Japonský jen se prudce propadá. Měnový výbor japonské centrální banky (BOJ) mírně rozšířil svá stimulační opatření

08:22 | Redakce W4T | Diskuze

Měnový výbor japonské centrální banky (BOJ) mírně rozšířil svá stimulační opatření prostřednictvím zvýšení nákupu aktiv od finančních institucí.

Foto: IvanWalsh.com

Tento krok má podpořit růst a urychlit inflaci směrem ke dvěma procentům. Banka však zachovala beze změny dosavadní rámec měnové politiky, v němž pumpuje do ekonomiky prostřednictvím nákupů dluhopisů 80 bilionů jenů (19 bilionů Kč) ročně. Úrokovou sazbu na vklady, které mají u centrální banky komerční banky, nechala na minus 0,1 procenta.

BOJ téměř zdvojnásobí roční nákupy tzv. burzovně obchodovaných fondů (ETF) na šest bilionů jenů (1,4 bilionu Kč) ze současných 3,3 bilionu jenů. Banka rovněž zdvojnásobí velikost úvěrového programu v amerických dolarech, který má podpořit operace japonských firem v zahraničí, na 24 miliard USD (585,8 miliardy Kč).

Rozhodnutí o dalším uvolnění měnové politiky přichází poté, co japonský premiér Šinzó Abe na počátku tohoto týdne oznámil, že vláda chce podpořit ekonomiku dalšími opatřeními v hodnotě 28 bilionů jenů. Bude však zřejmě zklamáním pro investory, kteří po oznámení stimulačních opatření vlády čekali, že banka přijde s odvážnějšími kroky.

Banka dodala, že důkladně posoudí účinek záporných sazeb a svého masivního programu nákupu aktiv na svém příštím zasedání. To naznačuje, že by mohla přistoupit k úpravě své politiky.

BOJ rovněž v prohlášení upozornila, že rozhodnutí Británie opustit Evropskou unii zhoršuje globální ekonomický výhled v době, kdy oživení japonské ekonomiky je stále nejisté.

Před rozhodnutím BOJ zveřejnilo Japonsko řadu statistických údajů, které jsou další známkou červnového oslabení japonské ekonomiky. Průmyslová výroba a výdaje spotřebitelů meziročně klesly. Nezaměstnanost se sice snížila, avšak mzdy výrazně nerostly, což je negativní pro spotřebitelskou poptávku. Jádrová inflace pak klesla o půl procenta, napsaly agentury AP a Reuters.

Kurz jenu po po oznámení prudce propadl. Kurz dolaru k jenu odepisuje 1,56% a kurz eura k dolaru 1,52%.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.