J&T Banka: Výhled na srpen

14:23 | E V | Diskuze

Trump pohrozil dalšími cly na čínské zboží

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Na konci července došlo k plánované schůzce představitelů USA a Číny po nečekaném květnovém uvalení 25% cel na čínské zboží v hodnotě 200 mld. USD. I přes pozitivní odezvy ze schůzky prezident Trump uvedl, že Čína záměrně zdržuje jednání a zmínil možnost uvalení 10% cla na zbylé čínské zboží importované do USA v hodnotě 300 mld. USD od začátku letošního září. Přičemž další vzájemná jednání jsou naplánována až na konec srpna. Čína Trumpova slova odsoudila a uvedla, že bude zvažovat odvetná opatření. Současně se posunul kurz čínského juanu nad psychologickou hranici 7 CNY/USD, což americká strana označila za manipulaci trhem. Celkově se tedy situace mezi oběma zeměmi dále vyhrotila a trh se přesouvá do defenzivního módu. Další vyhrocení vzájemných vztahů může ohrozit globální růst a negativně ovlivnit riziková aktiva (akcie).

Fed

Fed (31. 8.) dodal očekávané snížení sazeb o 25 b.b., ale následná tisková konference nebyla dostatečně holubičí, jak trh předpokládal. Trh chtěl slyšet, že se Fed zaváže nebo přinejmenším naznačí delší období snižování sazeb. To se ale nestalo a naopak tón Powella byl spíše neutrální s odkazem na provázání se současným ekonomickým a politickým vývojem (spor USA a Číny). Trh na výsledky zasedání reagoval odklonem od rizikových aktiv a posílením dolaru.

ECB

ECB (25. 7.) na svém zasedání snížení sazeb nepřinesla. Jen připomínáme, že zhruba 60 % trhu snížení již očekávalo. Nicméně Draghi přispěchal s velmi holubičím komentářem, který trh přesvědčil, že ke snížení sazeb, nebo obdobnému kroku přijde již na dalším zářiovém zasedání. Draghi uvedl, že ECB zkoumá další možnosti měnového uvolňování. Pokud se rétorika ECB nezmění, tak nelze vyloučit, že by se banka nevrátila i k dalšímu kolu QE

Nový premiér Velké Británie

Velká Británie nalezla v červenci nového premiéra, kterým se stal Boris Johnson. Ten je znám svými ostrými názory i na palčivá témata, jakým bezpochyby Brexit je. S jeho zvolením se výrazně zvýšila pravděpodobnost, že země může odejít z EU bez dohody do konce října, kdy je stanovený termín vyřešení současného stavu. Vystoupení Velké Británie z EU bez dohody je pro nás stále rizikovým scénářem, který by zvýšil nervozitu na trhu.

Výsledková sezóna za 2Q

Z pohledu indexu S&P 500 jsme v červenci za 4/5 zveřejněných výsledků přičemž 76 % překonalo odhady na úrovni čistého zisku a 58 % na tržbách. Průměrně bylo dosaženo růstu 1,3 % na čistém zisku a 3,2 % na tržbách. Dle samotných čísel lze hodnotit výsledkovou sezónu jako lepší než se čekalo. Bohužel strukturou či výhledem v mnoha případech již výsledková sezóna tak pozitivně nevyznívá. V Evropě došlo k pozitivnímu překvapení z 58 % na čistém zisku a z 56 % na tržbách při růstu tržeb 2,3 %, ale poklesu čistého zisku o 1,6 % r/r. Evropa tedy pokračuje v rozporuplných výsledcích i za 2Q19.

Indexy v číslech

V červenci se americké akciové indexy dostaly na nová historická maxima podpořeny očekáváním na holubičí výhled Fedu. Nicméně v závěru měsíce se dostavilo vybírání zisků právě po zasedání Fedu, kde trh očekával více holubičí rétoriku. Začátek srpna pak Trumpovo tweet o možných dalších clech na čínské zboží přinesl silnější prodejní náladu. Celkově si pak americké akciové trhy za červenec připsaly 1,0-2,1 % m/m a zakončily měsíc pod historickými maximy. Německý DAX ustoupil o 1,7 %. Japonský Nikkei 225 +1,2 % m/m. Čínský index Shanghai Composite -1,6 % m/m. Domácí index PX za červenec vykázal 1,4% růst m/m.

Spor USA vs. Čína

Středobodem zájmu investorů bude pokračující spor mezi USA a Čínou. Trh úzce sleduje twitterový účet prezidenta Trumpa a směnný kurz juanu. Ten se pohybuje kolem 7 CNY/USD a jakékoliv další oslabení je americkou stranou označováno jako manipulace. Guvernér čínské centrální banky však uvedl, že se bude snažit o neutrální postoj a nenechá spor s USA ovlivňovat měnovou politiku banky.

Dalším významným bodem bude přelom srpna a září, kdy má dojít k plánované schůzce zástupců obou zemí. Ta by mohla vzájemnou dohodu posunout na další metu. Pokud se tak nestane, tak dle slov Trumpa začnou od září platit 10% cla na čínské zboží v hodnotě 300 mld. USD. Takovýto scénář bychom vnímali jako rizikový.

Převážení indexů MSCI

Technicky bude trh sledovat pravidelné čtvrtletní převážení indexů MSCI, ke kterému dojde na závěr obchodního dne 27. srpna. Vzhledem k postupnému začleňování především čínských akcií do indexu zaměřeného na rozvíjející se trhy mohou ostatní trhy zaznamenat částečný odliv prostředků včetně ČR.

Souhrnem

Srpen se bude zřejmě vyznačovat zvýšenou volatilitou, která půjde na vrub obchodnímu sporu USA vs. Čína. Závěr měsíce pak může přinést výrazné pohyby v návaznosti na výstupy z plánované schůzky zástupců obou zemí. Faktické zavedení avizovaného 10% cla na zbytek čínských dovozů do USA by na trh přineslo prodejní tlak. Vzhledem k této nejistotě máme pro srpen velmi opatrný výhled.

 

Vybrané tituly – červenec / srpen

O2 CR

Akcie O2 CR zakončily červenec na úrovni 220 Kč, což představovalo pokles o 0,7 % m/m.

Vlastně již v srpnu (2.8.) společnost zveřejnila své výsledky za 2Q19, které byly lepší než tržní odhady. Pozitivní překvapení bylo již na tržbách, které dosáhly 9,75 (+3,6 % r/r) vs. oček. 9,5 mld. Kč. Vůči naší projekci společnost zaznamenala vyšší prodeje mobilních zařízení v ČR (543 vs. oček. 450 mil. Kč) a vyšší domácí ICT tržby (518 vs. oček. 400 mil. Kč) v rámci fixních linek. Kontrolou nákladů se společnosti podařilo zlepšit provozní EBITDA marži (včetně IFRS 16 efektu) na 32,3 (+2,8 p.b. r/r) vs. oček. 31,9 %. Absolutní EBITDA dosáhla 3,15 (+13,6 % r/r) vs. oček. 3,03 mld. Kč. Čistý zisk dosáhl 1,37 (-5,4 % r/r) vs. oček. 1,34 mld. Kč. Meziroční pokles čistého zisku jde na vrub změny účetních standardů a s tím spojeným navýšením odpisů/amortizace (+44 % r/r).

Celkově jsme hodnotili zveřejněná čísla jako solidní. Samotná struktura byla již pak spíše neutrální vůči naší projekci vzhledem k překvapení u prodejů mobilních zařízení, které se zřejmě časem budou více stabilizovat s větší nasyceností trhu. Naopak pozitivně jsme hodnotili výsledek v ICT službách (+31% r/r), který byl však zapříčiněn jednorázovou vládní zakázkou.

Pro srpen se bude sledovat vývoj kolem podezření Evropské komise (EK) na porušování antimonopolních pravidel EU v případě sdílení sítí v ČR společnostmi O2 CR, T-Mobile a CETIN. Zainteresované společnosti se shodně vyjádřily, že vždy postupovaly podle platné legislativy. Navíc jim sdílení posvětil i domácí regulátor. Mimochodem i kodex EK pro elektronické komunikace podporuje společné investice především v případech, kdy to vede k vyššímu standardu poskytovaných služeb zákazníkům a úspoře nákladů. Krajně negativní scénář počítá s pokutou až 10 % z tržeb společnosti. Nicméně naším základním scénářem je, že dojde k široké diskusi, která by měla pochybnosti EK rozptýlit.

Nadále považujeme O2 CR za především zajímavou dividendovou alternativu na domácím akciovém trhu. S očekávaným celkovým hrubým dividendovým výnosem přes 9 % p.a., který by si společnost měla udržet po několik dalších let. Současné úrovně by měly být zajímavé již ne jen pro dividendové investory.

 

ČEZ

Červenec byl pro ČEZ druhý nejhorší měsíc v tomto roce. Cena akcie se propadla o 3,5 % m/m na 521 Kč. A špatný výkon v červenci znamenal, že se výkonost od začátku roku překlopila z kladného teritoria do mínusu (-2,6 %). Nesmíme však opomenout, že notnou zásluhu na tomto výsledku má obchodování bez nároku na dividendu od 1.7.

ČEZ zveřejní své výsledky za 2Q v úterý 13.8. Předpokládáme, že EBITDA bude 12 mld. Kč. ČEZ by měl také podle našich odhadů potvrdit celoroční cíle (EBITDA 57-59 mld. Kč a č. zisk 17-19 mld. Kč). Důležité bude sledovat cenu prodávané elektřiny. Pro příští rok čekáme růst nad 42 EUR/MWh.

Vláda schválila, že investory do nových jaderných bloků budou dceřiné společnosti ČEZu. Měly by být uzavřeny smlouvy mezi státem a ČEZem, které umožní získání úvěru za podobně výhodných podmínek, jako by si půjčoval stát. Stát by také měl kompenzovat případnou změnu podmínek (legislativa, regulace/politika), které by byly pro projekt ekonomicky neefektivní. Za určitých podmínek bude ČEZ moci předat projekt státu. Tato informace by měly být již zaceněny. Nicméně další detaily stále nejsou rozhodnuty. Nejsou podrobnosti k chystaným smlouvám ani podmínky, za kterých by ČEZ mohl celou operaci předat státu. Což je na celém projektu rozhodující.

V jaderné elektrárně Dukovany je neplánovaná odstávka 2. bloku. Jednotka je mimo provoz od 24. června a zpět do provozu by měla být připojena v polovině srpna. ČEZ bude muset nahradit tento výpadek jinými dražšími zdroji. Negativní dopad do hospodaření odhadujeme v nižších stovkách mil. Kč.

Ani pro srpen se zřejmě nevyhneme debatám politiků o dostavbě jádra. Negativní scénář by byl, kdyby měl nové jaderné bloky stavět sám ČEZ, bez jakýchkoli garancí. To ale nečekáme, viz výše. S největší pravděpodobností dojde k podpisu několika smluv, které by měly ČEZu zaručit jak regulatorní, tak tržní rizika. Měly by ČEZu také zajistit návratnost projektu a možnost prodat projekt státu. Návrhy smluv se řeší, podle našeho názoru se v tomto roce o případné dostavbě nového jaderného bloku nerozhodne.

Nyní očekáváme, že by se cena akcií ČEZu měla řídit silným fundamentem společnosti, sentimentem v sektoru a zejména vysokou cenou elektřiny. A to je z našeho pohledu rozhodující pozitivní skutečnost. Nárůst realizované ceny elektřiny byl již vidět v posledních zveřejněných reportech. Nárůst překonal naše odhady a bude mít na hospodaření ČEZu pozitivní vliv. V hospodaření to bude patrné zejména od roku 2020.

ČEZ je z našeho pohledu podhodnocený, v tomto roce by měli investoři ocenit zejména vysoké ceny elektřiny. Navíc připomínáme, že ČEZ stále nabízí solidní dividendu. Dále jako pozitivní vidíme prodej aktiv v Bulharsku. Transakce vylepší hotovostní pozici a může být použita na výplatu mimořádné dividendy.

 

Philip Morris ČR

Akcie PMČR ukončily červenec na 13 660 Kč či +0,4 % m/m.

Philip Morris Int. v komentáři ke svým výsledkům za 2Q19 zmínil mimo jiné Českou republiku jako jednu ze zemí, která měla lepší poměr prodejního mixu s pomocí zahřívaných produktů (IQOS resp. Heets), což dopomohlo k meziročnímu růstu celkových tržeb a provozního zisku. Informaci jsme vnímali mírně pozitivně vzhledem k tomu, že to může poukazovat na pokračující pozitivní trend z minulých kvartálů. Naopak nadále jsme ostražití k růstu prostřednictvím pouze zahřívaných produktů, protože zde očekáváme, že pro domácí PMČR nemají tak velkou přidanou hodnotu jako tradiční cigarety, které mohou naopak vytlačovat. Výsledky za 1H19 PMČR zveřejní 24. 9. 2019.

Pro srpen neočekáváme žádné výraznější informace.

Pouze zopakujeme, že PMČR vnímáme jako dividendovou investici (zhruba 6-7% hrubý udržitelný div. výnos na nejbližší 3 roky). Nicméně vzhledem k současné tržní ceně jsme opatrní k výraznějším kapitálovým pohybům.

 

Erste Group

Akcie Erste Group v průběhu července postupně navyšovaly své zisky, nicméně v posledním týdnu výrazně propadly a zakončily tak měsíc výše pouze o 0,6 % na úrovni 829 Kč.

Banka zveřejnila poslední den v měsíci výsledky za 2Q. Čistý zisk na úrovni 355 mil. EUR (-19 % r/r) překonal odhady trhu, což je dáno především lepší provozní výkonností. Úrokové výnosy vzrostly o 3 % r/r a mírně zaostaly za odhady. Provozní náklady zůstávají pod kontrolou a vzrostly jen o 2 % r/r. Podíl nesplácených úvěrů dále poklesl na 2,8 % (3,0 % v 1Q19) a rozpouštění opravných položek bylo opět vyšší než jejich tvorba. Ostatní náklady a výnosy zahrnují rezervu ve výši 151 mil. EUR na soudní spor v Rumunsku týkající se oprávněnosti výplaty státní podpory klientům stavební spořitelny.

Management dále potvrdil svůj celoroční výhled, kde očekává návratnost vlastního kapitálu (ROTE) minimálně na úrovni 11 % a rychlejší růst výnosů oproti provozním nákladům. Rizikové náklady by měly zůstat na velmi nízké úrovni do 10 b.b., což představuje zlepšení oproti dosavadnímu očekávání v rozmezí 10 – 20 b.b.

Z pohledu fundamentu patří Erste mezi naše favority v rámci evropských bank. Nicméně v současné době vidíme poměrně výrazná rizika korekce akciových trhů souvisejících se zpomalením růstu ekonomiky, odchodu Velké Británie z EU bez dohody a eskalace obchodních válek. Erste je pak z českých bank nejvíce citlivá na dění v zahraničí a zřejmě by se případně svezla níže spolu s klesajícími trhy.

 

Komerční banka

Akcie v červenci přidaly 0,5 % na 895 Kč, nicméně v prvních dnech srpna poměrně výrazně propadly v reakci na nepřesvědčivé výsledky za 2Q.

Banka reportovala čistý zisk ve výši 4 036 mil. Kč, mírně nad konsensem trhu (3 857 mil. Kč). Nicméně pozitivní překvapení pramení především z opětovného rozpouštění opravných položek. Na provozní úrovni byly výsledky mírně slabší oproti konsensu. Růst úrokových výnosů mírně zpomalil oproti předchozímu kvartálu a dosáhl 7 % r/r, výnosy z poplatků pak zastavily dosavadní pokles. Reportované provozní náklady byly meziročně bez výraznější změny, po očištění o jednorázové vlivy by pak rostly o 3 %. Podíl nesplácených úvěrů dále klesl na 2,3 % (2,5 % v 1Q19) a rozpouštění opravných položek bylo opět vyšší než jejich tvorba.

Za celý tento rok management očekává růst úvěrového portfolia nižším až středním jednociferným tempem a rychlejší růst vkladů oproti úvěrům. Celkové výnosy by měly být meziročně mírně vyšší, růst nákladů by měl být na úrovni inflace a rizikové náklady by měly zůstat nízké, s možností vyššího rozpouštění opravných položek, než je jejich tvorba.

Celkově byly pro nás výsledky i přes lepší čistý zisk mírným zklamáním. Důvodem je především zpomalení růstu úrokových výnosů a relativně opatrné komentáře managementu k vývoji úrokových marží ve druhé polovině roku. V rámci sektoru preferujeme na pražské burze Monetu, která má při podobném riziku vyšší očekávaný růst a vyšší dividendový výnos.

 

Moneta Money Bank

Akcie Monety pokračovaly v růstu, v červenci zaznamenaly již třetí růstový měsíc v řadě a dostaly se k úrovni 80 Kč, kde byly v dubnu před rozhodným dnem pro dividendu.

Celý měsíc byl bez zásadnějších informací a investoři tak očekávali výsledky za 2Q, které banka zveřejnila první den v srpnu. Moneta dosáhla čistého zisku ve výši 1 029 mil. EUR, čímž překonala očekávání trhu. Čisté úrokové výnosy vzrostly meziročně o 10 %, podpořeny 13% růstem úvěrů bez selhání a mírně vyšší očištěnou čistou úrokovou marží (4,3 % oproti 4,2 % v 2Q18). Provozní náklady byly o 10 % vyšší r/r, což pramení především z vyšších odpisů nehmotných aktiv v souvislosti s investicemi do IT a digitalizace. Podíl nesplácených úvěrů klesl na 1,8 % (2,0 % v 1Q).

Management zvýšil svůj dosavadní výhled na čistý zisk v tomto roce na minimálně 3,8 mld. Kč (doposud 3,7 mld. Kč) a návratnost hmotného kapitálu (ROTE) na minimálně 16 % (doposud 15,5 %). Zvýšení pramení především ze snížení očekávaných rizikových nákladů na 35 – 45 b.b. (doposud 45 – 55 b.b.). Management zároveň potvrdil záměr vyplatit na dividendě v následujících 3 letech minimálně 6,65 Kč na akcii ročně.

Výsledky potvrdily dosavadní akceleraci růstu klíčových výnosových položek a další zlepšení kvality portfolia. Pozitivní je pak také zvýšení výhledu hospodaření a potvrzení výše dividendy, která při současné ceně akcií představuje hrubý dividendový výnos přes 8,5 % v následujících 3 letech. Z našeho pohledu jsou akcie Monety na současných úrovních okolo 77 Kč zajímavou investiční příležitostí jak z krátkodobého, tak z dlouhodobého pohledu.

 

VIG

Akcie přidaly v uplynulém měsíci přibližně 4 % a rostly již druhý měsíc v řadě a to navzdory tomu, že index evropských pojišťoven mírně ztrácel. Částečně tak akcie dohání předchozí vývoj sektoru, za kterým doposud zaostávaly.

Celý měsíc byl bez významných zpráv a investoři vyhlíží výsledky za 2Q, které společnost zveřejní 27. srpna. Hlavní trendy v hospodaření by měly být stejné jako v předchozích čtvrtletích roku. Konkrétně pak solidní růst pojistného v segmentu neživotního a zdravotního pojištění, další pokles jednorázového životního pojištění, jehož efekt však postupně slábne, a mírný meziroční růst výnosů z investic. Dále očekáváme, že management potvrdí svůj celoroční výhled zisku před zdaněním v rozmezí 500 – 520 mil. EUR.

Náš pohled na akcie VIG a víceméně na celý evropský pojišťovací sektor zůstává neutrální. Pojistný trh v regionu sice roste, nicméně nulové úrokové sazby ECB a předpokládaný konec zvyšování sazeb v některých zemích v regionu budou držeb výnosy na dluhopisových trzích dole a neumožní výraznější růst výnosů pojišťovny z investic.

 

CME

Akcie CME v červenci nadále solidně rostly, když přidaly 7,8 % m/m na 4,70 USD. K růstu nepochybně pomohly silné výsledky hospodaření, které firma reportovala před závěrem měsíce. V korunách přidala CME 11,4 % m/m na 106,4 Kč.

Klíčovou událostí července byly výsledky hospodaření za 2Q19. CME vykázala tržby 183,6 mil. USD (+0,6 % r/r), mírně pod odhadem trhu 185,8 mil. USD. Meziroční růst byl nízký především kvůli oslabení evropských měn vůči dolaru, v němž firma vykazuje. CME nicméně dokázala prudce zvýšit marže, když se jí podařilo snížit programové náklady. EBITDA marže vyskočila o 6,5 proc. bodu meziročně na 39,9 % a EBITDA vzrostla o 20,5 % na 73,3 mil. USD, znatelně nad očekáváním analytiků 67,8 mil. Podle našich záznamů šlo o nejlepší 2. kvartál firmy za posledních 10 let, pokud jde o výši EBITDA marže. Podle managementu navíc český reklamní trh v 1H19 rostl nejrychleji za poslední čtyři roky. Prudký pokles zadlužení čistý dluh / EBITDA z 3,5 na 2,6 za poslední půl rok podle nás indikuje, že firma na konci roku splní dluhové kovenanty na potenciální výplatu dividendy. Vedení společnosti zvýšilo výhled na růst zisku EBITDA letos z 12-14 % r/r na 14 – 16 % r/r (při konst. měnových kurzech). Výsledky a jejich implikace pro dividendu, stejně jako výhled firmy, považujeme za jednoznačně pozitivní.

V červenci rovněž pokračovaly spekulace o zájmu některých skupin o aktiva CME. Podle slovenského Denníku N má PPF zájem o slovenskou televizi Markíza a je údajně blízko převzetí. Podle jiných zdrojů z médií se však jedná o prodeji celé CME a nikoli pouze slovenské části. Podotýkáme, že jde již o několikáté spekulace od začátku roku.

V tomto měsíci nejsou u CME naplánovány žádné korporátní události, avšak výsledek revize aktiv, kterou firma započala v březnu, může být oznámen kdykoli. Na CME máme od dubna cílovou cenu 5,3 USD (120 Kč) a stále doporučení Koupit.

 

Avast

Akcie Avastu zažily v červenci nejsilnější měsíc od uvedení firmy na burzu, pokud jde o meziměsíční růst ceny akcií na londýnské burze. Akcie přidaly 12,1 % z 3,00 na 3,36 GBP a během července dosáhly na nová historická maxima 345,8 GBP uprostřed měsíce. V Praze akcie Avastu přidaly 9,3 % na 94,5 Kč. I zde dosáhl Avast na historická maxima 98 Kč.

Na začátku měsíce se vedení firmy ujal Ondřej Vlček, dosavadní šéf hlavního segmentu spotřebitelského antiviru. Vystřídal Vincenta Stecklera, který firmu opustil po 10 letech. Akciím Avastu na začátku měsíce pomohla zpráva, že americký Broadcom má zájem o největšího producenta antiviru Symantec, což podpořilo jeho cenu na burze, stejně jako cenu dalších firem z oboru. Avast také oznámil, že prodá 35 % v dceřiné společnosti Jumpshot, která poskytuje marketingovou analýzu chování spotřebitelů na internetu. Podíl koupí společnost Ascential, která může pomoci výrazně zvětšit bázi zákazníků Jumpshotu. Ascential za podíl zaplatí 60,8 mil. USD s tím, že bude moci v budoucnu získat v Jumpshotu kontrolní podíl.

14. srpna zveřejní Avast výsledky hospodaření za 1. polovinu roku. Očekáváme, že upravené tržby vzrostly o 4,4 % r/r na 421,1 mil. USD. Jde o menší tempo než v 1Q19 (+6,1 % r/r), jelikož očekáváme mírně nižší organické tempo růstu i efekt divestice aplikace Managed Workplace, kterou firma prodala v lednu. Marži zisku EBITDA očekáváme za 1H19 na úrovni 55,3 %, což je mírně níže než v 1Q (55,5 %) kvůli větším výdajům na vývoj. Upravený zisk EBITDA podle nás vzroste o 4,8 % r/r na 232,9 mil. USD. Management pravděpodobně představí i mezitímní dividendu, kterou očekáváme ve výši 4,8 centu (celoroční dividendu očekáváme 13,4 centu, což představuje 3,4% hrubý dividendový výnos).

Po 1. kvartále management potvrdil, že pro letošek očekává růst upravených tržeb „vyšším jednociferným tempem“, a to po očištění o vliv měnových kurzů, ukončených operací a prodeje aplikace Managed Workplace. Za 1Q činilo toto tempo růstu 9,1 % a za celou 1. polovinu roku jej odhadujeme na 8,7 %. Proto podle nás management výhled potvrdí. Celkově se domníváme, že Avast opět představí dobrou sadu dat a potvrdí výhled. Přestože se akcie nyní obchoduje poblíž historických maxim, trh může na takové výsledky reagovat pozitivně.

Na Avast máme nadále doporučení Koupit a cílovou cenu 3,30 GBP či 97 Kč.

 

PFNonwovens

Červencová ztráta společnosti PFNonwovens je 4,0 % (718 Kč). Od začátku roku je cena PFN nižší o 10,9 %.

V srpnu (22. 8. 2019) zveřejní PFN své výsledky za 2Q19. Očekáváme standardně silná čísla, kdy by zisk EBITDA měl být kolem 330 mil. Kč. Od začátku roku by EBITDA měla atakovat cca 50 % celoroční projekce. Navíc hospodaření v druhém pololetí vylepší zahájení produkce dvou nových výrobních linek. Čekáme, že PFN potvrdí celoroční cíle na EBITDA v rozmezí 1,3-1,45 mld. Kč.

Společnost R2G Rohan Czech po dobrovolné nabídce na odkup (1 010 Kč/akcie) akcií PFN nyní ovládá 88,74 % všech akcií. Vzhledem k poklesu Free Float (volně obchodované akcie) již nejsou akcie PFN pro investory tak atraktivní, jako tomu bylo před dobrovolnou nabídkou. Druhým důvodem je konec/přerušení výplaty dividendy. Očekáváme, že se PFN dále bude rozvíjet podle plánů managementu (nové linky v JAR 2Q19 a Znojmě v 3Q19) a dále bude reportovat silné výsledky. Nicméně pokud se nezvýší free float, nebo se neobnoví dividenda, zájem investorů nebude velký.

 

Kofola

Po třech negativních měsících se Kofola dočkala silného července. Její akcie vyskočily o 4,8 % na 304 Kč. Od začátku roku je Kofola v plusu slušných 7,4 %.

Událostí měsíce bude report za 2Q19. Naplánován je na 12. 8. 2019 na 17hod. Očekáváme silná čísla s EBITDA kolem 350 mil. Kč. Předpokládáme také, že vedení Kofoly zvedne u příležitosti tohoto reportu celoroční cíle (viz níže).

Vydali (17. 7. 2019) jsme na Kofolu nové doporučení a cílovou cenu. Nově máme doporučení Koupit s cílovou cenou 435 Kč na akcii. To ve srovnání s tržní cenou nabízí potenciál růstu přes 40 %.

Očekáváme, že Kofola bude mít rostoucí hospodaření. Ve srovnání s konkurencí je levná a obchoduje se s velkým diskontem (cca 50 %). Nabízí také vysoký dividendový výnos, který by mohl v následujících letech dosáhnout 7 %.

Cíl Kofoly na tento rok je dosáhnout EBITDA 1 080 mil. Kč. Naše projekce jsou více optimistické. Odhadujeme letošní EBITDA na 1 168 mil. Kč. To je o 8,1 % více, než je současná projekce vedení Kofoly.

V letošním roce dokončila Kofola exit firmy z Polska. Tamní aktiva prodala v 1Q19. Kofola by měla zaúčtovat za Polsko ztrátu, ta by však neměla ovlivnit dividendu, na niž má společnost dostatečné cash flow a kterou může vyplatit z emisního ážia. Myslíme si, že dividenda je na současných 13,5 Kč nejen udržitelná, ale mohla dále růst. Odhaduje dividendový výnos v příštích letech na cca 7 %.

 

TMR

Po červnovém růstu (11,8 %) došlo v červenci na akciích TMR ke korekci. Cena TMR spadla o 40 Kč na 810 Kč, což znamená pokles o 4,7 %. Od začátku roku jsou akcie TMR silnější o 9,5 %.

Očekáváme, že se TMR bude snažit maximálně využít potenciál společnosti – nedávné i současné akvizice a investice do infrastruktury horských/zábavních středisek. Podle našich odhadů bude TMR generovat dostatečné množství hotovosti, aby své závazky, zejména kupóny dluhopisů, dokázala plnit. Pro TMR je podstatný počet návštěvníků horských středisek a zábavných parků, což je ovlivněno povětrnostními podmínkami a jednotkové tržby. Předpokládáme, že se potvrdí dynamický rozvoj společnosti. Likvidita je velmi malá a nečekáme, že by se zvedla. Navíc v takovémto prostřední nízké aktivity investorů může cenu akcií ovlivnit větší objednávka.

 

Ostatní třídy aktiv

Komodity

Komoditní trhy v červenci prošly smíšeným a relativně nevýrazným vývojem, široké komoditní indexy zaznamenaly drobné ztráty do 1 % m/m. Cena ropy bez jasného trendu kolísala kolem úrovní, kam se dostala v polovině června – Brent (65 USD), WTI (58 USD). Trh opět nereagoval na zprávy o pokračujícím napětí v oblasti Perského zálivu, ani na pokles zásob v USA. Bez výraznější změny zůstaly v červenci i technické kovy. Naopak třetí měsíc v řadě v růstu pokračovaly drahé kovy (2 % m/m). Cena zlata se během července dostala na 6leté maximum 1450 USD, ale na závěr července v reakci na zasedání Fedu propadla na 1415 USD a odmazala předchozí růsty. Naopak stříbro (6 % m/m) dohánělo předchozí růsty zlata a dostalo se na roční maximum (16,5 USD/oz.). Zemědělské plodiny (-6 % m/m) výrazně poklesly, když korigovaly předchozí růst z května a současně se projevila tradiční negativní sezónnost u cen obilovin před sklizní.

Krátkodobý výhled bude ovlivněn sentimentem a obavami ze zpomalení globální ekonomiky (jednání USA-Čína). Důležitým faktorem pro ceny komodit zůstává vývoj kurzu dolaru.

 

Dluhopisy

Americká výnosová křivka i přes drobné výkyvy zůstala v červenci téměř beze změny. Fed na konci července snížil sazby o 25 bazických bodů na (2,00-2,25 %), dokonce připustil další snižování, ale trh si vyložil tiskovou konferenci jako málo holubičí a výnosy na kratším konci křivky mírně vzrostly. Navíc Fed okamžitě ukončil proces snižování bilance, tj. o 2 měsíce dříve než původně plánoval. Kreditní prémie se v USA stabilizovaly a drží se úrovní, kdy byly na přelomu dubna a května.

Dluhopisové výnosy u většiny zemí eurozóny během července klesly o dalších 10 bodů, v případě Itálie asi o 50 bodů. Výnosy propadly na rekordní minima, výnos 10letého německého dluhopisu klesl na (- 0,45 %) a celkem 7 zemí eurozóny mělo záporné výnosy u 10letých dluhopisů. ECB v červenci sice sazby nezměnila, ale naznačila, že během podzimu může dojít k uvolnění měnové politiky jak snížením sazeb či obnovením QE. Kreditní prémie měly v Evropě smíšený vývoj, u bezpečných dluhopisů (Investment Grade) se dostaly na nová roční minima.

Dluhopisové výnosy ve střední Evropě následovaly globální vývoj a propadly o 15-30 bodů. Česká výnosová křivka se zploštila a v rozmezí 2Y-10Y klesla do pásma 1,0-1,2 %, tj. hluboko pod úroveň sazby ČNB (2T repo 2,00 %).

Globálně došlo k obratu, významné centrální banky se přiklonily k holubičí rétorice. Navíc se trhy bojí ochlazení globální ekonomiky i kvůli obchodní válce mezi USA a Čínou a nelze vyloučit další krátkodobý propad výnosů. Dluhopisové trhy za poslední půlrok zaznamenaly hluboký propad dlouhodobých výnosů o 100-150 bodů, což nyní může vést k mírné korekci.

 

Měny

Dolar k euru celý červenec posiloval, v souhrnu přidal 2,7 % m/m a dostal se na nové 2leté maximum 1,10 USD/EUR. Trh na jedné straně byl zklamán ze zasedání Fedu, které hodnotil jako málo holubičí. Na druhé straně euro srážela data z ekonomiky i rétorika ECB s příslibem dalšího uvolnění měnové politiky. Následně se posilování dolaru projevilo nepřímo v oslabování středoevropských měn, které k euru ztratily kolem 1 % m/m. Koruna se k euru posunula na 2měsíční minimum 25,70 CZK/EUR, podobně na tom byl polský zloty (4,30 PLN/EUR).

V Británii se stal novým premiérem Boris Johnson, trhy se začaly obávat rizika tvrdého brexitu. Britská libra k dolaru propadla přes 4 % na 2leté minimum (1,22 USD/GBP).

Devizové trhy delší dobu ztratily jasný směr a kromě přechodných výkyvů výrazně nereagují. Výkyvy mohou přinést spekulace o dalších krocích centrálních bank (Fed, ECB) i v reakci na vyhrocení sporů mezi USA a Čínou. Pro libru může být rizikovým faktorem blížící se termín vystoupení Británie z EU (31. října).

 

 

 

 

 

 

 

Zdroj:J&T BANKA, a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Optimismus na hliněných nohách

Ilustrativní obrázek

V sektorech nejvíce zasažených pandemií vzroste transakční aktivita o desítky procent

Ilustrativní obrázek

Miroslav Singer: Evropa má problém sama se sebou

Ilustrativní obrázek

Ozvěny trhu: Nakonec může být letos i lépe

Ilustrativní obrázek

Změna chování spotřebitelů způsobuje přesuny v ekonomiceČti více
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS ke zdražování ropy a pohonných hmot

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela ve ztrátě

Ilustrativní obrázek

Akcie asijsko-pacifického regionu dnes padaly

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela se ztrátou

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie ve výraznějších ztrátách

Ilustrativní obrázek

DAX roste v čele s automobilkami po doporučení pro Volkswagen a prvních výsledcích Stellantis

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.