Japonsko: Další stimuly se odkládají

09:30 | Swissquote Ltd | Diskuze

Japonské akciové trhy minulý čtvrtek strádaly. Indexy Nikkei i Topix uzavíraly hluboko v záporném území se ztrátou více než 3%. Důvod je jednoduchý: podpora od Japonské centrální banky se nebude zvyšovat. Depozitní sazba zůstává nezměněná na 0,1% a guvernér Kuroda oznámil, že cíl nákupu aktiv se drží na 80 trilionech ročně. Japonská banka se rozhodla přes slabé výsledky nepřidávat další pobídky a finanční trhy snížily ohledně japonských akcií očekávání.

Foto: Japanexperterna.se

Japonská ekonomika dál poskytuje falešné naděje. Za prvé boj BoJ s deflací se jeví nekonečný a překvapivé lednové zavedení záporných sazeb zatím nepodpořilo inflaci. Japonští stratégové nyní tvrdí, že v roce 2017 bude dosaženo cílového CPI 2%. Za druhé jen i přes globální nejistotu přitahuje investory jako bezpečná měna a za třetí, současné domácí výsledky budí obavy, především dubnový PMI spadl z 49,1 předešlý měsíc na 48,0. Únorová terciální průmyslová činnost spadla o 0,1%. I nejnovější index celkové průmyslové činnosti se snížil o 1,2%.


Čas, čas a zase čas...

Na tiskové konferenci po rozhodnutí o sazbách guvernér Kuroda zmínil, že centrální banka potřebuje na zhodnocení dopadu záporných úrokových sazeb víc času. Pokud se týče měny, jen roste proti greenbacku (USD) stále víc a pár míří k úrovni 107. Jen je stále proti dolaru o dost silnější, než byl na začátku tohoto roku, kdy se pár pohyboval kolem 118/120.

 

Jen by měl do dalšího zásahu posílit

Existuje velká pravděpodobnost, že strategie BoJ "počkáme a uvidíme" by mohla dohnat jen až na 100. Hlavním motorem páru USDJPY je monetární politika divergence mezi Fedem a BoJ, ale myslíme si, že americká cesta k vyšším úrokovým sazbám existuje, alespoň prozatím, jen v hlavách členů Fedu. Zatím si myslíme, že k dalšímu uvolňování do léta nedojde. Jen hlubší zpomalení ekonomiky v několika následujících měsících by mohlo přimět BoJ k dalším stimulům. Proto zůstáváme ohledně USDJPY vzhledem k nejistotám v USA ve střednědobém horizontu medvědí. Potom bude muset BoJ sáhnout k dalšímu uvolňování a guvernér Kuroda se i přes současný trpělivý postoj vrátí k Přístupu "ať to stojí, co to stojí" prezidenta ECB Draghiho.

 

Swissquote

 

Zdroj:www.swissquote.cz
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.