Japonští vědci přišli na způsob, jak „číst myšlenky“

13:22 | wa pe | Diskuze

Vědci z Advanced Telecommunications Research Institute International (ATR) Kjótské univerzity sestavili neurální síť, která dokáže přečíst a přibližně reprodukovat obsah našich myšlenek.

Ilustrativní obrázek
Foto: Mike Renpening

Pokud se těšíte na to, že poprvé takzvaně uvidíte svému partneru do hlavy, musíme Vás bohužel zklamat. Vědcům se zatím podařila na základě aktivity lidského mozku pouze přibližná rekonstrukce obrazového vjemu. Zatímco dosavadní pokusy uspěly pouze v případě velmi jednoduchých tvarů či předem vybrané množiny obrazců,tým vědců složený z Guohua Shena, Tomoyasu Horikawy, Kei Majimy a Yukiyasu Kamitaniho byl za pomocí metody takzvané hluboké neurální sítě schopný dekódovat komplexní mentální obrazy. V rámci této nové metody jsou odborníci schopni rekonstruovat čistě jen na základě mozkové aktivity například obraz osoby, který dříve neměli k dispozici. „Věříme, že hluboká neurální síť může být dobrým prostředkem k pochopení hierarchických procesů v mozku,“ uvedl Yukiyasu Kamitani, jeden z autorů studie. Podle něj lidský mozek zpracovává vizuální informace tak, že hierarchicky extrahuje různé úrovně rysů či součástí obrazu o různých stupních složitosti.

V rámci své metody neurální síť přiřazuje jednotlivé hodnoty pixelů obrazu konkrétním signálům mozkové aktivity získaným prostřednictvím funkční magnetické rezonance. Během testu byly třem zdravým subjektům ukázány obrazy ze tří různých kategorií, přírodní obrazce, umělé geometrické tvary a abecední znaky. Poté byla prostřednictvím funkční magnetické rezonance (fMRI) snímána mozková aktivita účastníků testu se zaměřením na vizuální mozkovou kůru, která zpracovává informace z očí. Takto získaná data výzkumníci převedli do své hluboké neurální sítě, která byla schopna přibližné rekonstrukce pozorovaného obrazu. Výsledkem není obraz zcela věrný originálu, tedy například letadlu či rybě, které účastnici testu viděli, ale rekonstrukce je dostatečně přesná na to, aby výzkumníci zjistili jednoznačnou podobnost. Ostatně posuďte sami na videích níže:

zdroj: KamitaniLab

zdroj: KamitaniLab

Zdroj:techxplore
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Hyundai prezentuje na konferenci MIF 2019 filozofii budoucí mobility, zaměřenou na člověka

Ilustrativní obrázek

Kam směřuje využití umělé inteligence?

Ilustrativní obrázek

Exact Sciences kupuje firmu Genomic Health za 2,8 miliardy USD

Ilustrativní obrázek

Kde se již prosadila umělá inteligence?

Ilustrativní obrázek

Lightway udělal z České republiky velmoc a vyváží přirozené světlo do celého světaČti více
Ilustrativní obrázek

Komentář k vývoji cen pohonných hmot a ropy

Ilustrativní obrázek

Rozbřesk: Koruna testuje nová maxima, nad trhy hrozí čínský koronavir

Ilustrativní obrázek

Analýza

Ilustrativní obrázek

Trhy reagují na konflikt mezi Íránem a Spojenými státy.

Ilustrativní obrázek

Cena zlata v reakci na geopolitické riziko atakuje sedmiletá maxima

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k růstu ceny zlata, palladia a ropy

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.