Je Caterpillar nejúspěšnějším titulem z indexu Dow Jones Index Average oprávněně?

06:05 | V Z | Diskuze

Zdá se to téměř nemožné, ale Caterpillar je nejvýkonnějším titulem ze 30 sledovaných komponent indexu 30 Dow Jones Industrial Average (DJIA) od začátku roku 2016. S celkovým výnosem 27,3 % překonává další tituly o téměř 5,5 bodu, píše server 247wallst.com.

Foto: Caterpillar

Růst tržeb společnosti Caterpillar, která se zabývá těžkým strojírenstvím, zejména výrobou zemních strojů (buldozery, bagry) a strojů pro těžební průmysl, je negativně ovlivněn špatnou ekonomickou situací v Číně, Brazílii, Rusku i na dalších trzích, které dříve rapidně rostly. Dalším negativním faktorem je slabý americký dolar a nízká míra kapitálových investic. Navíc jsou nyní ve výše uvedených zemích k dispozici velké zásoby starších použitých strojů k prodeji či pronájmu, takže firmy již nejsou nuceny kupovat nové vybavení.

Vzhledem k těmto okolnostem je překvapivé a téměř absurdní, jak dobře se Caterpillaru daří a že je dokonce nejúspěšnějším titulem indexu DJIA.

Server 247st.com podrobně zanalyzoval vývoj akcií i hospodářských výsledků společnosti, aby zjistil, zda je titul nadhodnocený nebo jde o případ záhadného růstu, který překvapil opatrné i logicky uvažující investory. Jedním z klíčových problémů je, že akciový trh se chová jako diskontní mechanismus, který se snaží dohlédnou za zprávy z dnešního dne a přijít na to, jaký bude vývoj za šest či dvanáct měsíců. U velkých společností nebo firem, u nichž se očekává výrazný zvrat může horizont odhadů a plánování činit i 18 či 24 měsíců.

Výkonnost Caterpillaru od začátku roku se započtením dividend vzrostla o 27,3 %. To je u společnosti, jejíž tržby nerostou a která právě oznámila další vlnu propouštění, obtížně vysvětlitelné. Tituly v rámci indexu DJIA, která následují za Caterpillarem, od začátku roku vykázaly výnosy ve výši 21 až 22 %. Do této skupiny patří např. Merck, UnitedHealth, 3M a Wal-Mart. Medián růstu všech titulů v indexu Dow Jones je 6,3 % a index sám od začátku roku stoupl o více než 8 %.

V roce 2016 přitom se k akciím Caterpillaru vyjádřilo několik významných analytiků. Některé zprávy jsou z dlouhodobého hlediska nepodstatné, jiné se potvrdily.

  • 16. srpna technický tým BofA Merrill Lynch sdělil, že jeho pohled na Caterpillar je příznivý. Fundamentální tým uvedl, že otázky ohledně Caterpillaru přetrvávají, udělil společnosti rating Neutral a stanovil cílovou cenu 76,00 dolarů za akcii.
  • 11. srpna Jefferies zachoval rating Hold a stanovil cílovou cenu 72,000 dolarů za akci (v porovnání s tehdejší cenou dosahující 83,24 dolarů za akcii). Jefferies se domnívá, že růst společnosti je nejistý a restrukturalizace proběhla jen napůl.
  • 20. srpna S&P Global prodloužila Caterpillaru rating Sell a stanovila cílovou cenu za 12 měsíců ve výši 63 dolarů za akcii.
  • 9. srpna Macquarie zachovala dříve udělený rating Underperform a stanovila cílovou cenu na pouhých 51,00 dolarů za akcii. Podle Macquarie by měli investoři prodat akcie Caterpillaru, jakmile to bude možné, protože rok 2016 bude velmi náročný a ropný i plynárenský průmysl zaznamenají prudký pokles.
  • 27. července RBC Capital Markets prodloužila Caterpillaru rating Sector Perform a zvedla cílovou cenu na 73 dolarů za akcii z předchozích 70 dolarů, na něž zvedla odhad 25. dubna (z 68 dolarů za kus).
  • 26. dubna Argus zvýšil rating Caterpillaru na Buy z Hold a stanovil cílovou cenu ve výši 92 dolarů za akcii.
  • 25. dubna Goldman Sachs zvýšil rating akcií Caterpillaru ze Sell na Neutral a stanovil cílovou cenu 78 dolarů, oproti předchozím 62 dolarům. Downgrade na Sell přitom proběhl 25. ledna, kdy byla rovněž snížena cílová cena na 51 dolarů z předchozích 60,98 dolarů.

Server 247wallst.com detailně analyzoval vývoj ceny akcií Caterpillaru. Caterpillar v roce 2015 uzavřel na 67,96 dolarů za akcii, bez zahrnutí vyplacených dividend. Jeho hodnota tak v tomto roce klesla o 23 %. Konsensuální cílová cena analytiků společnosti Thompson Reuters v prvním lednovém týdnu dosáhla 68,19 dolarů. Nyní jsou akcie společnosti obchodovány za 83,50 dolarů za kus a k 12. srpnu konsensuální cílová cena dosahovala 72,06 dolarů.

Na začátku roku 2016 by přitom nikdo nečekal, že se Caterpillar stane nejrychleji rostoucím titulem indexu Dow Jones. 247wallst.com ve své bull-bear analýze akcií Caterpillaru pro rok 2016 odhadoval celkový celoroční výnos jen na 4,9 %, včetně dividendového výnosu ve výši 4,5 %.

Titulu tak pomohly naděje na obnovený růst v Číně a pokračující restrukturalizace (vedoucí ke snížení provozních marží. Na začátku roku 2016 rovněž analytici nepočítali s naprosto nečekaným nárůstem ceny zlata, ke kterému později došlo. Výsledky některých těžařských a kovodělných společností se tak zlepšily, i když zčásti jen proto, že se soustředily na ziskové provozy a zbavily se ztrátových.

Šokující zprávou přitom je, že výnosy Caterpillaru i nadále klesají. Analytici několikrát snížili výhled pro roční výnosy společnosti a je zřejmé, že skutečná míra růstu závisí na okolnostech, které firma nedokáže ovlivnit. Možná si investoři zachovávají důvěru v tento titul díky vypláceným dividendám a zpětnému odkupu akcií.

Nadšení z nárůstu hodnoty akcií Caterpillaru na 83,50 dolarů však tlumí skutečnost, že v dubnu 2011 jejich cena dosahovala 115 dolarů. Návrat k tehdejším hodnotám by tedy trval ještě dlouho. Tržby v roce 2015 dosáhly 47 miliard dolarů, zatímco v letech 2014 a 2013 dosahovaly 55 miliard dolarů a v oce 2012 dokonce 65,9 miliard. Analytici pro rok 2016 předpokládají tržby ve výši 40 miliard dolarů a v podobné výši se pohybují i odhady pro roky 2017 a 2018.

Růst Caterpillaru je tedy záhadou, a analytici se domnívají, že není podložený. Investoři však zjevně smýšlejí jinak. Racionálně uvažující investoři by přitom měli uvažovat tak, že dalšímu růstu titulu by mělo předcházet oznámení alespoň částečných zlepšení výsledků.

Zdroj:247wallst, Redakce
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.