celková bilance, která přesahuje 100% ročního švýcarského HDP.

Foto: Marcel Grieder

Tempo růstu nebylo tak rychlé vzhledem k opuštění pegu v lednu 2015. Obáváme se, že politika záporných sazeb pravděpodobně neuleví tlaku z nejisté ekonomické situace a podmínek trhu. CHF by měl dál strádat svým tradičním statusem bezpečné měny. Zůstává výrazně nadhodnocený a deflační tlaky by měly trvat dál. Vlastně si nemyslíme, že by současná monetární politika mohla zvýšit inflaci.

Forexové rezervy také stoupají

Na začátku minulého týdne byly zveřejněny devizové rezervy a ukázalo se, že se zvýšily z 6,7 miliard CHF na 608,8 miliard. Tento vývoj naznačuje silný zásah Švýcarské národní banky na ochranu domácí měny. Jsme přesvědčeni, že SNB bude dál intervenovat na FX trhu, aby dostala EUR/CHF nad 1,0800. Z našeho pohledu bude pro udržení stabilní měny nutná rozsáhlá rozvaha.

Nejistota v EU zatěžuje EUR/CHF

SNB je také ostražitá ohledně vývoje EU, především kvůli riziku narušení EU. Tato možnost stále sílí. Finsko také spustilo petici naznačující úmysl odejít. Je důležité připomenout, že současný evropský zmatek a problémy Evropské banky neustále táhnou peníze k bezpečným aktivům, především CHF. Z našeho pohledu se úroveň 1,0800 jeví příliš silná pro intervenci, zvlášť při prodejních tlacích na CHF, které jsou na té úrovni silnější. Na spadnutí jsou další zásahy SNB, protože centrální banka je připravena hájit svoji měnu i ekonomiku.

Intervence by měly být i nadále hlavním nástrojem pro oslabení franku, alespoň prozatím, protože to méně naruší ekonomiku, ačkoli snížení sazeb k -1% by také nebylo nic mimořádného. Abychom to shrnuli, SNB se úspěšně daří bránit velkému posilování CHF po brexitu. Centrální banka přesto zůstává pod silným tlakem.

Swissquote

 

Zdroj:www.swissquote.cz
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.