Janet Yellen podpořila dolarová aktiva

08:27 | fa ra | Diskuze

Americkému dolaru se v průběhu včerejší seance dařilo, když si vůči euru připisoval více než procento. Zatímco ještě ve včerejších ranních hodinách kurz opanoval hladinu 1,1300 USD/EUR, odpoledne se už dostal na dosah úrovně 1,1200 USD/EUR, kterou dokonce krátce prolomil.

Foto: Public Domain

Podporu získala americká měna, ale třeba i akciové trhy, díky zveřejnění projevu a následnému vystoupení šéfky americké centrální banky J. Yellen před Výborem pro finanční služby americké Sněmovny reprezentantů. Naopak euro příliš neprospěly nepříznivé statistiky prosincové průmyslové výroby ve Francii a Itálii. Své zisky si ale dolar nakonec neudržel. Dnes ráno se kotace pohybovaly opět kolem 1,1300 USD/EUR.

J. Yellen se podařilo uklidnit trhy s tím, že americká ekonomika je na cestě umírněného růstu, který umožní centrální bance postupné utahování měnové politiky. Výhled je podle ní stabilní, i když některá rizika sílí. Příjmy a majetek amerických domácností rostou, což podporuje jejich spotřebu, investice podniků mimo ropný sektor dokonce v H2 15 zrychlily. I nadále by mělo pokračovat zlepšování na trhu práce. Na straně druhé utahování podmínek na finančních trzích v důsledku klesajících cen akcií, nejistot kolem Číny a globálního přehodnocování úvěrového rizika jsou faktory, které by mohly ekonomiku USA vykolejit z jinak solidní růstové trajektorie.

Samotní američtí centrální bankéři očekávali na posledním zasedání FOMC, že letos zvýší úrokové sazby na čtyřech zasedáních. Ve světle zmíněných rizik se domníváme, že bude vypuštěno zvýšení právě na březnovém zasedání. Další zvýšení dolarových úrokových sazeb ta zřejmě uvidíme až na červnovém zasedání FOMC.

Dnes se uskuteční projev šéfky Fedu před druhou komorou amerického kongresu - Senátem. Samotný projev bude stejný jako včera, zajímavější tak bude část otázek a odpovědí. Kromě toho se jako každý čtvrtek dočkáme pravidelné týdenní statistiky o počtu nových uchazečů o podporu v nezaměstnanosti. Od těchto čísel se ale nedá čekat zásadnější kurzotvorný dopad. Evropský ekonomický kalendář je prázdný.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.