Japonské negativní sazby se zadrhávají

18.04.2016 12:28 | Miloš Kotek | Diskuze

Japonský dvouměsíční experiment s negativními úrokovými sazbami přináší některé neočekávané výsledky.

Foto: Japanexperterna.se

 

Obchodování na japonských kapitálových trzích uvadá. Velké finanční instituce obvykle převádějí svoje volné zdroje do japonského jenu s tím, že dostanou nějaký minimální úrok. Poslední uvolnění měnové politiky centrální japonskou bankou (Bank of Japan – BoJ) a snížení sazeb do záporné úrovně na toto chování překvapivě nemělo žádný vliv, i když BoJ předpokládala vyšší aktivitu. Zájem o japonské vládní dluhopisy byl tak velký, že výnosy mnohých dluhopisů klesly pod nulu.

Obvyklý scénář je takový, že zahraniční investoři se vyhýbají nízko výnosovým aktivům, ale v tomto případě přišli investoři ze zahraničí a nakupovali japonské dluhopisy, protože byly podpořeny levným japonským jenem.

Vznikl však postranní efekt ve formě posilování japonského jenu, který se dostal na 18 měsíční maximum vůči dolaru. Nízké úrokové sazby obvykle oslabují měnu a to pomáhá exportérům. To je hlavní cíl ekonomické politiky současného japonského předsedy vlády Shinzo Abe. Jeho ekonomická politika se obvykle nazývá „Abenomika“.

Ovšem místo toho, aby jen v důsledku uvolnění měnové politiky oslaboval, začal posilovat, protože investoři považují japonský jen za stabilní měnu, která v době nejistoty na globálních trzích uchovává svoji hodnotu. Dalším důvodem je oslabování amerického dolaru po oznámení Federální banky, že nebude v letošním roce zvyšovat základní úrokovou míru předpokládanou rychlostí. Kromě jiného se mnoho investorů domnívá, že Japonská centrální banka již nemá mnoho možností k uvolňování své měnové politiky.

 „Každý den si připadáte, jak Alenka v říši divů,“ říká Tomohisa Fujiki, šéf divize úrokových strategií v BNP Paribas Securities Japan. „Úrokové míry nemají na poskytování půjček žádný vliv, a funkce kapitálového trhu klesá. Nemůžete očekávat, že vše půjde podle plánu.“

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.