Japonští vědci přišli na způsob, jak „číst myšlenky“

13:22 | wa pe | Diskuze

Vědci z Advanced Telecommunications Research Institute International (ATR) Kjótské univerzity sestavili neurální síť, která dokáže přečíst a přibližně reprodukovat obsah našich myšlenek.

Ilustrativní obrázek
Foto: Mike Renpening

Pokud se těšíte na to, že poprvé takzvaně uvidíte svému partneru do hlavy, musíme Vás bohužel zklamat. Vědcům se zatím podařila na základě aktivity lidského mozku pouze přibližná rekonstrukce obrazového vjemu. Zatímco dosavadní pokusy uspěly pouze v případě velmi jednoduchých tvarů či předem vybrané množiny obrazců,tým vědců složený z Guohua Shena, Tomoyasu Horikawy, Kei Majimy a Yukiyasu Kamitaniho byl za pomocí metody takzvané hluboké neurální sítě schopný dekódovat komplexní mentální obrazy. V rámci této nové metody jsou odborníci schopni rekonstruovat čistě jen na základě mozkové aktivity například obraz osoby, který dříve neměli k dispozici. „Věříme, že hluboká neurální síť může být dobrým prostředkem k pochopení hierarchických procesů v mozku,“ uvedl Yukiyasu Kamitani, jeden z autorů studie. Podle něj lidský mozek zpracovává vizuální informace tak, že hierarchicky extrahuje různé úrovně rysů či součástí obrazu o různých stupních složitosti.

V rámci své metody neurální síť přiřazuje jednotlivé hodnoty pixelů obrazu konkrétním signálům mozkové aktivity získaným prostřednictvím funkční magnetické rezonance. Během testu byly třem zdravým subjektům ukázány obrazy ze tří různých kategorií, přírodní obrazce, umělé geometrické tvary a abecední znaky. Poté byla prostřednictvím funkční magnetické rezonance (fMRI) snímána mozková aktivita účastníků testu se zaměřením na vizuální mozkovou kůru, která zpracovává informace z očí. Takto získaná data výzkumníci převedli do své hluboké neurální sítě, která byla schopna přibližné rekonstrukce pozorovaného obrazu. Výsledkem není obraz zcela věrný originálu, tedy například letadlu či rybě, které účastnici testu viděli, ale rekonstrukce je dostatečně přesná na to, aby výzkumníci zjistili jednoznačnou podobnost. Ostatně posuďte sami na videích níže:

zdroj: KamitaniLab

zdroj: KamitaniLab

Zdroj:techxplore
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Solar Orbiter začal s měřeními. Z Čech má na palubě jedinečnou optiku.

Ilustrativní obrázek

V Česku se rekordně investovalo do výzkumu a vývoje

Ilustrativní obrázek

Jak se ladila chytrá stélka do bot Miomove

Ilustrativní obrázek

Hyundai prezentuje na konferenci MIF 2019 filozofii budoucí mobility, zaměřenou na člověka

Ilustrativní obrázek

Kam směřuje využití umělé inteligence?

Ilustrativní obrázek

Exact Sciences kupuje firmu Genomic Health za 2,8 miliardy USDČti více
Ilustrativní obrázek

Čína začala nakupovat ropu do státních hmotných rezerv; cílem objem ekvivalentní 90denním dovozům

Ilustrativní obrázek

Ceny ropy se dostaly na svá sedmnáctiletá minima

Ilustrativní obrázek

Rusko volá po nové dohodě na omezení těžby ropy na širší platformě než jen OPEC

Ilustrativní obrázek

Špičky Volkswagenu vyzývají ECB k uspíšení nákupů na trhu s komerčními dluhopisy

Ilustrativní obrázek

ČEZ získal 51% podíl ve firmě Geomet zabývající se projektem těžby lithia na Cínovci

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.