Japonská banka je připravena znovu jednat

02.06.2016 08:00 | Swissquote Ltd | Diskuze

Guvernér BoJ Kuroda minulý čtvrtek v projevu před japonským parlamentem potvrdil, že v případě přílišného posílení jenu budou „bez váhání“ přidány další stimuly. Řekl, že by to střednědobě ohrozilo cíl země dosáhnout inflace 2%.

Foto: IvanWalsh.com

Zatím finanční trhy netuší, jaká cena by intervenci BoJ spustila. Myslíme si ale, že hranice není daleko od současných cen a leží někde kolem 106/107 jenů za dolar. Stejně si ale myslíme, že se BoJ pravděpodobně pokusí vyhnout dalším pobídkám a cílová hodnota jenu je jen indikátorem pro centrální banku, že situace není udržitelná. Z našeho pohledu bylo Kurodovo prohlášení jen verbální intervencí. Nemyslíme si, že Japonsko by chtělo vršit další stimuly.

Náš názor podporuje skutečnost, že japonský CPI vykázal v dubnu meziročně -0,3%, což je nad očekáváním, ale stále méně než předešlý měsíc. Další údaj důležitý pro inflaci, Tokio CPI ,se dostal tento měsíc meziročně s -0,5% také pod předešlé hodnoty. Velice nízké výsledky zkomplikují dosáhnout na konci roku 2017 2% cíle inflace. Zdravý rozum nás nutí k úvahám, nakolik je země schopná dosáhnout tohoto cíle za rok a půl, když se jí to nepodařilo za poslední dvě desetiletí.

Skutečností je, že to je druhý měsíc v řadě, kdy byla inflace nižší. BoJ je možná přesvědčena, že současná síla jenu posiluje sestupný tlak na inflaci. My si myslíme, že zvýšení daně z obratu plánované na rok 2017 nebude odloženo ani zcela smeteno ze stolu. BoJ se jistě bude chtít vyhnout chaosu ohledně domácí ekonomiky.

Takže po Kurodově prohlášení by se další pobídky měly objevit už dnes, protože existují masivní negativní tlaky na inflaci. Pravda je, že JPY se proti dolaru mírně nadechl při oživení pravděpodobnosti červnového zvýšení sazeb Fedu. Naneštěstí pro Japonsko nebudou mít tyto naděje dlouhé trvání, americká ekonomika také strádá a medvědí tlaky na USD/ JPY se brzy obnoví, než bude BoJ nucena intervenovat v nekonečné monetární politice.

Pravděpodobně se objeví další problémy a japonská čísla se možná posunou výš. Ratingové agentury začínají uvažovat, jestli Japonsku nesnížit hodnocení, protože ekonomická očekávání jsou nejistá. Masivní dluh ostrova, jeho poměr dluhu k HDP 250% ještě na dlouho pohřbí naděje na udržitelné oživení.

 

Swissquote

 

Zdroj:www.swissquote.cz
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.