J&T Banka: Výhled na září

10:37 | E V | Diskuze

Kolotoč kolem obchodního sporu USA s Čínou

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Srpen byl opětovně hlavně o informacích kolem obchodního sporu USA a Číny. Již v minulém měsíčníku jsme zmiňovali náhlý komentář prezidenta Trumpa, který oznámil, že hodlá uvalit od září 10% cla na zbylý dovoz čínského zboží do USA v hodnotě 300 mld. USD. Důvodem měly být pokračující průtahy z čínské strany. Tento návrh byl posléze rozdělen na dvě vlny na 110 mld. USD (spotřební zboží, resp. především textil a obuv) od září a zhruba 160 mld. USD od 15. prosince (především elektronika). Zbylých zhruba 30 mld. USD buď nebude podléhat clu, nebo se bude řídit speciálním režimem. Čínská strana přišla s vlastním opatřením, které by mělo uvalit cla (5 - 10 %) na dovoz z USA do Číny v hodnotě zhruba 75 mld. USD. Americká administrativa neotálela a ihned přistoupila ke zvýšení dříve avizovaných 10% cel na úroveň 15 %. Na přelomu srpna a září měla původně proběhnout schůzka obou stran, ke které však nedošlo. Čínská strana rovněž údajně požádala o odklad zářiových cel, což se rovněž nestalo. Právě poslední vývoj znovu komplikuje nalezení společného termínu na společná jednání. Obchodní válka se tedy dále vyhrocuje. Například na začátku října se mají původní 25% cla na zboží v hodnotě 250 mld. USD zvýšit na 30 %. Jakákoliv zmínka o daném tématu má výrazný dopad na finanční trhy. Z delšího pohledu se jedná o negativní informaci pro vývoj v globální ekonomice.

 

Jackson Hole

Pravidelné roční setkání v Jackson Hole (22. - 25. 8.) mělo poukázat na výhled a postoj sledovaných centrálních bank světa. Především projev šéfa Fedu Jeroma Powella trh úzce sledoval. Avšak Powell nepřišel s přehnaně holubičím projevem. Naopak působil spíše opatrným dojmem, který poukazoval na rizika v globální ekonomice, která by Fed případně patřičně reflektoval. Nicméně jasně holubičí tón, který by naznačoval dlouhodobější směr snižování sazeb Powell ani tentokrát trhu nedoručil.

 

Itálie
 
Vládní převrat se nakonec v Itálii nekonal. Šéf Ligy Matteo Salvini rozbil předchozí vládní koalici v naději na předčasné parlamentní volby, které by dle dosavadních průzkumů s přehledem vyhrál kvůli svému antiimigračnímu postoji. Nicméně předchozí političtí rivalové (Hnutí pět hvězd a Demokratická stran) se spojili, aby zabránili předčasným volbám, a tak vyšachovali Salviniho z boje o post premiéra. Vedením vlády byl znovu pověřen staronový premiér Giuseppe Conte. Trh vyústění situace v Itálii přijal pozitivně vzhledem k tomu, že to potvrzuje proevropské vedení země.

 

Tzv. „tvrdý“ Brexit jak na houpačce
 
Situace ve Velké Británii se začala dále komplikovat. Královna nejprve novému premiéru Johnsonovi povolila prodloužení parlamentních prázdnin, aby se zkrátil čas, kdy bude moci parlament rozhodnout o dalších krocích vystoupení země z EU. Podobné kroky v očích investorů jen dále zvyšovaly pravděpodobnost na tzv. „tvrdý“ odchod země z EU. Avšak první dny září poukázaly na to, že parlament nechce případný tvrdý brexit. Poslanci chtěli další odklad a možnost dalšího jednání, což bylo v rozporu s tím, co prosazoval Johnson. Na tvrdý postoj premiéra zareagovali poslanci (včetně části vládních stoupenců) prosazením hlasování o zákazu odchodu země z EU bez dohody. Šance na tvrdý brexit se tedy opětovně posouvají na opačnou stranu.

 

Indexy v číslech

Nevýrazné komentáře z Jackson Hole a pokračování ságy obchodní války mezi USA a Čínou přinesly na trh zvýšenou volatilitu. Celkově americké akciové trhy za srpen odepsaly 1,7-2,6 % m/m. Německý DAX ustoupil o 2,1 %. Japonský Nikkei 225 -3,8 % m/m. Čínský index Shanghai Composite -1,6 % m/m. Domácí index PX za srpen vykázal 1,8% pokles m/m.

 

Trump a Čína nadále v čele zájmu
 
Září bude nadále patřit příběhu osočování a vyjednávání mezi USA a Čínou. Nové 15% tarify na 110 mld. USD čínského zboží jsou od září v platnosti a to zhoršuje možnost pro dříve uvažované vzájemné setkání. Navíc od října se zvýší cla na předchozích 250 mld. USD zboží na 30 z 25 %. Bez nové obchodní dohody budou vzájemné odvety negativně dopadat do globálního hospodářského růstu.

 

ECB
 
Zasedání ECB (12. 9.) bude pro trh významné vzhledem k dřívějším prohlášením jeho šéfa a pozdějším mírněním některých členů bankovní rady. Trh čeká na další výrazné uvolnění měnové politiky včetně obnovení programu QE. Nicméně ECB může trh překvapit svou relativní umírněností, což může trh znejistět a posunout úrovně dluhopisů a rizikových aktiv níže.

 

Fed
 
Neméně důležité bude i zasedání Fedu (18. 9.). Po vlažném vystoupení v Jackson Hole trh očekává, jak si Fed poradí s posledním vývojem v obchodní válce USA vs. Čína a se slábnoucími makroekonomickými ukazateli. Trh očekává snížení sazeb o 25 b.b., ale důležitá bude následná tiskovka, kde by se trh rád dočkal výrazně holubičího tónu, resp. výhledu na delší snižování sazeb. Umírněnější vyznění a zachování relativně klidného postoje Powella a jeho týmu by bylo pro akciové trhy negativním impulzem.

 

Souhrnem
 
Očekáváme, že na trhu bude přetrvávat výraznější volatilita, kterou přináší především nejistota ohledně vývoje obchodního sporu mezi USA a Čínou. Investoři doufají v holubičí vyznění ECB i Fedu, které by mohlo podržet současné vysoké valuace. Pokud by však došlo ke zklamání, tak bychom očekávali prodejní tlak na akciích i ostatních rizikových aktivech.  

 

Přehled doporučení

Pro aktuální přehled doporučení nabízíme tabulku č. 1, která sumarizuje naše aktuální doporučení a cílové ceny pro jednotlivé tituly pražské burzy. Tabulka rovněž zobrazuje základní tržní násobky. Krátkodobý výhled avizuje očekávání vývoje titulu v nejbližších týdnech. Přehled je zpracován k 30. srpnu 2019.

Níže se stručně zmiňujeme o potenciálu a rizicích jednotlivých titulů obchodovaných na BCPP, jak je vnímáme z krátkodobého hlediska (měsíc).

 

Vybrané tituly – srpen / září


O2 CR 
  
 
Akcie O2 CR zakončily srpen na úrovni 213 Kč, což představovalo pokles o 3,2 % m/m. 


Český telekomunikační úřad zveřejnil vypořádání připomínek k návrhu plánované aukce nových kmitočtů. Samotná aukce by mohla být zahájena na počátku příštího roku. Byly akceptovány především návrhy technického charakteru. Potenciálnímu novému účastníku telekomunikačního trhu ČTÚ vyhověl v rozvolnění některých podmínek, jako například více času na výstavbu vlastní sítě či zvýšení spektrálního limitu. Mezi nejvýraznějšími potenciálními novými zájemci (mimo současné operátory) jsou Sazka, která aktuálně funguje jako virtuální operátor, Nordic Telecom či společnost Dense Air, která poskytuje velkoobchodní telekomunikační služby. Na trhu se o společnosti Dense Air hovoří i jako o případném investoru do Nordic Telecomu. Není jasné, jestli by například obě společnosti nemohly spojit síly i do připravované aukce. Jen připomínáme, že právě možnost vstupu nového hráče na mobilní trh je jedním z hlavních rizik pro stávající hráče včetně O2 CR. 


O2 CR zveřejnila na svých stránkách pravidelný report výsledku odkupu vlastních akcií za období 26.- 30. 8. 2019, který byl poprvé nenulový od roku 2017. Společnost v 35. týdnu letošního roku odkoupila 5,8 tis. kusů vlastních akcií. Znovuobnovení procesu odkupu vlastních akcií by mohlo napomoci  stabilizovat cenu akcie, která se dostala na úrovně z roku 2016.


Na trhu je rovněž nadále znát konkurenční tlak. T-Mobile představil novou nabídku tarifů, které celkově zlevňují a poskytují více služeb, včetně nových datových balíčků. T-Mobile se tak se svou nabídkou zařadil vedle Vodafon. O2 CR svou obdobnou nabídku ještě nezveřejnil. Ostřejší konkurence může mít nepříznivý dopad do výkonnosti mobilní divize O2 CR (přechod zákazníků či cenový tlak).


Pro září budeme stále sledovat možný vývoj kolem podezření Evropské komise (EK) na porušování antimonopolních pravidel EU v případě sdílení sítí v ČR společnostmi O2 CR, T-Mobile a CETIN. Současně budeme sledovat další vývoj ohledně spuštění aukce nových kmitočtů. Především možný zájem dalších potenciálních hráčů. 


Nadále považujeme O2 CR za především zajímavou dividendovou alternativu na domácím akciovém trhu. S očekávaným celkovým hrubým dividendovým výnosem přes 9 % p.a., který by si společnost měla udržet po několik dalších let. Současné úrovně by měly být zajímavé již ne jen pro dividendové investory. 

 

ČEZ
 
Srpen zakončily akcie ČEZu na úrovni 520 Kč (-0,2 % m/m).


Hlavní zprávou měsíce byly výsledky za 2Q19. Ty byly nad očekáváním trhu na všech položkách. Důvodem byl lepší výkon divize Výroba – tradiční energetika, kde byly lepší jak objemy, tak vyšší realizované ceny elektřiny. Management společnosti potvrdil celoroční cíle. Provozní zisk EBITDA dosáhl 12,8 mld. Kč (+36,7 % r/r) vs. oček. trhu 11,8 mld. Kč. Reportovaný č. zisk byl 2,9 mld. Kč (+535 % r/r) a upravený pak dokonce 3,2 mld. Kč, opět nad očekáváním 2,7 mld. Kč. 


ČEZ potvrdil celoroční cíle, kdy by EBITDA měla být v intervalu 57 - 59 mld. Kč a č. zisk 17 - 19 mld. Kč. Výsledky za první pololetí znamenají 54,4 - 56,3 % celoročního cíle u EBITDA a 63,2 - 70,6 % u č. zisku. Očekáváme, že ČEZ své cíle splní. 


Lepší než naše odhady byla také cena prodané elektřiny na další roky. Na příští rok to je 42,3 EUR/MWh a na 2021 43,6 EUR/MWh, v našich projekcích jsme čekali cenu mírně nad 42 a 43 EUR/MWh.


Prodej elektrárny Počerady je podle finančního ředitele ČEZu Nováka nejlepší varianta. Do konce roku se o tom musí rozhodnout. Následně by se elektrárna prodala za 2 mld. Kč v 2024. Před dvěma roky nabízela Vršanská uhelná 10 mld. Kč, ale dozorčí rada transakci neschválila. ČEZ uzavřel s Vršanskou uhelnou v roce 2013 smlouvu o dodávkách uhlí do Počerad. Součástí smlouvy jsou i dvě opce (2015 a 2024) na prodej elektrárny. Jednu v roce 2015 ČEZ nevyužil a o druhé se musí rozhodnou do konce tohoto roku. 


Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček řekl, že fyzická stavba nového jaderného bloku by mohla začít v roce 2030 a dokončena by mohla být v letech 2035 až 2040. Jinak zopakoval informace z rozhovoru, který se uskutečnil den před tím. Především je třeba dokončit smlouvy s ČEZem. Následně je, kvůli možné nedovolené státní podpoře, musí projednat na půdě Evropské komise. Dodavatel by mohl být vybrán do konce 2022, což je z našeho pohledu velmi ambiciózní termín. Do začátku stavby (oček. 2030) budou náklady na dostavbu pro ČEZ malé. Navíc ČEZ by měl mít put opci (možnost předat projekt státu). 


Očekáváme, že i v září budou pokračovat informace spojené s plánovanou výstavbou jaderných zdrojů. Společnost již získala EIA povolení. Další obdobné informace mohou následovat. Investoři jsou na dané téma citliví vzhledem k tomu, že stále není vyjasněna otázka financování a odpovědnosti případných nových jaderných zdrojů. 


Současně budeme sledovat vývoj cen elektřiny, který se aktuálně posunul na úrovně kolem 47 EUR/MWh z cen nad 50 EUR/MWh. Nicméně stále se vývoj pohybuje v širším pásmu 4555 EUR/MWh. 


ČEZ je z našeho pohledu podhodnocený, v tomto roce by měli investoři ocenit zejména vysoké ceny elektřiny. Navíc připomínáme, že ČEZ nabízí solidní dividendu. Dále jako pozitivní vidíme prodej aktiv v Bulharsku. Transakce vylepší hotovostní pozici a může být použita na výplatu mimořádné dividendy.

 

Philip Morris ČR
 
Akcie PMČR ukončily červenec na 13 560 Kč či -0,7 % m/m. 


Dle E15 plánuje ministerstvo financí zvýšit spotřební daně na cigarety o 3 Kč ročně na krabičku cigaret pro roky 2020-23. Pokud by se tato verze plánovaného zákona potvrdila, tak bychom ji vnímali jako jisté zmírnění dříve uvažované daně od roku 2020, která měla provést obdobné zvýšení daně během jednoho kroku. Rozložení původně skokového navýšení daně v letech vnímáme jako způsob, jak efektivněji daň vybrat vzhledem k tomu, že se sníží pravděpodobnost přesunu spotřeby na černý trh. Z pohledu PMČR dojde k hladšímu přechodu na vyšší ceny a zřejmě menšímu vlivu na poptávku. 


Hlavní událostí měsíce budou výsledky za 1H19, které PMČR zveřejní 24. 9. 2019. Očekáváme, že budou pokračovat růstové trendy z předchozích pololetí. Sledovat budeme zvyšující se podíl bezdýmových produktů (IQOS, resp. Heets) a jejich případný tlak na tradiční produkty společnosti. Nadále očekáváme, že by bezdýmové produkty měly být spíše příspěvkem, resp. že by substituční efekt neměl být větší, než získávání tržního podílu. Navíc se lepší cenová hladina portfolia vzhledem k tomu, že se bezdýmové produkty řadí do vyšší cenové kategorie. Celkově tedy očekáváme sadu velmi solidních čísel s růstovou trajektorií i při zřejmě relativně nižších maržích. 


Pouze zopakujeme, že PMČR vnímáme jako dividendovou investici (zhruba 6-7% hrubý udržitelný div. výnos na nejbližší 3 roky). Nicméně vzhledem k současné tržní ceně jsme opatrní k výraznějším kapitálovým pohybům. 
 

 

Erste Group

Akcie Erste Group v srpnu odepsaly 8,5 % m/m na 758,6 Kč. 


Zveřejněné výsledky zveřejněné na konci července jsme hodnotili jako dobré s potvrzením výhledu na celoroční cíle. Jedinou skvrnkou na solidních číslech byly úrokové výnosy, které rostly o 3 % r/r a mírně zaostaly za odhady (viz předchozí měsíčník). Erste se pak dostala do vleku vnějších událostí, které přinesly na trh zvýšenou volatilitu jako obchodní spor USA vs. Čína, dění v Itálii či Velké Británii. Vyjádření ECB o dalším razantním uvolnění finančním titulům v Evropě rovněž nepomohlo, protože to znamená další tlak na úrokové marže i do budoucna. 


Výraznější fundamentální zpráva konkrétně na titul však zveřejněna nebyla. To neočekáváme ani pro září.


Z pohledu fundamentu patří Erste mezi naše favority v rámci evropských bank. Jak jsme již však zmiňovali minule Erste je z domácích bank nejvíce citlivá na vnější faktory, které výrazně ovlivňují výkonnost akcie. Tyto faktory trvají i nadále, a proto se dá očekávat, že fundament může jít stranou a zvýšená volatilita bude i pro září na titulu pokračovat. 
 

 

Komerční banka

Akcie v srpnu odevzdaly 6,4 % na 838 Kč.


Výprodej na akciích KB pokračoval po celý srpen. Důvodem byly nepřesvědčivé výsledky za 2Q, kde management varoval i před výsledky za 2H19 vzhledem k vývoji na domácím trhu. Mimochodem ostatní banky tento konzervativní náhled nepotvrdily. 


Akcie rovněž mohla negativně reagovat na převážení indexů MSCI, kde zvýšení podílu především čínských akcií ovlivnilo váhy ostatních trhů včetně ČR a konkrétně KB, která je v indexu MSCI zastoupena.


Stejně jako u Erste i na Komerční banku dolehla všeobecně nepříznivá nálada na finanční sektor v Evropě, která byla umocněna faktory popsanými výše. 


Cenové úrovně blížící se 800 Kč nám však již připadají zajímavé nejen k naší cílové ceně 972 Kč, ale i z pohledu solidního očekávaného hrubého dividendového výnosu kolem 6 % p.a.  

 

Moneta Money Bank

Akcie Monety ukončily růstovou šňůru tří měsíců v řadě a za srpen odevzdaly 4,2 % m/m na 76,4 Kč.


Faktory působící prodejní tlak na titulu byly všeobecné jako u Erste Group a Komerční banky včetně rebalance MSCI k 27.8. Avšak Moneta na rozdíl od zmíněných titulů předvedla na počátku srpna skvělou sadu čísel za 2Q a dále vylepšila výhled. To bylo zřejmě důvodem, proč titul limitoval svůj propad. 


Podle hlášení České národní bance koupil finanční ředitel Moneta Money Bank Jan Friček 3850 akcií společnosti. K obchodu došlo 16. 8. 2019 za cenu 75,75 Kč/akcie. Nákupy akcií manažery bývají trhem vnímány pozitivně.


Pro září se neočekávají žádné výrazné zprávy. 


Z našeho pohledu jsou akcie Monety na současných úrovních okolo 76-77 Kč zajímavou investiční příležitostí jak z krátkodobého, tak z dlouhodobého pohledu. Navíc titul poskytuje zajímavou hrubou dividendu 8,5 % přinejmenším v následujících 3 letech. 

 

VIG
 
Akcie VIG se stejně jako ostatní finanční tituly v srpnu dostaly pod jistý prodejní tlak a odepsaly 2,5 % m/m na 578 Kč. 


Hlavní informací měsíce byly výsledky za 2Q19. Pozitivně překvapil rychlý růst předepsaného pojistného (+9 % r/r) ve všech segmentech včetně doposud klesajícího jednorázového životního pojištění. Naopak zklamáním byly vyšší náklady. Provozní náklady výrazně akcelerovaly svůj růst (+7 % r/r), ostatní výnosy a náklady jsou pak negativně ovlivněny pohyby měnových kurzů, náklady spojenými se sloučením pojišťoven v ČR a změnami v účetnictví (IFRS 16). Pokles výnosů z investic o 22 % r/r je dán především nižším ziskem z realizace investic a mimořádným ziskem z prodeje podílu ve společnosti s Immo ve 2Q 2018.


Zisk před zdaněním vzrostl o 12 % r/r, když pokles výnosů z investic byl více jak kompenzován lepším výsledkem z pojišťovacích aktivit a absencí jednorázové položky (odpis goodwillu v Rumunsku), která negativně ovlivnila výsledek ve 2Q18. Čistý zisk na úrovni 68 mil. EUR pak zaostal za odhady (82 mil. EUR) kvůli vyšší než očekávané efektivní daňové sazbě.
 

Management potvrdil celoroční výhled, který počítá s předepsaným pojistným okolo 9,9 mld. EUR a ziskem před zdaněním v rozmezí 500 – 520 mil. EUR. V příštím roce pak počítá s pojistným okolo 10,2 mld. EUR a ziskem před zdaněním v rozmezí 530 – 550 mil. EUR.


Náš pohled na akcie VIG a víceméně na celý evropský pojišťovací sektor zůstává neutrální. Pojistný trh v regionu sice roste, nicméně nulové úrokové sazby ECB (+potenciál dalšího uvolnění) a předpokládaný konec zvyšování sazeb v některých zemích v regionu budou držet výnosy na dluhopisových trzích dole a neumožní výraznější růst výnosů pojišťovny z investic.

 

CME
 
Akcie CME se v srpnu obchodovaly bez jasného trendu, a to v intervalu 4,50 – 4,70 USD akcie. Obchodování bylo bez impulzů a kopírovalo sentiment na trhu NASDAQ. Na pražské burze se pak akcie CME pohybovaly v intervalu 105 – 110 Kč.


Měsíc se výjimečně obešel bez významných zpráv. Pouze na začátku měsíce jsme registrovali informaci slovenského deníku Hospodárske noviny, podle níž již americká společnost Discovery nemá zájem o koupi CME, a mezi zájemci tak zbývá pouze domácí skupina PPF. Akcie však výrazně na zprávu nereagovaly.


19.8. jsme potvrdili naše nákupní doporučení na akcie CME a cílovou cenu 5,3 USD (120 Kč) na akcii. V reportu jsme zdůraznili, že držitel 75% podílu v CME, americká společnost AT&T, explicitně uvedla, že CME je aktivum určené k prodeji. Zopakovali jsme tak naše přesvědčení, že potenciální transakce s podílem v CME je pravděpodobnější než v minulých letech. V měsíci září neočekáváme významné události, avšak výsledek revize strategie, která byla započata v březnu, může být oznámen kdykoli.

 

Avast
 
Srpen 2019 byl pro akcie Avastu nejúspěšnějším měsícem od jejich uvedení na burzu. Měřeno librovou cenou v Londýně akcie přidaly 13 % na cenu 3,80 GBP, přičemž za růstem stojí hlavně dobré výsledky hospodaření, zvýšení výhledu a následná pozitivní reakce trhu. V korunách akcie poskočily dokonce o 16,4 % na 110 Kč/akcie. V librách i korunách dosáhl Avast na nová historická maxima.


Klíčovou událostí byly pro Avast výsledky za 1. polovinu roku, zveřejněné uprostřed srpna. Avast překonal odhad trhu na úrovni tržeb (426,8 mil. USD či +5,8 % r/r vs. odhad 416,1 mil.) i zisku EBITDA (236,5 mil. USD či +6,5 % r/r vs. odhad 229 mil.). Výsledky byly taženy pokračujícím růstem spotřebitelského segmentu při tlumeném růstu nákladů. Zásadnější informací však bylo vyjádření managementu, že upravené tržby letos porostou na horní hranici dříve oznámeného pásma „vyššího, jednociferného“ růstu. Management také uvedl, že až zadlužení klesne na úroveň čistý dluh / upr. EBITDA cca 1,5x, firma může zvýšit dividendový výplatní poměr nebo jinak zvýšit výplaty akcionářům. Pozitivní informace z výsledků a konferenčního hovoru vedly akcii k prudkému růstu, který se zastavil až pod hranicí 400 pencí za akcii.


Na začátku září (3.9.) rovněž fond Sybil Holdings oznámil prodej svého zbývajícího 12,4% podílu v Avastu, a to za cenu 367 pencí, tj. 4,9 % pod tržní cenou. Akcie Avastu reagovaly poklesem k 370 pencím. V reakci na silné výsledky hospodaření jsme zvýšili cílovou cenu na akcie Avastu z 3,3 GBP (97 Kč) na 4,3 GBP (124 Kč) a potvrdili doporučení Koupit. Jsme názoru, že mírná korekce akcií po sekundárním úpisu akcií fondem Sybil Holdings může být příležitostí k nákupu. Rovněž se domníváme, že tímto prodejem odpadá dlouhodobé riziko, které bylo na akciích Avastu přítomno od jejich uvedení na burzu.


V září neočekáváme významné události, ale rizikem pro kurz akcií Avastu mohou být události okolo brexitu. 11.9. je poslední den s nárokem na mezitímní dividendu 0,044 USD/akcie. Za celý rok očekáváme dividendu 0,139 USD, což představuje 3% hrubý dividendový výnos.
 

PFNonwovens
 
Akcie PFNonwovens pokračovaly v nepříznivém vývoji a za srpen si připsaly ztrátu 6,1 % a uzavřely na 674 Kč. 

Důvodem pro pokles byly především slabé výsledky za 2Q19, které zaostaly za očekáváními. Navíc společnost uvedla, že svůj výhled splní na spodní hranici dříve uváděného rozpětí. 

Provozní zisk EBITDA dosáhl 258 mil. Kč (-22,9 % r/r) vs. oček. 316 mil. Kč. Důvodem pro pokles byly již horší tržby z důvodu častých změn kalibrování jednotlivých linek a vyšší personální náklady (nový zaměstnanci na nových linkách). Úroveň čistého zisku se pak propadla ještě níže než jsme očekávali (74 % r/r na 44,5 vs. oček. 140 mil. Kč) z důvodu vyšší efektivní daně, než byla projekce. 
 

Management očekává, že celoroční EBITDA bude na spodním okraji původního rozpětí 1,30 – 1,45 mld. Kč. Za první polovinu roku je EBITDA 605,8 mil. Kč, což představuje 41,8 - 46,6 % celoročního cíle. Zadlužení měřené ukazatelem č. dluh / EBITDA je 3,23x (3,47x na konci 2018 a 3,03x na konci 1Q19).

Pro září neočekáváme žádné výrazné informace. 

Nízký free float, zrušení dividendové politiky a omezená snaha managementu nějak výrazně podpořit akcii na trhu limituje růstový potenciál, který fundamentálně společnost má. Očekáváme, že se PFN dále bude rozvíjet podle plánů managementu (nové linky v JAR 2Q19 a Znojmě v 3Q19) a dále bude reportovat dlouhodobě solidní výsledky. 
 
 
 
Kofola
 
Po silném červenci přišlo srpnové ochlazení a titul oslabil o 2,0 % na 298 Kč. 

Hlavní událostí srpna byly hospodářské výsledky za 2Q19. Ty zklamaly naše očekávání a důvodem byl větší vliv meziročně horšího počasí, než jsme projektovali. Provozní zisk EBITDA dosáhl 306 (-13,1 % r/r) vs. oček. 375 mil. Kč. 

Co se týká celoročního cíle Kofoly, kdy by měl zisk EBITDA dosáhnout 1 080 mil. Kč, tak generální ředitel společnosti věří, že tuto projekci splní. V našich odhadech jsme ale doufali v jeho zvýšení. Zadlužení (č. dluh / EBITDA) se zvýšilo na 2,6x z 2,7x v 1Q19 (2,3x na konci 2018). Důvodem je mimo jiné i změna účetních standardů (IFRS 16). Celkově jsme výsledky hodnotili jako slabé. Opatrné potvrzení výhledu může rovněž být oříškem. 

Coca-Cola HBC kupuje výrobce balených vod Toma od společnosti Mattoni. Transakci nařídil ÚOHS (Úřad pro ochranu hospodářské soutěže) jako podmínku, aby Mattoni mohla koupit PepsiCo (aktiva v ČR, SK a HUN). Cena transakce zveřejněna nebyla. Jako jedním z možných kupců Tomy byla zmiňována také Kofola, která by tak zvýšila svůj podíl na poli balených vod. To se však nenaplnilo. Růstové příležitosti v ČR se společnosti nadále snížily.
 
Z dlouhodobého hlediska vnímáme Kofolu jako zajímavý dividendový příběh po té, co vyřešila situaci v Polsku, které se ukázalo jako více konkurenční prostředí, než v co management původně doufal. Myslíme si, že dividenda je na současných 13,5 Kč/akcii nejen udržitelná, ale mohla by dále růst. Odhadujeme dividendový výnos v příštích letech na cca 7 % p.a.
 
 
 
TMR
 
Na poměry titulu zvýšená volatilita pokračovala i v srpnu, kdy TMR přidalo 3,7 % m/m na 840 Kč, tedy téměř vymazala červencový propad. 

Očekáváme, že se TMR bude snažit maximálně využít potenciál společnosti – nedávné i současné akvizice a investice do infrastruktury horských/zábavních středisek. Podle našich odhadů bude TMR generovat dostatečné
množství hotovosti, aby své závazky, zejména kupóny dluhopisů, dokázala plnit. Pro TMR je podstatný počet návštěvníků horských středisek a zábavných parků, což je ovlivněno povětrnostními podmínkami a jednotkové tržby. Předpokládáme, že se potvrdí dynamický rozvoj společnosti. Likvidita je velmi malá a nečekáme, že by se zvedla. Navíc v takovémto prostřední nízké aktivity investorů může cenu akcií ovlivnit větší objednávka.
 
 
 
Ostatní třídy aktiv
Komodity
 
  
Komoditní trhy v srpnu prošly smíšeným vývojem a široké komoditní indexy poklesly o 4-6 % m/m. Komoditní indexy se dostaly na letošní minimum, u některých indexů šlo až o 2letá minima. Negativním faktorem pro ceny komodit bylo další posilování dolaru, který se dostal na 2,5leté maximum. Druhým vlivem byly rostoucí obavy o zpomalení globální ekonomiky. Cena ropy (-7 % m/m) na začátku srpnu výrazněji propadla, a pak se stabilizovala na letošních minimech - Brent (60 USD), WTI (55 USD). Druhý měsíc v řadě propadly zemědělské plodiny (-7 % m/m), které srážela sezónnost a lepší výhled na letošní sklizeň u obilovin. Technické kovy (-2 %) mírně ztratily, cena mědi (-4 % m/m) klesla na 2leté minimum (2,57 USD/lb.). Naopak čtvrtý měsíc v řadě rostly drahé kovy (7 % m/m) kvůli poklesu dluhopisových výnosů a nárůstu nervozity. Překvapivě drahé kovy nepřibrzdilo posilování dolaru. Cena zlata (8 % m/m) se postupně dostala na nové 6,5leté maximum (1540 USD). Stříbro (13 % m/m) zaznamenalo nejvyšší měsíční nárůst za poslední 3 roky a cena se dostala na 2leté maximum (18,4 USD/oz.).

Krátkodobý výhled bude ovlivněn sentimentem a nejistotou ohledně zpomalení globální ekonomiky. Drahé kovy mohou ovlivnit snahy centrálních bank (Fed, ECB) dál uvolnit měnovou politiku. Důležitým faktorem pro ceny komodit zůstává vývoj kurzu dolaru.
 
 
 
Dluhopisy
 
Americká výnosová křivka postupně propadla o dalších 40-60 bodů a v rozmezí 2-10Y je inverzní, tj. výnos 10Y je nižší než 2Y. Výnos 30letého dluhopisu dokonce poprvé v historii propadl pod 2,0 %. Trh spekuluje, že kvůli globálním rizikům a politickému tlaku Fed přistoupí k agresivnímu snižování sazeb. Kreditní prémie se v USA na začátku srpna mírně zvýšily, ale pak se stabilizovaly. 

Dluhopisové výnosy u většiny zemí eurozóny klesly o dalších 15-30 bodů, v případě Itálie o 30-50 bodů. Výnosy propadly na nová rekordní minima, výnos 10letého německého dluhopisu klesl na (-0,70 %) a celkem 10 zemí eurozóny má záporné výnosy u 10letých dluhopisů. Trh začal spekulovat, že ECB v září přijde s velkým balíčkem razantního uvolnění měnové politiky (tzv. bazooka). Naopak trh nereagoval na jestřábí hlasy z vedení ECB, že nejsou důvody pro mimořádné kroky v měnové politice. Kreditní prémie měly smíšený vývoj v Evropě, ale výrazně se nezměnily.

Dluhopisové výnosy ve střední Evropě následovaly globální vývoj a propadly o 15-40 bodů. Česká výnosová křivka se zploštila a v rozmezí 2Y-10Y se drží kolem 1,0 %, tj. hluboko pod úrovní sazby ČNB (2T repo 2,00 %).

Trhy začaly spekulovat, že v září centrální banky (ECB, Fed) výrazně uvolní měnovou politiku. Pokud ovšem reálné kroky přinesou zklamání, otevírá se prostor pro korekci, protože poslední 4 měsíce křivky propadly v USA i eurozóně o 50-100 bodů.
 
 
 
Měny
 
Euro k dolaru i přes určité výkyvy celý srpen trendově oslabovalo a poprvé od května 2017 kleslo pod hranici 1,10 USD/EUR. Euro stahovaly spekulace, že ECB připravuje velké uvolnění měnové politiky. Následně posilování dolaru se nepřímo odrazilo negativně u středoevropských měn, které k euru ztratily kolem 1-2 % m/m. Koruna k euru se posunula na letošní minimum 25,95 CZK/EUR.

Devizové trhy delší dobu ztratily jasný směr a kromě přechodných výkyvů výrazně nereagují. Výkyvy mohou přinést zasedání centrálních bank (Fed, ECB). Pro libru rizikovým faktorem může být blížící se termín vystoupení Británie z EU (31. října) a vnitropolitické spory.  
Zdroj:J&T BANKA, a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.